Lietuvoje

2020.09.22 14:13

Skvernelis žvelgia į ateitį: tiems, kas turės skiepą nuo COVID-19, bus kitokios verslo ir keliavimo sąlygos

atnaujinta 14.55
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2020.09.22 14:13

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad šiuo metu svarstomos septynios vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo kryptis, tačiau realus scenarijus yra toks, kad vakciną bus galima įsigyti tik iš vienos ar dviejų ją kuriančių įmonių. Be to, S. Skvernelis teigė, kad tiems, kurie turės skiepą nuo viruso, bus taikomos švelnesnės sąlygos nei tiems, kurie nebus pasiskiepyję.

Po koalicinės tarybos ministras pirmininkas kalbėjo, kad koalicijoje esančių partijų pirmininkai supranta, kad reikia priimti maksimalius sprendimus, kurie padėtų apsaugoti žmones ir nestabdyti šalies ekonomikos.

Nors antradienį ryte S. Skvernelis kalbėjo, kad vakcinos gali kainuoti 100 mln. eurų ir daugiau, tačiau popiet jis kalbėjo, kad tai yra maksimali suma, o realiai vakcinos esą gali kainuoti gerokai mažiau: „Tai maksimaliai galima suma, bet ji gali svyruoti, gali būti keletą ar kelioliką kartu mažesnė, priklausomai nuo to, kaip seksis toms įmonėms, kurios kuria vakcinas.“

Valdantieji apsitarė dėl vakcinos nuo koronaviruso pirkimo: svarstomos septynios įsigijimo kryptys

Anot jo, realu, kad iš vakciną kuriančių septynių įmonių pasiseks tik vienai ar dviem, tad ir vakcina šaliai gali kainuoti gerokai mažiau – 6 ar 10 mln. eurų.

Pirkti vakcinas, kad ir kiek jos kainuotų, ketima naudojant valstybės biudžeto lėšas, tačiau, kuri sritis netektų pinigų tam, kad būtų galima įsigyti vakcinas, premjeras nepasakė.

Iš viso skaičiuojamos septynios įmonės, šiuo metu gaminančios vakciną, ir, kaip sakė S. Skvernelis, gali susiklostyti taip, kad Lietuva, kaip ir dauguma valstybių, dalyvaus visuose bandymuose. „Kadangi nėra jokios garantijos, galima pasirinkti du šaltinius, dvi kryptis ir jos gali būti neteisingos. Yra septynios kryptis ir tai yra mūsų pasirinkimas. Galime pasirinkti dvi ir jei nepataikome, liekame be vakcinos“, – tvirtino premjeras.

S. Skvernelis patvirtino, kad apie rusišką vakciną svarstoma nėra.

Pasiskiepijusiems galios kitokios sąlygos

Ministras pirmininkas kalbėjo, kad nėra numatoma, jog visi lietuviai panorės skiepytis. Pasak S. Skvernelio, skaičiuojama, kad turėtų pasiskiepyti apie 70 proc. variantų. Tiesa, premjeras patikino, kad yra planas B, kad vakcinos netektų išmesti, jei neatsiras pakankamai norinčių skiepytis.

Be to, S. Skvernelis teigė, kad tiems, kurie pasiskiepys nuo COVID-19, galios kitokios sąlygos: „Jeigu mes tikrai sėkmingai atliksime šituos veiksmus ir vakcina bus veiksminga, tai atsitikus protrūkiams, mums nereikės uždarinėti šalies ūkio, ekonomikos, nei patiems izoliuotis.

Tai bus sąlyga, jei vėl reikės kalbėti apie kelionių burbulą, bendradarbiavimą, tai natūralu – tas, kas turės skiepą, jam bus visiškai kitos keliavimo, bendravimo, verslo sąlygos nei tam, kuris bus rizikos grupėse.“

Partneriai palaiko

Valdančiųjų koalicijos partnerių Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) lyderis Gediminas Kirkilas sakė nesuprantantis, kodėl pandemijos metu kyla tokie nesutarimai su prezidentūra. Jis tvirtino, kad koalicija ėmėsi lyderystės ir priėmė sprendimą, kad reikia vykdyti vakcinos pirkimą.

„Nepaisant to, kad čia yra nemažai nežinomųjų, bet šitie pinigai, kurie bus panaudoti, vis tiek tai yra mažiau gerokai negu būtų, jeigu karantiną reikėtų skelbti ir turėtumėm milijardinius ekonomikos nuostolius“, – teigė G. Kirkilas.

Primename, kad Vyriausybės sprendimu buvo nutarta kreiptis į Valstybės gynimo tarybą (VGT), kad ši priimtu sprendimus dėl vakcinos įsigijimo, bet prezidentūra šaukti tarybos posėdį atsisakė. Premjeras S. Skvernelis antradienį pranešė, jog Vyriausybė trečiadienį priims sprendimus dėl COVID-19 vakcinos įsigijimo. Anot ministro pirmininko, priėmus sprendimus bus paskelbta dėl ir tai, kiek vakcinų ketinama pirkti, ir kiek lėšų ketinama joms skirti.

A. Veryga: COVID-19 vakcinų gamintojų kainos gali skirtis net dešimt kartų

COVID-19 vakcinos gamintojo „AstraZeneca“ sprendimas atskleisti informaciją, esą vienos skiepo dozės kaina bus maždaug 2,5 euro, stebina sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. Pasak politiko, vakcinų kainos kol kas yra konfidenciali informacija. Visgi ministras teigia, kad vakcinų gamintojų kainos už skiepo dozę gali skirtis net dešimt kartų, todėl, pasak jo, visai natūralu, kad Vyriausybė yra numačiusi COVID-19 vakcinų įsigijimui skirti maždaug 100 mln. eurų.

„Labai keista, kad „AstraZeneca“ kažkokiu skaičius skelbia, gal. Nes šiaip tai yra konfidenciali, komercinė informacija ir paprastai mes ir patys pasirašome pasižadėjimą, įsipareigojimą jos neatskleisti, negalime kalbėti apie konkrečių vakcinų kainas“, – žurnalistams po valdančiosios koalicijos posėdžio antradienį teigė A. Veryga.

Ministras akcentuoja, kad skirtingų COVID-19 vakcinos kainos už vieną skiepo dozę skiriasi net kelis kartus.

„Jeigu ta kaina skiriasi kelis kartus, kitur ir vos ne dešimt kartų gali skirtis, tai tie skirtumai gali būti labai dideli ir čia gali susidėlioti maksimali suma, kuri viršija 100 mln.“, – aiškino A. Veryga.

Pasak jo, kol kas labiausiai yra pažengusi „AstraZeneca“ vakcina, dėl kurios gamybos ir yra pasirašyta Europos Komisijos sutartis.

„Kiek man teko matyti duomenis dar yra bent pora gamintojų, kurie yra antroje-trečioje klinikinių tyrimų fazėje. Bet yra ir tokių, kurie pirmoje yra. Žodžiu, ištikrųjų labai skirtingai yra skirtingi terminai, kada planuojama vakciną pristatyti, tai nuo šių metų paskutinio ketvirčio iki kitų metų paskutinio ketvirčio“, – naujausia informacija dalinosi jis.

Ministras akcentuoja, kad vakcina yra kuriama išskirtinai greitai, nes, pasak jo, paprastai vakcinos kūrimas užtrunka gerokai ilgiau.

„Visi terminai yra maksimaliai trumpinami, visos, aš manau, agentūros ir tarnybos deda maksimalias pastangas. (...) Šiaip įprastai mes tikrai nesvajotume apie metų pabaigą, įprastine tvarka turbūt dar ir kitais metais nebūtų vakcinos“

A. Verygos teigimu, kaip ir gripo vakcinos atveju, Lietuvoje pirmiausiai planuojama skiepyti medikus, vyresniojo amžiaus grupę ir asmenis sergančius tam tikromis lėtinėmis ligomis.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35