Lietuvoje

2016.01.14 13:59

Kaip tragišką 1991-ųjų sausį pagalbos ranką ištiesė Norvegija

Giedrė Baltrušytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.01.14 13:59

Tragiškas 1991-ųjų sausis buvo metas, kai Lietuvai labiausiai reikėjo, kad mūsų balsą išgirstų laisvasis pasaulis. Ranką mums netikėtai ištiesė Norvegija. 

Istoriniame antenų parke prie Vilniaus televizijos bokšto stovi ir palydovinio ryšio antena „Nera“, kurią 1991-aisiais mūsų šaliai padovanojo Norvegijos telekomas. Per sovietų agresiją stovėjusi ant Aukščiausiosios Tarybos rūmų stogo, šiandien ši antena primena, kad tik ji padėjo palaikyti ryšį su pasauliu. 

Tragišką sausį gerai prisimena ir 25-erius metus Lietuvoje gyvenantis norvegas Janas Kroghas, tais laikais atlikęs tarpininko vaidmenį, Norvegijoje derantis dėl paramos atsikūrusiai Lietuvos valstybei.

„Po tragiškų sausio įvykių Norvegijoje buvo juntamas didžiulis susidomėjimas Lietuva ir simpatija lietuviams. Dar 1990-aisiais Norvegijoje apsilankė K. Prunskienė, o 1991-aisiais buvo atvykęs V. Landsbergis. Jį 1991 metų kovo 11-ąją norvegų tauta apdovanojo taikos prizu. Norvegijos korespondentai sausį dirbo Vilniuje, tad žinių apie situaciją Lietuvoje netrūko, o ir Norvegijos verslininkai tada jau domėjosi Lietuva, todėl būtinai reikėjo komunikacijos tinklų“, – pasakoja buvęs Lietuvos-Norvegijos asociacijos vadovas.

Daugiau apie Lietuvos ir Norvegijos santykius – reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.