Lietuvoje

2020.06.29 15:42

Konservatorių rinkimų sąrašas: išryškėjusios skirtys nedings, bet gali ir dar labiau paaštrėti

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.06.29 15:42

Pastaruosius kelerius metus opozicijoje dirbus Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) galiausiai paskelbė, kokiu sąrašu šturmuos rinkimus. Dėl jo balsavo partijos nariai, o jų balsai lėmė, kad pirmajame penketuke atsidūrė gana skirtingai mąstantys konservatorių atstovai. Ekspertai sako, kad į pirmąsias pozicijas iškelti dažniausiai matomi TS-LKD atstovai, bet kartu parodytos ir partijoje esančios skirtys.

Dar prieš reitingavimą buvo aišku, kas užims pirmąsias dvi vietas sąraše: pirmąją iškart po prezidento rinkimų pasiūlyta užimti Ingridai Šimonytei, o antroji atiteko TS-LKD pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui. Reitingavimo rezultatai parodė, kad trečioji vieta sąraše atiteko Laurynui Kasčiūnui, o ketvirtoji – Pauliui Saudargui.

Penktąją vietą sąraše partiečiai paskyrė Monikai Navickienei, į šeštąją išreitingavo Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę. Septintoji vieta atiteko Arvydui Anušauskui, aštuntąją TS-LKD nariai išreitingavo Agnę Bilotaitę. Devintoji vieta teko Audroniui Ažubaliui, o pirmąjį partijos dešimtuką užbaigia Žygimantas Pavilionis.

Matyti, kad pirmąsias gretas partijos sąraše užima skirtingiems TS-LKD flangams atstovaujantys politikai. Partijos lyderis G. Landsbergis komentavo, kad toks sąrašas yra gana tikslus partijos atspindys ir jame matomas harmoningas derinys.

Tikiu, kad po galutinių korekcijų šis sąrašas sėkmingai pasirodys Seimo rinkimuose

„Mūsų bendruomenė išreiškė savo nuomonę – žmonės norėjo matyti harmoningą derinį, kuriame yra ir vyresnių, labiau patyrusių partijos narių, ir jaunesnių, puikiai dirbusių šios kadencijos Seime. Šis sąrašas gana tikslus partijos atspindys – čia kartu dirba ir konservatoriai, ir krikdemai, ir politkaliniai. Tikiu, kad po galutinių korekcijų šis sąrašas sėkmingai pasirodys Seimo rinkimuose“, – komentavo G. Landsbergis.

Tiesa, TS-LKD socialinio tinklo paskyroje nurodoma, kad sąrašo lyderė I. Šimonytė ir pirmininkas G. Landsbergis dar gali savo nuožiūra koreguoti kandidatų sąrašą. Galutinį sąrašą liepą tvirtins partijos taryba.

Viršuje tie, kuriuos dažniausiai matė

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Lauras Bielinis portalui LRT.lt komentavo, kad TS-LKD nariai į pirmąsias pozicijas išreitingavo tuos politikus, kurie pastaruoju metu aktyviausiai dalyvavo viešajame gyvenime.

„Aš neatskirčiau krikdemų nuo konservatorių šitoje partijoje. Manyčiau, kad į pirmą planą išėjo tie konservatorių politikai, kurie ypatingai aktyviai paskutinius kelis mėnesius veikė viešajame lauke. Jie inicijavo įvairias akcijas, kurių viena, kaip žinia, Astravo AE akcija. Jie buvo tie, kurie konservatorių vardu kalbėjo daugiausia“, – kalbėjo L. Bielinis.

Pasak politologo, apie ideologinį TS-LKD charakterį bus galima kalbėti tuomet, kai po rinkimų bus suformuota frakcija. Jis kalbėjo, kad jei frakcijoje dominuos aktyvūs krikdemų atstovai, bus galima matyti partijos posūkį į radikalesnę krikdeminę pusę.

Reitingavimas parodė partijos skirtis

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas kalbėjo, kad reitingavimas atspindi situaciją pačioje partijoje. Anot jo, TS-LKD yra stiprus ir aktyvus krikdeminis flangas.

„Jis visada buvo. Bet buvo susidaręs įspūdis, kad išėjus Rimantui Dagiui situacija pasikeitė ir žmonės nuėjo į jo Krikščionių sąjungą. Tačiau realiai matome, kad ta situacija yra nepasikeitusi. Manau, kad ta kritika, kuri iš išorės girdisi konservatorių partijai, yra jaučiama ir viduje. Žmonės tai supranta, mato ir mato skirtis, kurios partijoje yra pakankamai ryškios. Tai šiuo atveju reitingavimas akivaizdžiai parodė tas esamas skirtis“, – sakė A. Lašas.

Žmonės tai supranta, mato ir mato skirtis, kurios partijoje yra pakankamai ryškios.

KTU fakulteto dekanas kalbėjo, kad suprantama, jog TS-LKD, kaip konservatyvi politinė jėga, turi ribotą elektoratą, todėl jeigu konservatoriai imasi strategijos judėti link kitų politinių pažiūrų, tai leidžia jiems plėsti elektoratą.

„Ilgą laiką tie klausimai nebuvo labai eskaluojami ir dėl to nesimatė to, konservatoriai tarsi bandė sėdėti ant dviejų kėdžių ir jie toliau tai bandys daryti. Ta kritika, ta trintis, manau, kad paaštrės, ypač su tokiais žmonėmis, kaip Laurynas Kasčiūnas, kuris gavo daugiausia balsų. Jo pažiūros yra pakankamai konservatyvios ir man sunku būtų jas suderinti su Gabrieliaus Landsbergio ar Ingridos Šimonytės pažiūromis“, – kalbėjo A. Lašas.

Jis kalbėjo, kad partijai tai nėra itin sveika, nes kylančios skirtys ne tik niekur nedings, bet gali dar ir aštrėti. Tiesa, anot A. Lašo, tokių skirčių yra ir kitose partijose. Kaip pavyzdį jis minėjo Liberalų sąjūdį, kuris į trečią rinkimų sąrašo vietą iškėlė su „valstiečiais“ į Seimą patekusį Viktorą Pranckietį. A. Lašas taip pat minėjo neseniai susikūrusią partiją „Laisvė ir teisingumas“, kurią sudaro gana skirtingos „Tvarkos ir teisingumo“ bei Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) partijos.

„Kitose partijose taip pat matome panašias tendencijas. <...> Tai nėra naujas fenomenas. <...> Vieniems tai bus priežastis nebalsuoti, nes atrodys tas sąrašas labai nenuoseklus ideologiškai, o kitiems tai kaip tik bus priežastis balsuoti, nes vadinasi partija gali galutiniame rezultate būti pakankamai nuoseklių pažiūrų – nebus ji radikaliai liberali, nebus radikaliai konservatyvi, o bus tokia drungna,“ – kalbėjo A. Lašas.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.18 16:30

COVID-19 situacijai gerėjant, ekspertai pristatė keturis karantino švelninimo scenarijus pasiektas lapkričio pradžios lygmuo; atnaujinta 17.43

Filipas Kirkorovas

Lietuvoje

2021.01.19 12:24

Istoriniame posėdyje subsidijas dėl neįvykusių Kirkorovo ir Šufutinskio koncertų vadino „baisia klaida“ atnaujinta 13.10; Skvernelis: CSKA tiesiogiai susijusi su Raudonąja armija – drauskime ir ją?

24