Lietuvoje

2020.09.15 20:53

Klaipėdos gelbėtojų vadas apie prabėgusios vasaros iššūkius: didžiausias buvo ne COVID-19, o alkoholį vartojantys ir slepiantys „gudruoliai“

atskleidė ir kuriozinių istorijų
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.09.15 20:53

Antradienį darbą paplūdimiuose šį sezoną baigiantys gelbėtojai vasarą vertina kaip neeilinę. Nors per visą sezoną gelbėtojams žmones iš vandens traukti teko tik kartą, darbo netrūko sausumoje. Šiemet ypač išryškėjo alkoholio vartojimo pajūryje problema, veiklos pridėjo siekis užkirsti kelią COVID-19 viruso plitimui.

Darbą keitė pandemija

Uostamiesčio gelbėtojai antradienį baigia šių metų savo misiją paplūdimiuose – pamažu pradedami išsikraustymo darbai.

„Vasara buvo įtempta, kitokia“, – sezoną apibendrino Klaipėdos gelbėtojų vadas Aleksandras Siakki.

Šį sezoną paplūdimiuose budėjusių gelbėtojų darbą kiek koregavo pandemija – sezonas prasidėjo vėliau nei įprasta, gelbėtojams, kai įmanoma, teko laikytis saugaus atstumo nuo poilsiautojų, įspėti žmones dėl saugaus elgesio prie jūros tiek dėl COVID-19 viruso rizikos, tiek dėl įprastų pajūrio grėsmių.

Džiaugiamasi, kad viso sezono metu virusu neužsikrėtė nė vienas gelbėtojų.

„Šito labiausiai bijojau. Jeigu kas būtų susirgęs virusu, būtų tekę izoliuoti visą pamainą. Tada kitiems gelbėtojams būtų smarkiai išaugęs darbo krūvis“, – neslėpė pašnekovas.

Poilsiautojai „gaudė“ šiltas dienas

A.Siakki pastebėjo, kad šiemet žmonių srautas paplūdimiuose, kaip ir anksčiau, priklausė nuo orų.

„Birželį ir liepą orai buvo prasti, tačiau įsiterpdavo kelios dienos šilumos ir tada daugybė žmonių plūstelėdavo prie jūros. Visi gaudė tas geras dienas, todėl tada būdavo labai daug žmonių paplūdimiuose, ypač tai jautėsi savaitgaliais“, – dėstė Klaipėdos gelbėtojų vadas.

Baltijos jūros vandeniui įšilus žmonės maudytis ryždavosi net ir tada, kai vyravo prasti orai, o dėl stiproko vėjo jūros bangos buvo didelės ir pavojingos, tad darbo gelbėtojams buvo ne tik tada, kai švietė saulė, bet ir vyraujant vėjuotiems, apniukusiems orams.

Šiemet niekur nedingo ir senas žmonių įprotis nepaisyti maudytis draudžiančios raudonos vėliavos. Neretai tėvai į ypač pavojingai banguojantį vandenį vedėsi ir savo vaikus.

„Žmonės galvoja, kad prižiūri vaikus, kad yra šalia, tačiau iš tiesų juk jie nėra gelbėtojai ir kai kas nors vaikui atsitiks – negalės padėti, o gelbėdami vaiką gali paskęsti patys“, – neabejojo A.Siakki.

Pastebima, kad nemenkas poilsiautojų srautas paplūdimius užgriuvo rugpjūtį kai ilgesnį laiką laikėsi šiluma.

„Iš pradžių visi važiavo prie jūros, o po savaitės žmonių apmažėjo – visi pasisotino saulės, gero oro“, – pastebėjo Klaipėdos gelbėtojų galva.

Per sezoną – vienas skendimas

Šią vasarą gelbėtojams žmones iš vandens teko gelbėti tik kartą. Rugpjūtį pagalbos prireikė toliau nei leistina – už plūdurų – besimaudžiusių paauglių grupei.

„Grupė paauglių nuėjo už plūdurų. Du iš kompanijos nemokėjo plaukti. Jie pakliuvo į srovę, kuri juos nunešė ten, kur gilu“, – pasakojo A.Siakki.

Vienam skendusiųjų išsigelbėti padėjo draugai, o antrąjį iš jūros dugno ištraukė gelbėtojai.

Dramatiška paauglio gelbėjimo operacija truko ilgai – ant kranto ištrauktas jaunuolis gaivintas pusantros valandos. Atgaivintas paauglys buvo išgabentas į ligoninę, tačiau ten jo gyvybė vis dėlto užgeso.

Klaipėdos gelbėtojų vado teigimu, menkas skendimo atvejų skaičius – gelbėtojų prevencinio darbo, kurį palaiko ne visi poilsiautojai, vaisus.

Padėjo sunegalavusiems, ieškojo vaikų

Vis dėlto, šį sezoną niekur nedingo ir ankstesniems metams įprastos paplūdimių kasdienybės problemos.

Įsivyravus karštiems orams dažnas vyresnio amžiaus paplūdimių lankytojų tinkamai neįvertino savo sveikatos būklės ir galimos reakcijos į karštį, tad sunegalavo ir jiems prireikė medikų pagalbos. Kai kurie iš pajūrio greitosios pagalbos automobiliais buvo skubiai gabenami į Klaipėdos ligonines.

Pagalbos prireikė ir paplūdimiuose aktyviai laiką leidusiems ir traumas patyrusiems asmenims.

Šiemet neišvengta ir atvejų kai gelbėtojams teko ieškoti paplūdimiuose pasiklydusių vaikų. Gelbėtojų patirtis rodo, kad paprastai išsigandę mažieji gana greit nukulniuoja nemenka atstumą.

Alkoholis liejosi laisvai?

Klaipėdos gelbėtojų vadovas pastebėjo, kad šiemet ypač išryškėjo alkoholio vartojimo paplūdimiuose problema.

Pasak A.Siakki, ankstesniais metais ši problema nebuvo tokia opi, tad manoma, kad tam įtakos gulėjo turėti dalį vasaros galiojusi tvarka, kuri draudė paplūdimių kavinėse pardavinėti alkoholinius gėrimus.

„Daug kas gėrimų į paplūdimius atsinešdavo patys. Žmonės stipriuosius gėrimus maišydavo su gaiviaisiais, todėl nebuvo matyti, ar poilsiautoja vartoja alkoholį, ar ne. Tik vėliau pamatydavome, kad paplūdimio svečiai akivaizdžiai apsvaigę ar net negali pastovėti ant kojų“, – pasakojo pašnekovas.

Pajūrio barų atstovai taip pat konstatavo, kad gaivieji gėrimai niekada nebuvo tokie paklausūs, kokie buvo šiemet.

Dėl alkoholio padauginusių poilsiautojų elgesio pajūryje tekdavo kviesti ir policiją.

Tiesa, nuo rugpjūčio nestipriems alkoholiniams gėrimams sugrįžus į pajūrio kavines situacija kiek sušvelnėjo, tačiau gėrimų atsinešančiųjų vis dar išliko. Manoma, kad žmonės nežinojo apie pasikeitusią tvarką.

Pasitaikė ir kuriozinių situacijų

Per vasarą pasitaikė ir šypseną keliančių situacijų. Birželio pabaigoje būta komišką detektyvą primenančios situacijos, kai neblaivus paplūdimyje pasirodęs vyras gelbėtojų buvo paprašytas pasišalinti, tačiau su tuo nesutiko.

Diskusijai niekur nevedant buvo nuspręsta pasitelkti policijos pareigūnus, tačiau žmogus, supratęs, kad jo laukia nemalonumai – nusprendė sprukti.

Batus ir mobiliojo ryšio telefoną pajūryje palikęs neblaivus vyras iš paplūdimio pabėgo greičiau nei atvyko policijos pareigūnai. Slapstydamasis nuo policijos jis užsuko į netoliese esantį prekybos centrą, kur prisivirė dar daugiau košės – buvo sučiuptas vagiantis. Tačiau neblaivus bėglys sugebėjo pasprukti net ir nuo parduotuvės apsaugininkų – ištrūkęs iš jų jis įlipo į autobusą. Tačiau tuo žmogaus pasirodymas ir baigėsi – vyras buvo perduotas policijai.

A.Siakki pasakojo, kad šią vasarą būta atvejų kai į gelbėtojus kreipėsi moteris, sunerimusi, dėl išėjusios maudytis ir ilgai negrįžtančios antrosios pusės, pradėjus ieškoti prapuolusio žmogaus paaiškėdavo, kad jis ramiai laiką leidžia pajūrio bare.

„Buvo atvejis kai suaugęs žmogus koja spyrė svetimam vaikui į užpakalį. Tuomet buvo kviečiama policija“, – ne tokį linksmą įvykį prisiminė pašnekovas.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės