Lietuvoje

2021.03.30 22:08

LRT trumpai. Keičiasi gyvūnų laikymo taisyklės – ką reikia žinoti?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.03.30 22:08

Po ilgų svarstymų Seimas antradienį galiausiai priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas. Portalas LRT.lt primena, ką svarbu žinoti augintinius turintiems ar ketinantiems įsigyti žmonėms.

Inicijuoti Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas Seime imtąsi praėjusias metais, po to, kai buvo išaiškintos nelegalios šunų veisyklos, kuriuose gyvūnai buvo laikomi itin prastomis sąlygomis.

Kilus visuomenės pasipiktinimui dėl tokių veisyklų, parlamentarai ėmėsi rengti pataisas, kurios situaciją turėtų gerinti. Antradienį parlamentarai balsų dauguma joms pritarė.

Kas keisis įsigaliojus pataisoms?

Ženklinimas – įsigaliojus įstatymo pataisoms naminiai augintiniai – katės, šunys ir šeškai – privalės būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre, o už tai bus atsakingi gyvūnų savininkai.

Socialiai remtiniems asmenims ir senjorams gyvūnų ženklinimo išlaidas padengs valstybė, kitais atvejais už ženklinimą turės susimokėti gyvūnų savininkai.

Katės, šunys ir šeškai turės būti paženklinti per 4 mėnesius nuo jų atvedimo, bet ne vėliau kaip iki katės, šuns ar šeško perdavimo kitam savininkui.

Jei augintiniai gimė iki įstatymo įsigaliojimo datos, kuri numatyta šių metų gegužės 1-ąją, jie turės būti paženklinti iki 2022 metų gegužės 1-osios. Socialiai remtini asmenys ir senjorai augintinius pažymėti turės iki 2022 metų gruodžio 31-osios.

Žiaurus elgesys – antradienį priimtose įstatymo pataisose numatoma, kad žiauriu elgesiu su gyvūnais laikomas gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir sukeliantis žalingas pasekmes gyvūnų sveikatai ir gerovei.

Žiauriu elgesiu bus laikomas ir gyvūno savininko nesutikimas bendradarbiauti su įstatymo vykdymą kontroliuojančių institucijų pareigūnais, informacijos apie jo laikomų gyvūnų gerovę, sveikatos būklę, buvimo vietą ar kitas svarbias aplinkybes nesuteikimas.

Veterinaro pareiga – veterinarijos gydytojai, nustatę, kad gydomų gyvūnų sveikatos sutrikimai ar kūno sužalojimai galimai kilo ar buvo sąlygoti žiauraus elgesio su gyvūnais, apie tokius atvejus nedelsdami turi informuoti kompetentingas institucijas.

Prekyba augintiniais – katėmis, šunimis ir pan. – draudžiama prekiauti turguose arba lauko sąlygomis.

Patikslintos sąvokos – įstatymo pataisomis taip pat patikslintos verslinio gyvūnų augintinių veisimo ir gyvūno suluošinimo sąvokos. Verslinis gyvūnų augintinių veisimas apibrėžiamas, kaip teisės aktų nustatyta tvarka vykdomas gyvūnų augintinių veisimas siekiant pelno, įskaitant kergimą.

Gyvūno suluošinimo sąvoka numatoma, kaip veiksmai ar neveikimas, dėl kurių sužalojamos gyvūno kūno dalys, organai, atsiranda žalingų liekamųjų reiškinių jo fizinei ar psichikos sveikatai.

Įstatymo pataisos įsigalios šių metų gegužės 1 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt