Lietuvoje

2021.04.26 18:48

Savivaldybių asociacijos atstovas apie 5-11 klasių grįžimą į mokyklas: tai realu nuo gegužės 10 dienos, būtinai turime tai išmėginti

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.04.26 18:48

Savivaldybės pastarosiomis dienomis su Vyriausybe aptarinėjo planus, kaip penktokus-vienuoliktokus į klases susigrąžinti gegužę. Tačiau, kaip sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos Sveikatos komiteto pirmininkas Skirmantas Mockevičius, tai būsiąs nemenkas iššūkis, ypač didelėms savivaldybėms. Bet, anot jo, sugrąžinti šių klasių vaikus reikia ne tik dėl mokymosi rezultatų ar psichologinės savijautos, bet ir dėl dar vieno svarbaus dalyko – pasibandžius, kaip veikia testavimo procesas, bus aišku, kaip to imtis rugsėjį, jei tuomet koronavirusas dar nebus atleidęs gniaužtų. 

Per savivaldybių atstovų susitikimus su Vyriausybe pastarosiomis dienomis buvo minimos dvi galimos datos: gegužės 3 dieną galimai grįžtų 5-8 klasių mokiniai, o gegužės 10 dieną – 9-11 klasių mokiniai.

Jurbarko rajono meras S. Mockevičius sako, kad jo rajono mokyklos iki gegužės 3 dienos nespės pasirengti susigrąžinti vaikus, nebent viena kita klasė grįžtų į mokyklą, tad visuotinį startą ketinama skelbti gegužės 10 dieną. Jis mano, kad iki gegužės 3 dienos daugeliui savivaldybių nepavyktų nuveikti visų parengiamųjų darbų.

„Gegužės 3 dieną gal prasidėtų procesas, o ir švietimo ministrė sako, kad nereikia, kad masiškai visi vienu metu sugrįžtų, gal viena klasė – vieną savaitę, kita – kitą“, – sakė S. Mockevičius.

Jis tikras, kad dėl tikslių detalių, kaip grįš penktų-vienuoliktų klasių vaikai į mokyklas, turėtų nutarti pačios savivaldybės, o reikiamus teisės aktus Vyriausybė turėtų priimti šią savaitę.

„Skirtinga padėtis didžiuosiuose miestuose ir regionuose. Vilniuje padėtis sudėtinga ir turbūt bet koks pajudėjimas grėstų didžiule krize. Nėra vieno sprendimo, kuris padėtų sudėlioti sistemą, kaip vienodai visur grįžti visiems vaikams“, – kalbėjo Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas.

Jis pabrėžė, kad laukiantis sugrįžimas taptų našta testus atliekantiems darbuotojams, ypač mokinius testuojant prieš pat sugrįžimą. S. Mockevičius pabrėžė, kad itin keblu būtų dideliuose miestuose.

„Tuomet, pirmąjį kartą, reikėtų testuoti dešimtis tūkstančių vaikų per trumpą laiką. Tam nėra paruošta infrastruktūra. Žinoma, kitokia padėtis regionuose, kur mokyklos yra mažesnės, ten testuoti būtų lengviau“, – kalbėjo meras.

Jis pabrėžė, kad teks didinti mobiliųjų punktų pajėgumus, mat jie ir taip dirba visu krūviu testuodami tam tikrų profesijų atstovus ar žmones, kurie turi įtarimų, kad užsikrėtė koronaviruso infekcija.

S. Mockevičius sakė, kad savivaldybės kol kas neapsisprendė ir kokius testus rinktis – greituosius antigenų ar kaupinių. Tačiau linkstama prie pirmojo varianto.

Be to, pabrėžė S. Mockevičius, teks nuveikti rimtą parengiamąjį darbą – surinkti tėvų sutikimus testuoti vaikus.

Jis tikras, kad susigrąžinti vaikus į klases būtina ir siekiant išmėginti sugrįžimo modelį dar šiais mokslo metais, kad būtų aišku, kaip galimai reikės elgtis rugsėjį.

„Jau dabar matyti, kad yra nepasitenkinimo kai kurių tėvų bendruomenėse, kai kuriose mokyklų bendruomenėse. Reikės susitarti dar dėl vieno dalyko – jei tėvų bendruomenė nuspręs neleisti į mokyklą savo vaikų, tai jų turbūt niekas ir negrąžins“, – kalbėjo S. Mockevičius.

Pasak jo, pirmiausia savivaldybėms viduje reikia susitarti dėl grįžimo sąlygų, dėl testavimo pajėgumų.

„O tuomet tartis su bendruomene, ar jie testuosis“, – kalbėjo S. Mockevičius.

Jis tikras, kad susigrąžinti vaikus į klases būtina ne tik galvojant apie jų žinių lygį ir emocinę sveikatą, bet ir siekiant išmėginti sugrįžimo modelį dar šiais mokslo metais, kad būtų aišku, kaip galimai reikės elgtis rugsėjį.

„Vienos savivaldybės išbandžiusios pradinukų testavimą, tad žino, kaip tai vyksta, o kitos to neišmėginusios“, – įspėjo meras.

S. Mockevičius neslėpė sulaukiantis tėvų žinučių, kuriose klausiama, ar verta sugrąžinti vaikus į mokyklas, jei liks vos kelios mokslo metų savaitės.

„Visiems atsakau, kad verta, mes turime pasimokyti ir organizavimo prasme, ir suvokimo prasme, ir sąsajų tarp mokyklų ir mobiliųjų punktų prasme. Duokdie, kad tai ir teliktų repeticija, kad to neprireiktų. Lengva sakyti, kad gal to neprireiks“, – pabrėžė meras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.