Lietuvoje

2021.04.26 12:19

Lietuvos tėvų forumo vadovas vaikų testavimą lygina su nacių metodais, rengiasi į teismą, tam renkami pinigai

atnaujinta 15.51; teisininkas: įdomus precedentas, bet abejoju, ar ieškovai laimės
Aida Murauskaitė, LRT.lt, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“2021.04.26 12:19

Lietuvos tėvų forumas renka pinigus ir ketina kreiptis į teismą dėl, anot jo atstovų, pažeidžiamų vaikų teisių. Savaitgalio duomenimis, tokiam procesui jau suaukota keliolika tūkstančių eurų. Tiesa, teisininkas Justinas Žilinskas sako, kad vargu ar pavyktų ieškovams laimėti, nors, anot jo, precedentas teisiškai būtų įdomus.

Praėjusios savaitės antroje pusėje LTF paskelbė renkąs pinigus teisminiam procesui. Savaitgalį, anot LTF tarybos pirmininko Dariaus Trečiakausko, į šį aruodą buvo sukritę 13 tūkst. eurų.

Kiek Lietuvos tėvų atstovauja LTF, D. Trečiakauskas negalėjo atsakyti.

LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“ Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas D. Trečiakauskas testavimą mokyklose prilygino nacių metodams, dėl to ir ketinama kreiptis į teismą.

„Dėl visų tų suvaržymų, kurie buvo padaryti tiek vaikams, tiek tėvams, tiek nedavimo kokybiško ugdymo. Ir dabar tas vyksta prievartinis testavimas – jis vadinamas laisvanorišku, bet čia lygiai tas pats kaip naciai Holokausto metu „laisvanoriškai“ žydus varydavo į getus. (...) Situacija šiandien yra tokia, kad jeigu nesitestuosite, jeigu sveiki žmonės nesitestuos, jūs neisite į mokyklą“, – sakė Tėvų forumo atstovas.

Kai aiškino LTF vadovas, tėvai yra sunerimę dėl to, kad pirmiausia vaikai negauna geros kokybės ugdymo, norint grįžti į mokyklas keliamos žmogaus teises pažeidžiančios sąlygos.

„Šeimos negali normaliai gyventi, bendrauti, pažeidžiamos prigimtinės, pamatinės, konstitucinės žmogaus teisės“, – kas paskatino rengtis teismų keliui, vardijo LTF pirmininkas.

D. Trečiakauskas sakė, kad LTF ketina „imtis visų įmanomų teisinių veiksmų, kad būtų grįžta į normalų gyvenimą“.

„Lietuvos tėvų forumas yra visuomeninė organizacija, kuri veikia sutinkamai su Lietuvos Respublikos įstatymais ir savo įstatais, mes turime teisę veikti įstatymo rėmuose, mes nesiruošiame imtis kažkokių veiksmų, kurie būtų neteisėti ir neleistini“, – aiškino organizacijos vadovas.

D. Trečiakauskas sakė, kad rengiamasi kreiptis į Vyriausybę, teismą, kitas valstybės institucijas, kurios „yra atsakingos dėl to, kad savo sprendimais privedė vaikus, šeimas, valstybę iki esamos situacijos“.

LTF pradėjo konsultacijas su teisininkais.

Pasak D. Trečiakausko, LTF atrodo neteisinga, kad vaikai negali laisvai eiti į mokyklas, dalis jų turi tirtis testais dėl COVID-19, o abiturientai raginami skiepytis.

„Matome, kad ugdymo procesas nevyksta, vadinamasis dviejų savaičių laikinas karantinas išsitęsė į daugiau nei metus. Matome, kad daug priemonių, kurių imasi valdžia, jos pareiškimai, komunikacija, pagrindimai neturi jokios logikos, pasekmės ir priežasties ryšio, jokio paaiškinimo. Matome, kad sprendimai priimami ne moksliniu, medicininiu pagrindu, o grynai politiniu“, – vardijo D. Trečiakauskas.

Jis aiškino nesulaukęs ministerijos atsakymų dėl to, ar profilaktinis testavimas iš tikrųjų esąs naudingas.

„Aš asmeniškai klausiau sveikatos apsaugos viceministrės, du kartus uždaviau klausimą, kuo remiantis, ar yra validuoti moksliniai tyrimai, kurie įrodytų, kad sveikų žmonių testavimas arba visuomenės sveikatos skryningas padeda valdyti ligą – hospitalizacijas, sunkias hospitalizacijas ir mirčių atvejus. Atsakymo nebuvo“, – teigė D. Trečiakauskas.

Anot jo, Lietuvos valdžia nepaiso Pasaulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijų.

„Pasaulio Sveikatos Organizacija seniai pasakė, kad moksleiviai iki keturiolikos metų visiškai nedaro įtakos viruso plitimui, todėl bet koks šios amžiaus grupės ribojimas ir mokyklų uždarymas atneša kartais didesnę žalą negu naudą“, – savo poziciją išdėstė D. Trečiakauskas.

Jis kritikavo, kad pradinukai dalyje savivaldybių privalo testuotis.

D. Trečiakauskas pabrėžė, kad LTF nėra narystės principu veikianti organizacija.

„Tėvų aktyvumas labai priklauso nuo keliamo klausimo, nuo aktualijos. Galiu pasakyti, kad gauname tūkstančius tėvų skambučių, žinučių, kreipimusi, žmonės aukoja pinigus, tai daro labai skirtingai – kai kas aukoja nuo kelių eurų, kai kas – nuo kelių šimtų. Tėvų forumas nėra formali organizacija, kur yra konkreti narystė. Mes turime rėmėjų, bičiulių“, – sakė D. Trečiakauskas.

Pasak jo, priklausomai nuo keliamo klausimų, tėvų iniciatyvumas išauga ir iki kelių dešimčių tūkstančių, ir dar daugiau.

LTF vadovas priminė, kad LTF įsteigė 628 mokyklų atstovai iš visos Lietuvos prieš kelioliką metų.

Teisininkas: labai abejoju, ar ieškovai laimės

Teisininkas, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos profesorius Justinas Žilinskas, kalbėdamas apie LTF siekius, pirmiausia priminė, kad kiekvienas mūsų šalies pilietis ar organizacija turi teisę kreiptis į teismą.

„Į teismą galima kreiptis dėl vaikų, tėvų teisių, jei manai, kad jos pažeidžiamos. Ar teismas tokį ieškinį priims, yra vienas klausimas. Ar teismas tokį ieškinį patenkins, yra antras klausimas. Bet kuriuo atveju tai gali būti gana įdomi byla.

Ar aš pats įžvelgiu pažeidimą? Manau, kad pirmiausia reikia žiūrėti, iš kurios pozicijos vertinsime. Atsižvelgiant, kad valstybėje yra susiklosčiusi sudėtinga situacija, yra paskelbtas karantinas, kad yra taikomos priemonės, kad infekcija neplistų, šiuo atveju tikėtina, kad teismas valstybės sprendimus laikys normaliu valstybės elgesiu. Bet gerai, jei teismas pateiks savo samprotavimus, savo argumentus“, – kalbėjo teisininkas.

Jis viliasi, kad teismas įvertins ir situaciją Europos Žmogaus teisių teismo sprendimo dėl grupės šeimų ieškinio prieš Čekiją kontekste, kai buvo priimamas sprendimas dėl privalomos vakcinacijos. Tiesa, tuomet buvo kalbama apie vakcinaciją dėl devynių pagrindinių vaikiškų ligų, o ne dėl COVID-19.

„Man atrodo, kad turėsime įdomų teisinį precedentą, bet aš labai abejoju, ar ieškovai laimės“, – kalbėjo J. Žilinskas.

Žukauskas įžvelgia LTF vadovo prieštaravimų pačiam sau

Kaip laidoje sakė Seimo Švietimo reikalų komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas, epidemijos valdymas yra balansavimas ribojimų ir jos kuriamų nuostolių.

„Mes puikiai suprantame, kad šnekame apie žmonių sveikatą, padidėjusį mirtingumą, daugybė žmonių yra praradę sveikatą ar visam, ar kažkuriam laikui, sveikatos apsaugos sistema yra perkrauta. Ir karantino valdymas, jokių tyrimų dėl to nereikia atlikti, numato tam tikrus ribojimus, kurie leistų tuos nuostolius sumažinti. Bet, kita vertus, nuostolius sukuria ir pats karantinas – tai yra ekonominiai nuostoliai, socialiniai nuostoliai, žmonių psichinė sveikata. Šiuo atveju aš visiškai sutinku su Tėvų forumo atstovu, kad nuotolinis mokymas tikrai nėra visavertis“ , – sakė A. Žukauskas.

Tačiau jis nepritarė teiginiui, jog profilaktinis vaikų testavimas yra perteklinis.

„Eina kalba ne apie sveikų žmonių testavimą – testavimas išaiškina, žmogus sveikas ar ne. Ponas Trečiakauskas sau truputį prieštarauja, nėra tokios sąvokos kaip „sveikų žmonių testavimas“, žmonės testuojami, kad būtų išsiaiškinama, ar jie sveiki.

Pavyzdžiui, tokių šalių kaip Danija – kur vaikai testuojami du kartus per savaitę ir niekam dėl to nekyla didelių abejonių – patirtis rodo, kad taip suvaldoma pandemija. Jie labai greitai identifikuoja židinius ir jų teigiamų testų procentas yra labai mažas,
mažesnis negu 1 proc. Tai reiškia, kad jie labai staigiai sureaguoja, identifikuoja židinius, izoliuoja, bet matome, kad pas mus žmonės abejoja testavimo tikslingumu“, – kalbėjo parlamentaras.

Atsiradus sąlygoms testuoti greitaisiais antigenų testais, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikė siūlymą supaprastinti testavimo mokyklose procedūras – naują tvarką patvirtinus, jos galėtų vykti nedalyvaujant sveikatos specialistams. Numatoma, kad liks galimybė taikyti ir kaupinių testavimo metodą.

„Tikrai nebus to vežimo į laboratorijas, nes greitieji antigenai mums leidžia tą daryti mokykloje. Toks siūlymas yra pateiktas. (...) Pati savivaldybė, mokykla turės teisę pasirinkti, kokį metodą taikys, kuris jai atrodys patrauklesnis ir labiau veikiantis“, –
„Aktualijų studijoje“ sakė ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Lukas: palaipsniui vis daugiau tėvų pakeičia nuomonę

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas Dainoras Lukas pabrėžė, kad tėvų nerimas dėl savo vaikų yra suprantamas. Pasak jo, vaikų grįžimas į mokyklas yra labai svarbus klausimas, apie tai nuolat diskutuojama Vyriausybėje bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje.

„Tačiau prastėjant epideminei situacijai itin svarbu, kad tas sugrįžimas būtų kaip įmanoma saugesnis ir tvaresnis. Tų mokyklų, kuriose vaikai testuojami kaupinių metodu, pavyzdžiai rodo, kad toks būdas padeda išsaugoti mokyklas nuo koronaviruso, virusas neišplinta mokyklose, jei net vienas ar keli vaikai suserga, kitos klasės toliau tęsia pamokas klasėse. Todėl pradinukų testavimas kaupiniais pasiūlytas visose savivaldybėse, kur virusas išplitęs labiau, nes tikslas išlieka kuo daugiau vaikų sugrąžinti į mokyklas saugiai.

Nežinau, ar galima neteisingu elgesiu vadinti ieškojimus sprendimų, kurie padėtų kuo greičiau kuo daugiau vaikų grįžti į mokyklas“, – kalbėjo D. Lukas.

Pasak jo, kai kurie tėvai nesutinka, kad jų vaikai būtų testuojami, tačiau palaipsniui vis daugiau jų pakeičia nuomonę ir išleidžia vaikus į mokyklas, kur jų laukia mokytojai ir klasės draugai.

„Dabar, kai įteisinti greitieji antigenų testai, tas sugrįžimas turėtų dar paspartėti. Abiturientų testavimas yra svarbus, kad jie galėtų saugiau sugrįžti į klases ruoštis egzaminams, kad nesusirgtų prieš pat egzaminus“, – sakė D. Lukas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) preliminariais duomenimis, šią savaitę mišriu būdu dirba apie 470 mokyklų. Jose mokosi apie 74 tūkst. pradinukų, iš jų apie 12 tūkst. tiriasi kaupinių metodu. Išvis Lietuvoje yra 116 682 mokiniai, besimokantys 1-4 klasėse.

Nuo gegužės 3-iosios į klases galės grįžti ir abiturientai, jie mokysis mišriu būdu. Sprendimus dėl 5-11 klasių ketinama priimti šią savaitę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt