Lietuvoje

2021.03.02 20:37

Peticijų vajus gali būti nesėkmingas: nežinomi joms keliami reikalavimai, dauguma – nugrimzta užmarštin

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.02 20:37

Norint išspręsti vieną ar kitą klausimą tampa populiaru kurti peticijas ir rinkti parašus. Tačiau, ekspertų vertinimu, retas pasirašantysis žino, kokie reikalavimai peticijai keliami, kad ji būtų priimta svarstyti. Todėl dažnai internete renkami šimtai tūkstančių parašų gali virsti niekuo. Be to, pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobravolskos, surinktų parašų skaičius teisiniu požiūriu neturi jokios įtakos priimant peticiją.

Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius pastarosiomis savaitėmis yra tapęs viešų diskusijų ir parašų rinkimo objektu. Prieš savaitę Seimo pirmininkei pristatyta neva per 360 tūkstančių piliečių parašų, reikalaujančių politiką šalinti iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko pareigų. Pirmadienį inicijuota kita, politiką palaikanti, peticija, kurios tikslas atšaukti pirmosios parašus ir surinkti milijoną naujų.

„Noriu pasakyti, kad aš nei peticijos prieš kontekste, nei peticijos už kontekste visiškai nesu prisidėjęs. Čia yra kitų žmonių iniciatyva. Aš esu tapęs tik įrankiu žmonių pilietinei nuomonei išreikšti“, – tikina T. V. Raskevičius.

Kaip įspūdingai deklaruojami tiek prieš, tiek už Seimo narį surinktų parašų skaičiai beskambėtų, tai viso labo ir tėra forma reikšti nuomonę. Internete galima rasti daugybę peticijų įvairiausiomis temomis, tačiau pasak Seimo peticijų komisijos pirmininko Edmundo Pupinio, tokios internete populiarios parašų rinkimo akcijos nieko bendro su tikromis peticijomis neturi.

„Turėtume kalbėti apie peticijas, kurias reglamentuoja Lietuvos Respublikos peticijų įstatymas. Peticijos daugiau nagrinėja įstatyme reglamentuotus teisinius dalykus, ne nuomones. Ir netgi, pavyzdžiui, kažkokių asmenų kritika per peticijas reiškiama, tai iš tikrųjų negali būti pripažįstama peticija“, – aiškina E. Pupinis.

Pupinis paaiškino, kada ir kaip Seimas reaguoja į peticijas: priimti nagrinėti galime tik keliais atvejais

Tą pabrėžia ir teisingumo ministrė.

„Kreipimesi negali būti keliami reikalavimai ir siūlymai, kurių sprendimas varžytų kitų žmonių teises ir laisves, grėstų Lietuvos Respublikos nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ar Konstitucinei santvarkai“, – sako ji.

Įstatymas numato, kad peticija laikoma tikra tik tuomet, kai ją teikiantis žmogus nurodo visus būtinus asmeninius duomenis ir yra pasirašoma fiziškai arba elektroniniu būdu. Tačiau net ir teisingai užpildyta peticija dar neturi teisinės galios. Gautą kreipimąsi nagrinėja Peticijų komisija. Ji sprendžia, ar siūlyti keisti įstatymus pagal gautos peticijos turinį. Jai priimti įtakos neturi ir pasirašiusiųjų skaičius.

Žinios. JAV administracija paskelbė sankcijas Rusijos pareigūnams dėl Aleksejaus Navalno apnuodijimo

Seimas per metus sulaukia apie 200 peticijų. Išnagrinėjama ir Seimui svarstyti pateikiama dažniausiai apie 20 – tai vos dešimtadalis.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5