Lietuvoje

2020.12.27 00:00

LRT trumpai. Lietuvą pasiekė vakcina nuo COVID-19: viskas, ką reikia žinoti

LRT.lt, BNS2020.12.27 00:00

Lietuvą šeštadienį pasiekė pirmoji „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina nuo COVID-19. Automobilis su šiuo kroviniu Lietuvos sieną kirto naktį, 3.15 val. Pirmojoje siuntoje – 9750 vakcinos dozių. 

Iki Lietuvos sienos vakcina buvo vežama kompanijos „Pfizer“ transportu ir šios įmonės parūpinta apsauga, nuo pasienio prie jų prisidėjo Lietuvos policijos ir antiteroristinės rinktinės „Aras“ automobiliai.

„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos iš pradžių buvo nuvežtos Į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlius.

Į Lietuvą atvyko pirmoji vakcinų nuo COVID-19 siunta

Dvi valandas vakcina buvo laikoma šaldiklyje, po to sukrauta į du automobilius, kuriais nuvežta į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio ligonines. Šias transporto priemones su kroviniu taip pat lydėjo apsauga.

Pareigūnų palyda nėra sąlyga, kurią privalu vykdyti. Kaip sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė, taip siekta valdyti rizikas, mat buvo girdėti grasinamų žinučių kitose šalyse. Lietuvoje tokių grėsmių nebuvo kilę,
patikino SAM.

Su COVID-19 pacientais dirbančių medikų vakcinavimas pradedamas sekmadienį 8 val. ryte ligoninėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Vilniaus ir Kauno apskritys gavo po 2925 vakcinos dozių, Klaipėdos apskritis – 1950, o Šiauliai ir Panevėžys – po 975 dozes. J. Grebenkovienė sakė, kad bus skiepijami ne tik didžiųjų ligoninių medikai, bet ir mažesnių.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tikisi, kad pavyks paskiepyti po keletą tūkstančių medikų ir rizikos grupės asmenų per savaitę. Tačiau tik su sąlyga, kad vakcinos tiekimas nestrigs.

Antrasis vakcinos krovinys, planuojama, Lietuvą pasieks gruodžio 29 dieną. Trečiasis etapas numatomas sausio pradžioje.

Pirmiausia Lietuvoje bus skiepijami medikai, po jų – globos ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojai ir pacientai, vėliau – lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, tie, kuriems – per 65 metus. O tuomet ateis masinio vakcinavimo laikas.

SAM tikisi, kad visus norinčius pasiskiepyti medikus pavyks vakcinuoti per pirmą kitų metų ketvirtį. O masinio vakcinavimo terminas kol kas nenumatomas, pasak kanclerės J. Grebenkovienės, greičiausiai to pradėti pirmąjį metų ketvirtį nepavyks.

Pirmuoju skiepijimu bus paskiepyti 28-ių ligoninių darbuotojai. Pirmieji skiepai (iš viso reikia dviejų) atiteks 9750 medikų, o antrą kartą jie bus skiepijami antruoju etapu atvyksiančiais skiepais.

„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje (ES). Europos Komisija leidimą ją platinti davė pirmadienį, kai tai padaryti rekomendavo Europos vaistų agentūra.

Lietuva sutartis pasirašiusi su šešiomis farmacijos kompanijomis, tam numatyta skirti 65 mln. eurų ir planuojama įsigyti 7,2 mln. vakcinų.

Ministrų kabinetas šios savaitės antradienio vakarą skubiai sušauktame pasitarime nusprendė pirkti papildomą vakcinų nuo koronaviruso kiekį. Nutarta, kad Lietuva rezervuojasi dar 616 tūkst. vakcinų dozių bendrame Europos Komisijos (EK) pirkime iš bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“.

„Jeigu optimistiniu scenarijumi mes galėjome tikėtis didelio kiekio vakcinų 2021 metais, tai dabar tie lūkesčiai yra gerokai labiau migloti, o tai reiškia, kad didelė dalis to kiekio tiesiog stumiasi į vėlesnius metus, į 2022 metus.

„Pfizer“ vakcina yra baigta tiekti, ji registruota Europos Sąjungoje šią savaitę, mes pradedame vakcinavimą. Todėl, įvertinus tai, kad čia yra žvirblis rankoje, o ne briedis girioje, ir mes vakcinavimą norim spartinti, kiek įmanoma, labiau 2021 metais tam, kad kuo greičiau baigtųsi visi karantinai, apribojimai ir kiti panašūs nepatogūs dalykai, gavę šitą pasiūlymą, turėjome labai mažai laiko išnagrinėti, bet priėmėme tokį sprendimą, kad verta rezervuoti“, – po skubiai sušaukto Vyriausybės posėdžio komentavo premjerė Ingrida Šimonytė.

Pasak I. Šimonytės, vakcina, kurią rezervavo Vyriausybė, yra šiek brangesnė negu rezervuota anksčiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt