Lietuvoje

2020.10.13 23:51

Hidrologinė sausra nesitraukia – kai kur upės tiesiog išdžiūvo

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.13 23:51

Sinoptikams prognozuojant daugiau kritulių, hidrologinė sausra, kenkianti gamtos ekosistemai, iš Pietų Lietuvos nesitrauks. Pasak hidrologų, kad upės prisipildytų vandens, tris–keturis mėnesius turėtų lyti kasdien. Tokio žemo vandens lygio upėse hidrologai sako nestebėję nuo 1959-ųjų.

Per Zervynas tekančios Ūlos gylis dabar – 32 centimetrai, giliausioje vietoje – tikriausiai 50 centimetrų. Vasarą upė – baidarininkų rojus. Dabar upėje kurios dugnas matomas, galima išvysti nebent ančių.

Dzūkiją kankina hidrologinė sausra: vandens lygis toks žemas, kad gulbėms upėse tenka stovėti

Hidrologai, vandens matavimo stotyse kasdien sekantys upių parametrus sako, kad labiausiai nusekusios upės – Pietų ir Pietryčių Lietuvoje. Ūlos upėje tokio žemo vandens lygio jie sako nestebėję nuo 1959-ųjų, kai įrengta vandens matavimo stotis.

„Šiais metais kritulių nebuvo labai mažai, jų buvo pakankamai arti normos, tačiau temperatūra buvo aukšta, vasaros metu buvo labai intensyvus garavimas, tai daugiau nei 2 trečdaliai iškritusių kritulių išgaruoja atgal į atmosferą, o į gruntinius ir paviršinius vandenis nuteka labai mažas kiekis“, – aiškina Hidrometeorologijos tarnybos hidrologas Juozas Šimkus.

Laivais link Liškiavos žemyn upe poilsiautojus plukdantis laivas šią vasarą prieplaukoje praleido beveik visą sezoną.

„Mes mažieji laiveliai, kad neužkabintume kliūties, pakeliame variklius ir praeiname. Jeigu didelis laivas tuščias, tai jo grimzlė pagal reikalavimus turėtų būti bent 85 centimetrai“, – sako verslininkas Algirdas Svirskas.

Širvinta, tekanti Kudirkos Naumiestyje, vasarą, pasak vietinių gyventojų, išvis išdžiūvo.

Pasak hidrologų, padėtis, kai vandens lygis 50–70 centimetrų žemesnis nei įprastai, kenkia ekosistemai.

„Porą, trejetą mėnesių su didesniu kritulių kiekiu pagerintų situaciją, tačiau vėlgi, priklausytų nuo ateinančios žiemos ir ateinančio pavasario, jeigu jis bus toks ekstremaliai sausas arba besniegė žiema, kitą vasarą gali pasikartoti analogiška situacija“, – aiškina J. Šimkus.

Hidrologinė sausra šalyje paskelbta rugpjūčio viduryje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt