Lietuvoje

2020.07.07 12:46

Užduotis apie Landsbergį ir Brazauską įveikę abiturientai: per istorijos egzaminą reikėjo tiesiog pagalvoti

istorikas: nuotolinis mokymas atskleidė brandos stygių; atnaujinta 13.18
Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.07.07 12:46

Istorijos valstybinį egzaminą šiemet laikė 8457 abiturientai. Tam reikalui 106 mokyklos virto egzaminų centrais.

„Lengvas egzaminas. Tikėjausi, kad bus kur kas sunkiau. Bet viskas buvo paprasta“, – sakė septynetu istoriją mokęsis ir apie 70 balų planuojantis gauti Mindaugas Lapėnas iš Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos. Panašiai mano ne vienas kalbintas antradienį istorijos valstybinį egzaminą laikęs abiturientas.

Istorijos egzamino užduotis galite peržiūrėti čia.

„Tikėjausi, kad bus sunkiau. Bet užduotys buvo tikrai įkandamos. Lengviausia buvo nurodyti Žalgirio mūšio vietą. Net nustebau, kad tokią užduotį į egzaminą įrašė. O šiaip buvo apie Amerikos ir Vietnamo karą, Abiejų Tautų Respubliką.

Jei nežinojai atsakymo, galėjai įjungti mąstymą ir rasti atsakymą šaltiniuose“, – įsitikinusi abiturientė Emilija Taujanskaitė.

Vilniaus Karoliniškių gimnazijos dvyliktokė ketina rinktis tarptautinio verslo studijas.

Emilijai antrino ir Vilniaus lietuvių namų abiturientė Kristina Grigonytė.

„Užduotys nei sunkios, nei lengvos. Jei tiksliai nežinai atsakymo, paskaitęs šaltinius, galėjai pamąstyti logiškai ir atsakymą sugalvoti“, – kalbėjo mergina.

Būdama aštuntoje klasėje į Lietuvą iš Karaliaučiaus atvykusi Kristina 11-oje klasėje už istoriją A lygiu turėjo aštuntuką, o dvyliktoje įvertinimas susitraukė iki šešeto.

Ji ketina studijuoti logistiką.

Vaidai Zdanovičiūtei neatrodė viskas taip paprasta – merginai keblūs buvo klausimai apie Vietnamo ir Amerikos karą, mat egzamino išvakarėse tiesiog nepasikartojo šios temos. Ji pasigedo ir išsamesnių šaltinių apie Vytauto Landsbergio ir Algirdo Brazausko politikos bruožus.

„Tikėjausi lengvesnių užduočių. Ruošdamasi atlikau praėjusių metų egzamino užduotis. Jos man pasirodė lengvesnės. O ir dėl karantino tikėjausi palengvinimo“, – įspūdžiais dalijosi aštuntuku istoriją besimokiusi ir grafikos dizainą ketinanti studijuoti Karoliniškių gimnazijos abiturientė V. Zdanovičiūtė.

Madas arba fotografiją studijuoti ketinančiai Vilniaus „Juventos“ gimnazijos abiturientei Kristinai Bogomolnikovai užduotys buvo sunkios, mat jose buvo daug datų. Už istoriją mokykloje ji turėjo 9-etą. Mergina tikisi, kad ir egzamino rezultatai bus geri.

„Nemiegojau visą naktį“, – neslėpė Kristina.

„Nebuvo sunku. Jei iš vakaro pasikartojai, tai nieko sunkaus. Parašiau viską“, – įsitikinęs septynetu istoriją besimokęs Laurynas Straigis. Panašaus rezultato jis, labiau linkęs į šių laikų istoriją, tikisi ir iš istorijos egzamino.

Karoliniškių gimnazijos abiturientas ketina studijuoti transporto inžineriją.

Kaip skelbia Nacionalinė švietimo agentūra, egzamino užduotyje buvo klausimų iš Lietuvos ir pasaulio istorijos viduriniais, naujaisiais amžiais ir iš naujausiųjų laikų istorijos.

Užduotyje – po 40 proc. užduočių, kurios tikrina mokinių žinias, supratimą ir žinių taikymą, 20 proc. užduočių tikrins aukštesnius mokinių mąstymo gebėjimus.

Egzamino užduotys nugludintos per daug metų

Anot vilniečio istorijos mokytojo Mindaugo Nefo, šiemetinės egzamino užduotys iš esmės nesiskiria nuo ankstesnių metų.

„Jų struktūra yra nugludinta, egzistuoja daugybę metų, visiškai atitinka istorijos programą, tad netikėtumų mokiniai negalėjo patirti. Buvo klausimų, kurie skirti žemiausių gebėjimų mokiniams – tiems, kurie mokydamiesi istoriją pernelyg neinvestuodavo savo laiko. Taip pat tiems, kurie rimtai mokydavosi. Natūralu, kad jų rezultatai ir skirsis“, – svarstė pedagogas.

Jis sutiko su abiturientais, kurie sakė, kad atsakant į kai kuriuos klausimus pakako logiškai pasvarstyti.

„Man asmeniškai norėtųsi, kad užduotys keistųsi į sudėtingumo pusę. Mat aukščiausių gebėjimų mokiniams jos gali atrodyti per paprastos. Bet, turint galvoje dabartinę situaciją, visi siūlymai ką nors keisti sutinkami priešiškai“, – kalbėjo M. Nefas.

„Pagaliau iškrito tema apie Sąjūdį, Landsbergio ir Brazausko politikos palyginimą. Kad mokiniai pajėgūs tai įvertinti, džiugina. Tai yra jau istorija, kad ir netolima. Manau, kad tai buvo geras teminio bloko žingsnis. Mane nustebino, kad visas blokas skirtas tik Vietnamo ir Amerikos karui. Paprastai būdavo į vieną bloką sudedami keli karai“, – analizavo istorikas.

Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijos istorijos mokytojas mano, kad nuotolinis mokymas egzamino rezultatų neturėtų paveikti.

„Mokiniai gauna brandos atestatą. Egzaminai ir yra tam, kad jie gautų būtent brandos atestatą. O nuotolinis mokymas parodė, kad brandos pritrūksta mūsų abiturientams. Ne vienas jų sakė atleidęs vadžias. Tai yra psichologinis aspektas. Reikėjo suprasti, kad mokaisi dėl savęs. O nuotolinis mokymas labai susikoncentravusiam mokiniui galėjo padėti dar geriau pasirengti.

Mokiniai turi suprasti, kad tai jų gyvenimo dalis“, – kalbėjo M. Nefas.

Geriausiais balais išlaikė mažiau nei 6 proc. abiturientų

Prieš metus šį egzaminą laikė 8354 abiturientai. 5,79 proc. šį egzaminą išlaikė 86-100 balų.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiemet baigsis liepos 21 dieną fizikos valstybiniu egzaminu.

Praėjusią savaitę vyko lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbų egzaminų antroji dalis (išskyrus rusų kalbą) ir matematikos egzaminai.

Šiemet egzaminų metu įvesta ir papildomų saugumo priemonių. Pernai egzaminai buvo laikomi 14 asmenų grupėse, o šiemet 9 asmenų grupėse. Savivaldybių teritorijose įsteigta 18 egzaminų centrų daugiau ir 1 987 papildomos grupės, lyginant su praėjusiais metais. Pernai 1224 egzaminų vykdymo centruose buvo 9323 grupės, o šiais metais 1242 centruose sukurta 11 310 grupių.

Populiariausių pasirenkamųjų valstybinių brandos egzaminų trejetas nesikeitė jau kelintus metus iš eilės. Populiariausiu pasirenkamu egzaminu liko užsienio kalba (anglų), antroje vietoje matematika, o trečia – istorija. Atitinkamai šiuos egzaminus pasirinko laikyti 18 653, 15 955 ir 8457 mokiniai.

Biologijos valstybinis egzaminas sudomino 5935, geografijos – 3227, informacinių technologijų – 2579, fizikos – 2384 kandidatus. Mažiausiai rinkosi prancūzų kalbos valstybinį egzaminą – tik 27 kandidatai.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33