Lietuvoje

2016.06.16 10:41

Buvęs Palangos meras slapta susikrovė turtus Bulgarijoje: nutylėtos įmonės ir 4 butai

Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2016.06.16 10:41

Vytautas Stalmokas 2008–2011 m. ėjo Palangos mero pareigas ir tikrai rūpinosi reikalais kurorte. Tiesa, ne tik Lietuvos kurorte, kuriam vadovavo. Eidamas mero pareigas, tuometis liberalcentristas, dabar priklausantis Liberalų sąjūdžiui, vieną po kito kepė nuo rinkėjų nuslėptus verslus Bulgarijos pajūryje. 

Tokius duomenis atskleidžia bendras 15min su tarptautinio tiriamosios žurnalistikos centro „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) partneriu Bulgarijoje „Bivol“ atliktas tyrimas. Tarp buvusio mero turto Bulgarijoje – ir keturi butai pajūryje, kurių įsigijimą įtvirtinantį sandorį politikas nuo savo rinkėju taip pat nuslėpė. O juos buvusiam kurorto merui pastatė prieštaringos reputacijos verslininkas, pagarsėjęs abejotinomis statybomis Bulgarijos pajūryje.

Pats V.Stalmokas apie verslą Bulgarijoje pasakoja atvirai ir prisiekinėja viską deklaravęs, nors rinkėjams jis niekuomet neteikė jokios informacijos apie savo reikalus Bulgarijoje.

Į mero kėdę – jau kaip milijonierius

V.Stalmokas – žinomas pajūrio verslininkas. Jau pradėdamas politinę karjerą, kai 2003 m. pirmąsyk tapo Palangos tarybos nariu, jis deklaravo turto beveik už 2 mln. litų. Verslai politikui klojosi kaip iš pypkės, o turto kreivė keletą metų iš eilės judėjo tik aukštyn.

Būdamas Palangos tarybos nariu ir meru, V.Stalmokas savo šeimos turtą išaugino kone keturissyk. Geriausiais laikais jis su žmona deklaravo turto beveik už 9 mln. litų.

Tai buvo 2010 metai, kai V.Stalmokas dirbo meru ir kartu tvarkėsi verslo reikalus Bulgarijoje.

Saulius, Vytautas, Antanas ir Kazimieras. Arba „SVAK“

Tyrimo metu surinktais duomenimis, V.Stalmokas su broliu Antanu verslą plėtoja jau devintus metus. Bendrovė „Kitas Varna“ įsteigta 2008 m. balandžio viduryje, du mėnesiai iki V.Stalmoko tapimo Palangos meru. Dar viena bendrovė pakrikštyta „Savas Varna“. Ją būsimo mero brolis, kaip vienintelis akcininkas, įsteigė 2008 m. vasarį, o netrukus prie akcininkų prisijungė ir V.Stalmokas.

Tiek „Savas Varna“, tiek „Kitas Varna“ priklauso žemės plotai vietovėse, esančiose netoli nuo Juodosios jūros. Tačiau šios dvi įmonės, palyginti su brolių imperijos flagmanu, yra smulkios žuvys.

O turbūt įdomiausia yra trečioji Stalmokų įmonė pavadinimu „SVAK“. 2007 m. įsteigtos įmonės pavadinimas veikiausiai sudėliotas iš jos savininkų vardų pirmųjų raidžių. „SVAK“ įkūrė keturi vyrai – Saulius, Vytautas, Antanas ir Kazimieras.

Apie Vytautą ir Antaną Stalmokus jau žinote. O jų partneriai – Kazimieras Pečiulis ir Saulius Čepkauskas. Pastarasis, beje, taip pat yra politikas – kaip ir V.Stalmokas, buvęs liberalcentristas, dabartinis liberalas. Jis, kaip ir V.Stalmokas, nedeklaravo turintis verslą Bulgarijoje.

„SVAK“ – aktyviausia Stalmokų imperijos Bulgarijoje įmonė. Ir būtent ji buvusį Palangos merą suvedė su labai dvejopos reputacijos asmenimis.

Susidėjo su prastos reputacijos verslu

„Bivol“ surinktais duomenimis, keturi vyrai „SVAK“ valdė iki 2012 metų. Tada akcijas iš jų supirko Bulgarijos verslininkas Jevgenijus Gospodinovas. Lietuvos auditorijai ši pavardė greičiausiai nieko nesako, tačiau Bulgarijos publikai jis tikrai neblogai žinomas.

J.Gospodinovas figūravo „Bivol“ tyrime, atskleidusiame, kaip nuniokota Bulgarijos pajūrio juosta. Iš keturių lietuvių „SVAK“ perėmęs verslininkas – vienas kompanijos „SLE Group“, išgarsėjusios per abejotinus žemės pajūryje sandorius, steigėjų. Ši verslo grupė supirko buvusias valstybines žemes Bulgarijos pajūrio kopose, o kopų link netrukus pajudėjo buldozeriai. 2012 m. kilęs skandalas smarkiai įsiūbavo Bulgarijos politinę areną, o įtakingi pareigūnai buvo priversti teisintis dėl „netyčinių“ parašų ant dokumentų, susijusių su šia istorija.

Ir būtent 2012 m. J.Gospodinovas perėmė lietuvių valdytą „SVAK“. Oficialiuose dokumentuose nurodoma, jog už akcijas V.Stalmokui ir partneriams Bulgarijos verslininkas sumokėjo nominalią vertę – po 14,6 tūkst. Bulgarijos levų (apie 7,47 tūkst. eurų). Tačiau atskirai buvo parduotas kitas turtas – didžiulis žemės sklypas. Ir spėkite, kur. Ogi Bulgarijos pajūrio juostoje. Nors Lietuvos aplinkosaugininkams nuo tokių sprendimų tikriausiai tektų gerti raminamuosius, Bulgarijos valdžia šioje zonoje leido statybas. Taip per keletą metų žmogaus menkai paliestas kampelis tapo visiškai urbanizuotas.

Kiekvienam iš „SVAK“ – po 4 butus

Beje, dokumentai rodo, kad žemė Bulgarijos pajūryje „SVAK“ atsiėjo nebrangiai. 2007–2008 m. iš vietinių bulgarų supirkta žemė vėliau tapo įspūdingu gyvenamuoju kompleksu. Tiesa, tai užtruko keletą metų.

2011 m. „SVAK“ valdytas plotas (žemiau pateiktame Bulgarijos registro plane pažymėtas skaičiumi 2) buvo sujungtas su kitos kompanijos „LTK Grup“ valdyta žeme (plane pažymėta skaičiumi 1), taip atveriant kur kas platesnes galimybes statyboms.

„LTK Grup“, beje, taip pat yra lietuviško kapitalo verslas su šaknimis Palangoje. „Bivol“ surinktais duomenimis, šią bendrovę kontroliavo Palangos verslininkės Kristina Kalnienė ir Liudvika Kažukauskienė.

„SVAK“ ir „LTK Grup“ vienijant pajėgas, jų valdoma žemė įvertinta pakankamai įspūdinga suma – daugiau nei 1,9 mln. Bulgarijos levų arba beveik milijonu eurų.

2012 m. birželio 4 d. iš „SVAK“ akcininkų gretų pasitraukė visi keturi lietuviai. Įmonę perėmęs dvejopos reputacijos verslininkas J.Gospodinovas ėmėsi statybų ir jas pabaigė. Dabar V.Stalmoko su partneriais neseniai kontroliuotoje žemėje plyti tikrai įspūdingų gabaritų kompleksas. Tačiau buvęs Palangos meras su kompanija iš šios teritorijos nedingo.

„Bivol“ surinkti duomenys liudija, jog prieš pat parduodami „SVAK“ J.Gospodinovui visi keturi kompanijos akcininkai gavo teisę į dalį būsimų butų. Šiuo metu V.Stalmokui ir jo buvusiems partneriams iš „SVAK“ šiame komplekse priklauso po 4 butus: po du paprastus butus ir po dvejus studijos tipo apartamentus.

Oficialūs dokumentai liudija, kad visi keturi „SVAK“ akcininkai savo akcijas Bulgarijos verslininkui perleido už nominalią vertę, uždirbdami maždaug po 7 tūkst. eurų. Žinoma, tai turbūt neatitiko realios „SVAK“ ir bendrovės valdytos žemės vertės.

Butai – dalis sandorio

15min susisiekus su V.Stalmoku, buvęs Palangos meras patvirtino turintis ne vieną verslą Bulgarijoje. Politikas prisiekinėja, esą Bulgarijos įmonių akcijas jis yra deklaravęs.

„Įmonės yra deklaruotos. (...) Visas akcijas nurodžiau. Pažiūrėkit, ten išvis nesirašo, jeigu tu esi akcininkas, [įmonės] pavadinimas. Rašosi tiktai vienetai, skaičius, ir kad akcininkas. Nes pavadinimai niekad deklaracijose nesirašo“, – kalbėjo V.Stalmokas, galbūt omeny turėdamas VMI teikiamas turto deklaracijas. O Vyriausiajai rinkimų komisijai ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai jis deklaravo visus savo verslus Lietuvoje ir nė vieno – Bulgarijoje.

Paprašytas papasakoti apie šias visuomenei prieinamas deklaracijas, kuriose apie Bulgariją nebuvo nė žodžio, politikas atsisakė tuo patikėti ir pažadėjo peržiūrėti savo deklaracijas.

V.Stalmokas atvirai papasakojo ir apie „SVAK“ reikalus. Politikas patvirtino, kad jis ir kiti „SVAK“ akcininkai jau pastatytame komplekse netoli Juodosios jūros gaus po 4 butus. Esą tai buvo dalis įmonės pardavimo sandorio.

„Mes užsitikrinom, kad už tai jie mums pastatys po 4 butus“, – sakė V.Stalmokas.

Pasak jo, butai dar „nepriduoti“, o kai tai įvyks, buvęs meras ketina savo keturis butus parduoti. „Pirma juos reikia gauti, užregistruoti. Ir parduosim tikriausiai. Jeigu pirks kas nors. Gal domitės?“ – butą Bulgarijos pajūryje pasiūlė verslininkas.

Beje, sandoris, kuriuo V.Stalmokas užsitikrino teisę į 4 butus Bulgarijoje, taip pat nebuvo deklaruotas viešai prieinamose buvusio mero deklaracijose.

Apie „SVAK“ pirkėjo figūravimą Bulgarijos pajūrio sudarkymo istorijoje pašnekovas teigia nieko nežinantis. „Ką jie daro – aš nesidomiu. Pardavėm jiems, ir viskas“, – sakė V.Stalmokas

V.Stalmokas ir S.Čepkauskas papildo politikų, turinčių nedeklaruoto turto Bulgarijoje gretas. Praėjusią savaitę 15min ir „Bivol“ atskleidė, jog nutylėtų reikalų Bulgarijoje turi Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas, buvęs Ūkio ministras Kęstutis Daukšys bei kitas „darbietis“, dabartinis kultūros ministras Šarūnas Birutis.

K.Daukšio žmona, tuoj po jo pasitraukimo iš ūkio ministro posto, per įmonę Bulgarijoje įsigijo nemenką plotą žemės Bialos kurorte, apie 100 metrų nuo Juodosios jūros. Š.Biručio su partneriais valdoma įmonė rytinėje Bulgarijoje valdo daugiau nei 18 hektarų žemės ūkio paskirties žemės. Nei K.Daukšys, nei Š.Birutis sandorių ir akcijų Bulgarijoje niekuomet nedeklaravo. Abu politikai tikina, esą duomenys apie verslus Bulgarijoje nutylėti per klaidą. Š.Birutis 15min publikacijos pasirodymo dieną savo viešųjų ir privačių interesų deklaraciją papildė įrašu apie Bulgarijoje valdomą verslą. Abu politikus žada įvertinti ir VMI.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.