Lietuvoje

2020.11.19 20:32

Suskaičiavo, kokia išmoka atiteko neperrinktiems parlamentarams – bendra suma siekia per milijoną eurų

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.11.19 20:32

Naujoji Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen LRT RADIJUI teigia didelės problemos dėl išmokų neperrinktiems parlamentarams nematanti, o Konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius įsitikinęs, kad jos galėtų labiau atspindėti tautos lūkesčius ir būti mažesnės.

Seimo kanceliarija jau suskaičiavo, kokia išmoka tenka kiekvienam neperrinktam parlamentarui. Didžiausia, beveik 30 tūkstančių, išmoka priskaičiuota Irenai Šaulienė.


Į naująjį Seimą nepateko 59 parlamentarai. Kiekvienam jų išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų, kiek metų nepertraukiamai buvo dirbta Seime. Septintą kadenciją baigusiai Irenai Šaulienei išmoka yra didžiausia – ji siekia beveik 30 tūkstančių eurų, neatskaičiavus mokesčių. Panaši išmoka, apie 29 tūkst. eurų, atitenka ir Seimo senbuviams: Gediminui Kirkilui bei Valerijui Simulikui.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen sako, kad problemos dėl išmokų skyrimo nematanti. Tiesa, išmokų dydis, anot jos, galėtų būti peržiūrėtas. „Tos didelės išmokos yra piktinančios visuomenę, tačiau jos skiriamos pagal iš anksto žinomas taisykles. Visgi tam yra pagrindas, nes daug metų pradirbta institucijoje.

Svarbu, kad parlamente nebūtų taikomi dvigubi standartai, palyginti su kitomis darbo vietomis.

Peržiūrėti galima, persvarstyti, tačiau didelės problemos nematau tame. Svarbu, kad parlamente nebūtų taikomi dvigubi standartai, palyginti su kitomis darbo vietomis ir išskirtinėmis sąlygomis. Tol, kol matome, kad sąlygos panašios ir principai tie patys, tol problemos nėra“, – teigia naujoji Seimo pirmininkė.

Ministrais dirbę buvę parlamentarai gauna dvigubas išeitines. Pavyzdžiui, Susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui priskaičiuoti 26 tūkst. eurų. Konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius sako, kad Seimas gali ir susimažinti išeitines išmokas.

Žmonės sunkiai išgyvena iš atlyginimo, o tas išmokas gali gauti, kaip aš sakau, 4 metus bindzinėdamas Seime.

„Šiuo atveju susiduriame su įdomia problema, kad Seimas sau nusistato išeitinių išmokų dydžius. Tos išmokos yra didelės. Ar jos turėtų būti mažesnės, mes turėtume pirmiausia atsižvelgti į konstituciją, ko siekia Lietuvos tauta. O ji siekia atviros ir darnios pilietinės visuomenės, – sako V. Sinkevičius. – Tai gali būti jausmas, kad jos neproporcingos ir tas jausmas kyla iš to, kad meno, kultūros ir kitų sferų darbuotojų atlyginimai yra labai maži. Nepagrįstai maži. Žmonės sunkiai išgyvena iš atlyginimo, o tas išmokas gali gauti, kaip aš sakau, 4 metus bindzinėdamas Seime.“

Išmokos yra numatytos įvairių valstybių įstatymuose ir įvairių valstybių parlamentarai gauna vienokias ar kitokias išmokas, primena teisininkas. „Net ir didesnes nei Lietuvoje. Jos turi būti mokamos, nes Konstitucija neleidžia, būnant Seimo nariu, dirbti kitą darbą. Išmokos turi būti, tačiau yra pagrindo manyti, kad jos galėtų būti mažesnės“, – sako V. Sinkevičius.

Iš viso išeitinių išmokų suma Seimo nariams siekia daugiau nei 1 milijoną eurų.

Mažiausios išmokos priskaičiuotos trims Seimo nariams. Tai Broniui Bradauskui, Audronei Jankuvienė ir Rasai Petrauskienei. Jų išeitinės išmokos nesiekia 10 tūkst. eurų. LRT RADIJAS primena, kad iš viso išeitinių išmokų suma Seimo nariams siekia daugiau nei 1 milijoną eurų.

Plačiau – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Populiariausi

Medikai

Lietuvoje

2021.01.22 09:32

Infekcija pasiglemžė nė 40-ies neturėjusio žmogaus gyvybę, su COVID-19 kovojo ilgiau nei mėnesį per parą – 1032 nauji atvejai, mirė 29 asmenys, 1453 pasveiko, atnaujinta 12.25

8
Gintautas Paluckas

Lietuvoje

2021.01.22 17:49

Postą paliekantis Paluckas: vidinis karas partijoje akivaizdžiai gresia Olekas dalyvaus rinkimuose ir neatmeta, kad sugrįžtų atskilę „socdarbiečiai“; atnaujinta 20.40

10