Lietuvoje

2021.03.05 16:35

Nuo COVID-19 skuba skiepytis ne visi: dalis Šalčininkų gyventojų laukia „Sputnik V“ vakcinos, dėl jos važiuotų ir į Baltarusiją

Edvardas Špokas, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.05 16:35

Skiepytis nuo COVID-19 skuba ne visi. Šalčininkuose paskiepyta perpus mažiau žmonių nei vidutiniškai Lietuvoje. Rajono vadovai pripažįsta problemą, esą niekas rajone nenori skiepytis „AstraZeneca“ vakcina. Rajono opozicija sako, kad yra ir laukiančiųjų Rusijos „Sputnik V“ vakcinos, tad ragina valdžią daugiau dėmesio skirti informacijai apie skiepus.

Vakcinacija Šalčininkuose vyksta vangiai, nors , pavyzdžiu, ketvirtadienį čia skiepyta „ Pfizer–BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinomis. Atėję pasiskiepyti džiaugiasi gavę tokią galimybę.

„Nebuvo svarbu, tiesiog paskiepijo „Pfizer“, bet jei būtų kita, būčiau ir kita pasiskiepijus“, – sako Šalčininkų gyventoja.

Tačiau ne visi taip galvoja. Šalčininkuose skiepijantys medikai pasakoja apie neigiamas žmonių reakcijas į „AstraZeneca“ vakciną.

„Tik ne „AstraZeneca“. O kodėl? Todėl kad labai dideli šalutiniai poveikiai. Tačiau aš kol kas nesutikau tokio, kuriam būtų negerai“, – tikina bendruomenės slaugytoja Silva Šengerej.

Šalčininkų tarybos narė apie kraštiečių įsitikinimą dėl vakcinos: laukia „Sputnik V“, nes mano, kad ji patikimiausia

Ir mokslininkai ir Vaistų priežiūros tarnybos sako, kad „AstraZeneca“ vakcinos šalutinis poveikis nesiskiria nuo kitų vakcinų. Tačiau Šalčininkų rajono vadovai sako, kad įtikinti žmones sunku.

„Iš keturių siuntų panaudojome tik apie 100 „AstraZeneca“ dozių. Visos eilės išsiskiria, kai sužino, kokia vakcina yra skiepijama“, – pasakoja Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Josifas Rybakas.

Tad rajone yra daugiau nei 700 nepanaudotų „AstraZeneca“ vakcinos dozių. Administracijos direktorius siūlo keisti tvarką ir leisti skiepyti kitas žmonių grupes.

„Leisti viena iš vakcinų panaudoti ne tik toms grupėms, bet ir kitoms, pavyzdžiui, policininkams“, – sako jis.

Panorama. Tirdami korupcijos skandalą, STT sulaikė 6 ligoninių vadovus (su vertimu į gestų k.)

Šalčininkų rajono savivaldybė jau imasi veiksmų, kuriais skatina gyventojus skiepytis, pavyzdžiui, kabina plakatus, tačiau Šalčininkų gyventojų tai neįtikina.

„Koks dar skiepijimas, tik kvailiai apie tai kalba, neprotingi. Pragyvenau 75 metus ir neturėjau nė vieno skiepo“, – sako vietinis gyventojas

Ir gydytojai sako, kad aiškina žmonėms apie skiepų naudą, bet ne visi girdi.

„Būna, kad užsirašo, jau reikia ateiti vakcinuotis, skambinam ar ateis, bet vakcinavimo dieną neateina. Lyg ir yra norinčių, bet surinkti kontingentą – sunku“, – tikina Šalčininkų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Danelja Laimutė Sliževska.

Kad vangiau skiepijamasi Šalčininkuose, Visagine, ten kur daugiau tautinių mažumų, pastebi ir Sveikatos apsaugos ministerija.

„Tai gali būti ir dėl to, kad gyventojų nepasiekia tikslinė informacija jiems priimtina kalba. Taip pat girdime iš savivaldybių, kad yra poreikis ir noras skiepytis kitomis vakcinomis, kurios nėra registruotos Lietuvoje“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Lukas Galkus.

Tarp tokių vakcinų ir rusiškoji „Sputnik V“.

„Atėjo vyresnio amžiaus moteriškė čia pas sekretorę ir klausia, kada bus „Sputnik V“ vakcina (...). Kai gausite, būtinai skambinkite“, – pokalbį prisimena D. L. Sliževska.

Šalčininkų rajono tarybos narė Alicija Ščerbaitė sako, kad tai nėra vienintelis atvejis ir kaip to priežastį įvardija rusišką propagandą.

„Jūs įsivaizduokite, jis kasdien žiūri tas žinias, kur rodo per kanalus rusų ir baltarusių (kalbomis – LRT.lt) ir ten aiškina, kokia „Sputnik V“ vakcina puiki ir gera, o Lietuva tyli tuo klausimu ta kalba. Tai ką jis galvoti nori. Aš savo artimųjų rate turiu, kurie laukia „Sputnik V“ vakcinos ir galvoja, kad jei atidarys sieną su Baltarusija, tai ten važiuos ir vakcinuosis“, – sako tarybos narė.

Pasak politikės, Vyriausybė turėtų skirti daugiau dėmesio tautinėms mažumoms ir šviesti nelaukiant masinio skiepijimo. Pasak jos net padėtų ir šalies lyderių viešas skiepijimas.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5