Naujienų srautas

Lietuvoje2016.04.12 16:41

Neatvykus dviem advokatams, teismas nutraukė Sausio 13-osios bylos nagrinėjimą

BNS 2016.04.12 16:41

Neatvykus į teismo posėdį dviem advokatams, Vilniaus apygardos teismas antradienį po pietų nutraukė Sausio 13-osios bylos nagrinėjimą.

Į posėdį neatvyko advokatai – Egidijus Bulovas ir Alfredas Sokolovskis. Teismo tarnautojams nepavyko su jais susisiekti telefonu.

Prokurorė Jurga Zieniūtė pareiškė, kad byla nagrinėjama kaltinamiesiems už akių, todėl gynėjų dalyvavimas būtinas.

Esant tokiai situacijai teisėja Ainora Kornelija Macevičienė pranešė, kad bylos nagrinėjamas nutraukiamas. Po pietų turėjo būti skelbiami dabar jau miriusio Lietuvos komunistų partijos lyderio ir prezidento Algirdo Brazausko parodymai. Kai kurie advokatai piktinosi, kad kelias valandas laukė popietinio posėdžio, kuris, kaip paaiškėjo, nevyks.

Sausio 13-osios byloje yra paskirti ir pakaitiniai gynėjai, tačiau tai situacijos negelbsti.

Iš Šiaulių atvykstantis advokatas Modestas Švažas posėdyje sakė, kad jam nepavyksta išspręsti reikalų su savo pakaitiniu gynėju. Pakaitinis gynėjas parašė teismui raštą, kad jis į Sausio 13-osios bylą paskirtas be jo sutikimo ir posėdžiuose nedalyvaus.

„Jeigu aš susirgčiau, manęs posėdyje nebūtų. Informavau tarnybą“, – sakė advokatas paaiškinęs, kokia būtų situacija, jeigu jis negalėtų atvykti į posėdį. Jis sakė apie situaciją informavęs Valstybės garantuojamos pagalbos tarnybą. Ji kito pakaitinio advokato šiauliečiui neranda.

Teismas susidūrė ir su liudytojų šaukimų problema – siunčiant šaukimus nepavyko surasti žurnalisto Juro Jankevičiaus, Nepriklausomybės akto signataro Kazimiero Uokos, kultūros ir švietimo ministro Dariaus Kuolio, Aukščiausios Tarybos deputato Virgilijaus Čepaičio, buvusio premjero Albertas Šimėno. Juos planuota apklausti per artimiausius posėdžius.

Teismas ankstesniuose posėdžiuose liudytojais yra apklausęs tuometinį valstybės vadovą Aukščiausiosios Tarybos pirmininką Vytautą Landsbergį, Aukščiausiosios Tarybos deputatą Algirdą Saudargą, tuometinį Lietuvos atstovą Maskvoje Egidijų Bičkauską, buvusį Krašto apsaugos departamento direktorių Audrių Butkevičių, tuometinį sveikatos apsaugos ministrą, dabar Krašto apsaugos ministerijai vadovaujantį Juozą Oleką, tuometinį Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatą Aleksandrą Abišalą, V.Landsbergio pavaduotoją Česlovą Stankevičių.

Ši byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Teisiamųjų suole sėdi du asmenys, tačiau dar per 60 kaltinamųjų yra teisiami už akių. Jie kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Nukentėjusiaisiais byloje pripažinta beveik 500 žmonių, liudytojų – apie tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas – 13 tomų.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi