Lietuvoje

2020.10.26 00:14

Po naktinio susitikimo Seime – rinkimų laimėtojų žinia: formaliai pradedame formuoti koaliciją

atnaujinta 01.13
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.10.26 00:14

Paaiškėjus, kad po pergalę rinkimuose išplėšė konservatoriai, koaliciją galimai formuosiančios partijos sekmadienio naktį ketina susitikti Seime. Tai žurnalistams patvirtino Liberalų sąjūdžio narys Simonas Gentvilas.

Vidurnaktį prie Seimo rūmų sutiktas liberalas Simonas Gentvilas kalbėjo einantis į darbo vietą, o paklaustas, ką naktį ketina dirbti Seime, atsakė: „Frakcija renkamės pakalbėti. Kadangi ir konservatorių frakcija yra savo kabinete, tai gal nutiks taip, kad susitiksime vakaro bėgyje.“

Kaip teigė S. Gentvilas, nieko konkrečiai kol kas nėra sutarta, galimai koaliciją formuosiančios partijos tik preliminariai pasišnekėjo, kad gali būtų kalbamasi nuotoliniu būdu, nes Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra saviizoliacijoje.

„Pašnekėti, kad turėtume atsakymus“, – sakė S. Gentvilas. Jis patvirtino, kad prie naktinio pokalbio turėtų prisijungti ir Laisvės partijos atstovai.

Liberalas kalbėjo, kad skaičiai po antrojo rinkimų turo rodo, kad tikėtina, jog buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė taps premjere. S. Gentvilas sakė, kad Liberalų sąjūdis gali jungtis prie naujos valdančiosios koalicijos, bet pirmiausia reikėtų kalbėti ne apie postus, o apie darbus.

Rinkimų rezultatai: TS-LKD formuoja koaliciją ir tikisi konstruktyvaus Seimo

„Jeigu iš trijų partijų susideda koalicija, gana lengva šnekėti. Kadangi mes esame gana giminingos partijos, ypač su Laisvės partija, tai, man atrodo, ir susitarti lengviau bus, ir interesai aiškesni“, – sakė S. Gentvilas. Jo teigimu, iki antrojo rinkimų turo galimos koalicijos partnerės susitikusios kalbėtis nebuvo.

Paklaustas, kokia tikimybė, kad pirmadienio paryčiais iš Seimo konservatoriai, liberalai ir Laisvės partija išeis jau turėdami bent koalicijos karkasą, S. Gentvilas teigė, kad svarbu yra ne koalicijos formavimo greitis, o tai, kad ji būtų tvirta.

„Kadangi darbai truks ketverius metus, kartais geriau ilgiau pašnekėti, ilgiau aiškintis savo vienodumus, bet dirbti po to darniai, nei aiškintis, ar tu labiau kairysis, ar mažiau kairysis. Man atrodo, ne greičio klausimas, bet šiandien atsakymus reikia turėti irgi“, – komentavo parlamentaras.

Pasak jo, svarbu spręsti pandemijos iškeltus iššūkius, biudžeto, valstybės skolos klausimus. S. Gentvilas, paklaustas, kokios yra Liberalų sąjūdžio prioritetinės sritys, kalbėjo, kad partijos valdyba aptarė švietimo, ekonomiką ir aplinkosaugą, kaip prioritetines sritis, dėl kurių tarsis su galimais koalicijos partneriais.

Politikas taip pat sakė, kad Liberalų sąjūdis, kaip antra pagal dydį koalicijos frakcija, tikėtųsi gauti Seimo pirmininko postą. Į jį būtų deleguojama V. Čmilytė-Nielsen.

Po vidurnakčio į Seimą atvyko ir TS-LKD sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė. Ji žurnalistams teigė atvykusi susirinkti daiktų ir išsamesnių komentarų nedalino. Ilgai netrukusi ji iš Seimo rūmų išėjo.

Kaip žurnalistus informavo TS-LKD atstovė spaudai, sekmadienį jau įvyko pokalbis tarp G. Landsbergio, I. Šimonytės, V. Čmilytės-Nielsen, kuri jungėsi nuotoliniu būdu, bei Aušrinės Armonaitės.

Apie 1 val. nakties iš Seimo išėjo ir pats G. Landsbergis. Žurnalistams jis patvirtino, kad pokalbis su liberalių partijų pirmininkėmis įvyko, jo metu buvo suderinta ir išplatinta galutinė trijų partijų deklaracija. Jis patvirtino, ministre pirmininke bus teikiama Ingrida Šimonytė.

„Formaliai pradedame formuoti koaliciją. <...> Nieko konkretaus – nei postų, nei sričių, to nėra. Tiesiog formalizavome procesų pradžią“, – sakė G. Landsbergis apie sekmadienio naktį išplatintą trijų partijų deklaraciją. Jis sakė negalintis kol kas pasakyti, kada vyks formalios derybos dėl koalicijos, tačiau teigė, kad siekis yra neužtrukti ir tai padaryti sklandžiai.

Koalicijos formavimo smulkmenų G. Landsbergis sakė dar negalintis aptarti, nes daug kas priklauso nuo kitų dviejų partijų.