Lietuvoje

2016.01.08 21:32

Nauji vaistinių ploto reikalavimai: naudingi ar nereikalingi?

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.08 21:32

Dėl nuo šių metų įsigaliojusių reikalavimų vaistinių plotui gali būti uždarytos iš viso pusšimtis vaistinių. Dar beveik tris dešimtis vaistinių jų savininkams teko pertvarkyti, tačiau papildomai investuoti turėję verslininkai sako nesuprantantys, kam nuo to bus geriau. Sveikatos apsaugos ministerija aiškina – erdvesnių vaistinių reikia vaistų pirkėjams.

Vaistinių, kurių likimas pakibęs, šiuo metu yra daugiau nei dvi dešimtys. Dar tiek pat vaistinių uždarytos visam laikui, kai kur – ir veikusios gydymo įstaigose. Dar dėl beveik 30 verslininkams teko papildomai investuoti – pertvarkyti jas. Mat visos vaistinės Lietuvos miestuose ir miesteliuose, išskyrus, kaimus, nuo šių metų turi būti ne mažesnės nei 60 kvadratinių metrų.

Vaistinių tinklai, kuriems kartu kilo ir dalies darbuotojų atleidimo ar ne klausimas, nesupranta, kam dėl naujo reikalavimo bus geriau. Sveikatos apsaugos ministerija naujovėje įžvelgia vien pliusus.

„Vaistinių ploto reikalavimas nustatytas pacientų labui. Tam, kad atėjęs į vaistinę, jaustųsi patogiai, būtų tam tikra erdvė ir konfidencialumui išlaikyti“, – teigia SAM Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.

„Tai nėra racionalu. Nes nuo vaistinės ploto nepriklauso nei vaistininko kompetencija, nei farmacinės rūpybos ar farmacinės paslaugos suteikimo kokybė, nei tinkamas vaistų laikymas“, – tikina „Eurovaistinės“ valdybos pirmininkė Ingrida Damulienė.

60 kvadratinių metrų dydį 2006 m. palaimino tuometinis Seimas. Duotas dešimtmetis naujam reglamentavimui pasirengti. Ekonomistų teigimu, rinka per 10 metų pasikeitė, toks reguliavimas – neadekvatus ir tik sumažinantis pasirinkimą žmonėms.

„Jiems patogu, kai vaistinė yra arti ir jiems tikrai nereikia, kad vaistinė būtų prašmatni ir įrengta didelėse patalpos. Ko jiems reikia – kad vaistininkas suteiktų paslaugą. Vaistininkas yra žmogus ir ateis metas, kuomet tokios paslaugos, farmacinės paslaugos, galės būti teikiamos net ir per atstumą“, – sako ekonomistė Rūta Vainienė.

„Vaistų prieinamumas Lietuvoje yra geras, vaistinių skaičius yra didelis – daugiau, negu reikia, erdvios vaistinės, gražios vaistinės, su tvarkingai laikomais vaistais, man atrodo, tikrai visiem reikalingos“, – teigia SAM Farmacijos departamento direktorė G. Krukienė.

Ministerijos atstovė sako, atsisakyti reikalavimo minimaliam vaistinių plotui – nėra poreikio, nes vaistinių Lietuvoje ir taip daug – per tūkstantį. Be to, panaikinus reglamentavimą, išlaidų turėjusios vaistinės galėtų pareikalauti jas atlyginti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt