Lietuvoje

2020.09.23 14:37

Lietuva dalyvaus COVID-19 vakcinų pirkimuose: kaina – nuo 2,9 iki 18 eurų už vieną

atnaujinta 15.09
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.23 14:37

Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė, kad Lietuva su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis dalyvautų COVID-19 vakcinos pirkimuose. Tam dar antradienį pritarė ir Nacionalinio saugumo komisija (NSK).

Antradienį COVID-19 vakcinos pirkimo klausimai buvo aptarti koalicinėje taryboje. Po posėdžio S. Skvernelis patvirtino, kad yra septynios įmonės, gaminančios vakciną ir visos jos svarstomos kaip tos, iš kurių galima būtų pirkti vakciną. Premjeras patvirtino, kad apie rusų gaminamos vakcinos įsigijimą svarstomą nėra. Maksimali suma, kurią Vyriausybė yra numačiusi išleisti perkant vakciną, siekia 100 mln. eurų.

Lietuva dalyvaus COVID-19 vakcinų pirkimuose: svarstomos 7 įmonės, vakcina būtų nemokama visiems norintiems

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kalbėjo, kad dar liepos pabaigoje sudarant išankstinę vakcinos sutartį, buvo numatyta įsigyti tiek vakcinos, kad būtų galima paskiepyti 70 proc. šalies gyventojų.

„Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į siūlymus, atsižvelgdama į esamą ir būsimą situaciją dėl COVID-19 šalyje, <...> siūlo pritarti vakcinos įsigijimui“, – kalbėjo A. Veryga. Jis taip pat siūlė pritarti vakcinos įsigijimo diversfikavimo, t.y., kad vakcina būtų įsigijama iš skirtingų gamintojų, kuriuos atrinko Europos Komisija ir su kuriais iš anksto sudarytos pirkimo-pardavimo sutartys.

Vakcinos kainos – nuo 2,9 iki 18 eurų

Po Vyriausybės pasitarimo, kuriame priimtas sprendimas dėl vakcinų įsigijimo, surengtoje spaudos konferencijoje premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, kad sprendimas dėl pirkimo NSK priimtas vienbalsiai. Anot S. Skvernelio, skaičiuojama, kad planuojama, jog savanoriškai skiepytis turėtų apie 70 proc. Lietuvos gyventojų, bet dar nėra žinoma, ar vakcina būtų viena, ar dvi.

Anot jo, Lietuva, kaip ir turbūt daugelis ES valstybių, diversifikuoja savo rizikas ir todėl dalyvauja visų septynių gamintojų gaminamų vakcinų pirkimuose. Kaip kalbėjo premjeras, šiandien nėra visiškai jokio aiškumo, kas iš gamintojų pagamins vakciną, kurio gamintojo vakcina bus veiksmingiausia ir t.t.

„Dėl to toks sprendimas yra priimtas. <...> Mes neturime pasirinkimo. Pagal EK paskelbtas sąlygas mes negalime varijuoti dėl tų kiekių, kurie tenka Lietuvai pagal gyventojų skaičių, tai tų skaičių mes sumažinti negalime, galime tik padidinti, todėl liekame prie minimalių skaičių“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

S. Skvernelis kalbėjo, kad visų septynių vakcinos gamintojų siūlomos kainos yra labai skirtingos – nuo 2,9 iki 18 eurų. Dėl kainų, kaip teigė premjeras, nė viena ES valstybė derėtis negali, nes jas patvirtino EK ir vakcinų gamintojai.

Premjeras taip pat kalbėjo, kad yra numatytas planas, ką reikėtų daryti, jei visos septynios gamintojos sėkmingai pagamintų vakcinas ir Lietuva turėtų jų perteklių. Anot S. Skvernelio, tuomet būtų deramasi su Rytų partnerystės valstybėmis.

„Toks leidimais EK sutartyje su gamintojais yra, kad galima realizuoti arba tarp valstybių narių, arba kitas ne ES, bet Europos valstybes. Dėl to tokios konsultacijos prasidės, tai labai svarbu, tikiuosi, kad galėsime pasiūlyti nerusišką vakciną, jei tos vakcinos bus“, – sakė S. Skvernelis.

Tiesa, nuo antradienio kiek pasikeitė maksimali galima vakcinos pirkimų sumą. Anksčiau minėjęs 100 mln. eurų dabar S. Skvernelis teigė, kad didžiausia teorinė suma, kurią galima išleisti vakcinoms, sieks 125 mln. eurų ir bus apmokama valstybės biudžeto lėšomis. Suma skaičiuojama laikotarpiui nuo šių metų gruodžio iki kitų metų trečio ketvirčio pabaigos.

„Tų žmonių, kurie turės skiepą, keliavimas bus visiškai kitoks, izoliacijos sąlygų nereikės laikytis, galiausiai, ir verslui, tiek ir kalbant apie bendradarbiavimą tarp valstybių, eskportą, tiek ir pačią gamybą, rizikas, kurias galėtų patirti, jei būtų užsikrėtimai tokie, kaip turėjome pirmą pandemijos bangą, tai atsveria visas lėšas, kurias turėsime investuoti į vakciną“, – kalbėjo premjeras.

Planuojama, kad vakcina būtų nemokama visiems, kurie norėtų pasiskiepyti.

Populiariausi

Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2020.10.23 11:08

Rekordinis COVID-19 susirgimų skaičius: infekcija – vėl Ukmergės gydymo įstaigoje, liepsnoja nemažai ligoninių, mokyklų per parą – 442 atvejai, viena mirtis; Vilniaus apskrityje – situacija karščiausia; atnaujinta 11.42

10