Sveikata

2020.12.26 11:56

Ministras patvirtino – naktį Lietuvą pasiekė pirmosios COVID-19 vakcinos dozės

Lietuva gavo 9750 vakcinų; antrosios siuntos laukiama jau antradienį; atnaujinta 18.03
Aida Murauskaitė, Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.12.26 11:56

Į Lietuvą šeštadienį atkeliavo pirmoji COVID-19 vakcinos siunta, skiepijimą penkiuose šalies centruose žadama pradėti sekmadienį.

„Vakcina nuo koronaviruso pagaliau pasiekė Lietuvą. Šią naktį, 03.15 val., ji kirto Lietuvos sieną. Prasideda naujas, viltingas etapas“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Į Lietuvą atvyko pirmoji vakcinų nuo COVID-19 siunta

Lietuva gavo 9750 vakcinų. Atšildyta vakcina turi būti suskiepyta per penkias dienas, o iki tol jos bus laikomos specialiuose šaldikliuose.

Pirmosios siuntos dozės bus suskiepytos apie 10 tūkst. medikų, nepaliekant jų antrajam skiepijimui. Antrą kartą nuo COVID-19 žmogus turi būti paskiepijamas po 21 dienos.

Ministras dar kartą pakartojo, kad pirmieji skiepai startuos sekmadienio rytą didžiosiose šalies gydymo įstaigose.

Vilniaus ir Kauno apskritys gavo po 2925 vakcinos dozių, Klaipėdos apskritis – 1950, o Šiauliai ir Panevėžys – po 975 dozes.

Skiepijami bus ne tik didžiųjų miestų ligoninių medikai, bet ir apskričių ligoninių darbuotojai. SAM duomenimis, bus paskiepyti 28 ligoninių darbuotojai. Gruodžio 29 dieną Lietuvą turėtų pasiekti antras vakcinos krovinys. Tikimasi, kad tai būsiąs panašus kiekis.

SAM: skiepijimas prasidės rytoj 8 val. ryto, antra siunta numatoma gruodžio 29 d.

Medikus planuojama paskiepyti per pirmąjį metų ketvirtį, tuomet bus skiepijami globos ir slaugos įstaigų gyventojai, vėliau – žmonės per 65 metus. O tuomet ateis masinio skiepijimo eilė.

„Pagal šią dieną turimą informaciją, medikus planuotume paskiepyti per pirmą ketvirtį. Paskiepijus medikus, turėtume skiepyti prioriteto tvarka slaugos ir globos įstaigų personalą ir gyventojus, vėliau – lėtines ligas turinčius, taip pat vyresnius nei 65 metus asmenis ir paskiausiai būtų jau visuomenės masinė vakcinacija“, – sakė SAM kanclerė.

Masinės vakcinacijos data kol kas dar nenumatyta. SAM duomenimis, trečioji siunta galėtų atvykti sausio pradžioje, tačiau terminas gali keistis. Vyriausybės duomenimis, tokį pat kiekį pirmuoju etapu gavo ir kitos šalys.

Vakcina ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje: tai – tarsi „šviesa tunelio gale“

„Šventų Kalėdų stebuklas įvyko! #Vakcina nuo #COVID19 jau Klaipėdos Universitetinėje Ligoninėje“, – feisbuko paskyroje rašo Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Jis sako, kad „tai – tarsi „šviesa tunelio gale“.

„Tai ir viltis, ir galimybė, kuria pasinaudoti linkiu visiems, suvokiantiems pandemijos grėsmes ir pavojus“, – nurodė meras.

Šiaulių direktorius Remigijus Žemeika: tai turbūt yra geriausia kalėdinė dovana medikams

Šiaulių ligoninės direktorius sako, kad vakcina bus paskiepytas didžiausios rizikos personalas. Į Šiaulių ligonine atvežta vakcina bus skiepijami ne tik šios, bet ir trijų atraminių ligoninių medikai.

„Tai turbūt yra geriausia kalėdinė dovana medikams ir puiki žinia visuomenei. Šiaulių ligoninė gavo 975 vakcinas ir vakcinuosime mes tiek savo ligoninės darbuotojus, tiek ir mūsų trijų atraminių ligoninių personalą.

Tikrai nebus 100 procentu, kad visi darbuotojai skiepytųsi, bet pirmame etape, (tai bus – LRT.lt) didžiausias rizikos personalas, t. y. dirbantys COVID skyriuose, skubios pagalbos, reanimacijos, intensyvios terapijos skyriuose, darbuotojai. Didžioji dalis bus paskiepyta“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Žemeika.

Vakciną lydėjo pareigūnai, jos bus paskirstytos po gydymo įstaigas

„Džiugi žinia Lietuvai. Turime vakciną Lietuvoje”, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė.

Vakciną nuo sienos lydėjo policijos ir „Aro” pajėgos. Atgabentos jos buvo laikomos dvi valandas šaldikliuose, paskui jos sukrautos į specialiai paruoštus automobilius ir bus išvežiotos į Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį.

Šiuos krovinius lydi policijos pajėgos.

Pareigūnų palyda nėra sąlyga, kurią privalu vykdyti. Kaip sakė SAM atstovė, taip siekta valdyti rizikas, mat buvo girdėti grasinamų žinučių kitose šalyse. Lietuvoje tokių grėsmių nebuvo kilę, patikino J. Grebenkovienė.

Pirmosios vakcinos jau pasiekė Santaros klinikas. Vakcinos padalintos proporcingai pagal gyventojų, medikų, pacientų skaičių.

Medikams galės trumpėti izoliacijos laikas

„Suprasdami medicininio personalo trūkumą, įteisinome galimybę platesniam gydytojų ratui gydyti COVID-19 pacientus, be to, nuo šiol didesnis specialistų ratas galės būti slaugytojų padėjėjais“, – apie tam tikrus pokyčius kalbėjo ministras.

Antras sprendimas – nuo šiol asmens sveikatos priežiūros įstaigos personalui galės būti trumpinamas izoliacijos terminas, užtikrinant papildomą testavimą.

Ministro teigimu, atsiras papildomos lovos reabilitacijos ligoninėje.

„Bus užtikrinta iki 900 lovų tokių pacientų gydymui“, – kalbėjo A. Dulkys, apie pacientus, kuriems būklė nėra sunki, bet jie gydytis dar turi gydymo įstaigose.

Kaip bus organizuota skiepijimo pradžia?

Pirmosios „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos dozės bus atvežtos Į Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėlius – jų vieta, taip pat pristatymo laikas ir tikslus vakcinų skaičius dėl saugumo neskelbiami.

Vėliau vakcina bus paskirstyta penkioms centrinėms šalies gydymo įstaigoms Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, atsakingoms už COVID-19 valdymą regionuose.

Ši pirmoji vakcinos nuo koronaviruso partija bus skirta skiepyti medikams. Bendru sutarimu visos klinikos vakcinavimą pradės vienu metu, sekmadienį, 8 val. ryto.

„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje (ES) – Europos Komisija leidimą ją platinti davė pirmadienį, kai tai padaryti rekomendavo Europos vaistų agentūra.

Vakcina šeštadienį turėtų pasiekti visas ją įsigijusias ES šalis, skiepijimą planuojama pradėti vienu metu sekmadienį.

Lietuvoje paskiepijus sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius medikus, antruoju etapu vakcinos bus skiriamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojams ir pacientams.

Anksčiau skelbta, kad pirmąja siunta į Lietuvą turėtų atkeliauti beveik 10 tūkst. vakcinų, tačiau Lietuvos valdžios atstovai tvirtino, jog informacija apie būsimus kiekius nuolat kinta.

A. Dulkys tikisi, kad jei vakcinos tiekimas nestrigs, pavyks paskiepyti po keletą tūkstančių medikų ir rizikos grupės asmenų per savaitę.