Lietuvoje

2021.03.02 19:58

Politologė apie Nausėdos palaikymą kunigui Toliatui: mūsų prezidentas nesijaučia valstybės vadovu

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.03.02 19:58

Viešojoje erdvėje kaistant diskusijoms dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo klausimo Lietuvoje, pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda stojo į kunigo Algirdo Toliato pusę, kuris pasisako prieš konvenciją. Kaip teigė prezidentas, dabar šalyje susiformavo „viešoji inkvizicija“, nuo kurios kenčia kitaminčiai. Kaip sako politologė profesorė Jūratė Novagrockienė, tokie pasisakymai rodo, kad G. Nausėda nesijaučia valstybės vadovu, kuris turėtų būti taikytojas, o ne visuomenės skaldytojas.

„Retorika kartais stebina, kadangi vis tik tai nuolat jaučiama tai, kad mūsų prezidentas nesijaučia valstybės vadovu. Jis praktiškai turėtų būti toks taikytojas visų skirtingų socialinių grupių, pažiūrų, skirtingų netgi ideologijų“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžė politologė.

Ji taip pat pastebi, kad prezidentas jau ne pirmą kartą naudoja stiprią kalbą ir tokius palyginimus kaip inkvizicija ar egzekucija. Taip pat parodomas pats prezidento šališkumas.

„Palaikoma tik viena pusė. Galima suprasti kodėl – prezidentas visada rinkimų kampanijos metu ir nuolat tam tikra prasme palaikė tradicinę, su bažnyčia susijusią savo įsitikinimų visumą, elgseną ir ypatingai šeimos tradicijos puoselėjimą, tai galima suprasti priežastį. Iš kitos pusės vertinant, būdamas valstybės vadovu jis turėtų suprasti, kad yra ir kita pusė, kuri iš tikrųjų patiria daug persekiojimo“, – sako politologė.

G. Nausėda pats kalba, kad visuomenėje vis dar daug patyčių, tačiau, anot politologės, reikia suprasti, kad jas patiria ir kita pusė, ne tik jo palaikoma.

„Apskritai šioje situacijoje, kurią kartais labai sunku pavadinti diskusija, labai daug iš abiejų pusių aštrių pasisakymų. Tai kartu atspindi ne tik tai prezidento poziciją, bet ir visuomenės tam tikrą nebrandumą“, – pastebi politologė.

Anot J. Novagrockienės, yra dar vienas svarbus aspektas – demokratinės vertybės. Demokratijoje žmonės turi savo nuomonę, kurią gali išsakyti, tačiau kiekviena laisvė turi savo ribas.

„Netgi Konstitucijoje yra apibrėžiama, kad jeigu yra kurstomas nepakantumas ir neapykanta, tai tada galima imtis vienokių ar kitokių teisinių priemonių“, – tikina ji.

Tiesa, dabartinė įtampa dėl Stambulo konvencijos, politologės manymu, nukreipia dėmesį nuo sudėtingos COVID-19 pandemijos situacijos.

Novagrockienė: mūsų prezidentas nesijaučia valstybės vadovu

LRT.lt primena, kad vasario pabaigoje Vyskupų Konferencija išreiškė apgailestavimą, kad įrašu apie Stambulo konvenciją ir partnerystės įstatymą socialiniame tinkle pasidalijęs kunigas Algirdas Toliatas susilaukė aršių ir įžeidžiančių reakcijų į pagarbiai išreikštą nuomonę, ir pridūrė, jog dvasiškis nenukrypo nuo pozicijos, kuriai atstovauja Bažnyčia. Stambulo konvencija, Vyskupų Konferencijos generalinio sekretoriaus įsitikinimu, „galbūt keistų mūsų visuomeninę realybę“.

Pastarosiomis dienomis daug diskusijų sukėlė A. Toliato įrašas feisbuke, kuriame jis pasidalijo raginimu pasirašyti dvi peticijas – viena jų kviečia nepritarti konvencijai, kita – partnerystės įstatymui.

O tuo metu šalies vadovas pirmadienį išreiškė palaikymą A. Toliatui ir teigė, kad dabar yra vykdoma vieša inkvizicija.

„O atsitiko labai paprasti dalykai, šiandien Lietuvoje susiformavo viešoji inkvizicija. Žmonės, kurie įsivaizduoja galį maišyti su purvais kitaminčius, daryti tą beapeliacine forma ir kartais tiesiog šlykščia forma, ir jie laiko save nebaudžiamais. Su tuo neturime taikstytis, šiandien aš stoju į kunigo Toliato pusę pirmiausia todėl, kad stoju į jo pusę, kaip žmogaus pusę. Kokiai jis atstovauja pozicijai, tai yra išvestinis klausimas, dėl to mes galime diskutuoti, tačiau darykime tai pagarbiai vienas kitam ir patyčių kultūra Lietuvoje vieną kartą po truputį turi būti išnaikinta“, – sakė G. Nausėda.

Daugiau – pokalbio įraše.

Populiariausi