Lietuvoje

2020.05.11 15:31

NVSC: visi Antavilių gyventojai tiriami paaiškėjus, jog darbuotojai dirbo ne komandomis

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Ignas Jačauskas, BNS2020.05.11 15:31

Imtis paskutinės pasirinkimo priemonės ir tirti visus koronaviruso židiniu tapusio Antavilių pensionato gyventojus nuspręsta paaiškėjus, jog darbuotojai čia nesilaikė reikalavimų dirbti komandomis, teigia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

„Naujausio tyrimo metu nustatyta, kad darbuotojas dirbo ne tik trečiame, bet ir pirmame korpuse, ko negali būti, nes jeigu jis užsikrėtęs, reiškia infekcija gali būti išnešiota ir po kitas patalpas ir tai buvo viena iš priežasčių, kodėl nuspręsta, nors tai yra tikrai rizikinga procedūra, bet nuspręsta ištirti visus gyventojus, nes negalime pasitikėti: įstaiga deklaruoja mums, kad tai yra komandos ir pasirodo, kad realybėje ne visai taip veikia“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Jos duomenimis, įstaigoje šiuo metu COVID-19 serga 34 žmonės: 21 gyventojas ir 13 darbuotojų.

„Visi darbuotojai, susirgę COVID-19 infekcija, dirba trečiajame korpuse, tačiau trys iš jų dirbo ir kituose korpusuose, nors apie tai jau seniai buvo kalbėta ir tai buvo uždrausta daryti“, – sakė R. Lingienė.

Dėl to, pasak jos, pirmadienį popiet vykdomas visų pensionato gyventojų tyrimas.

Savivaldybė: tyrimai baigti atlikti

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis tvirtina, kad savivaldybė dar balandžio pabaigoje prašė ištirti visus pensiono darbuotojus ir gyventojus, tačiau tuomet tyrimai NVSC nurodymu atlikti tik daliai jų.

Anot jo, šiuo metu tyrimai jau baigti visiems darbuotojams ir gyventojams, visų likusių rezultatų laukiama antradienį.

„Situacija, sakyčiau, neprastėja, ji jau buvo prasta. Šiandien trys brigados važiavo ir pabaigė daryti tyrimus, kaip, galų gale, ir buvome įpareigoti, tad rezultatus žinosime, turbūt, rytoj. Bet kažkaip nuojauta sako, kad bus blogai ir atvejų bus daug. Rytoj galime turėti „bangelę“ nustatytų teigiamų atvejų“, – BNS sakė P. Poderskis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį sukritikavo Vilniaus miesto savivaldybę dėl priekaištų NVSC, jog visų įstaigos gyventojų tyrimai nebuvo atlikti anksčiau.

„Dar ką reikėtų, kad galų gale suprastų savivaldybė, jeigu neturi patys, kas pasako, jie visada gali pasiskambinti į NVSC ir pasiklausti, jeigu patiems trūksta kompetencijų“, – kalbėjo ministras.

Jis pabrėžė, kad testų ėmimas yra rizikinga ir kompetencijų reikalaujanti procedūra ir kvietė savivaldybės atstovus nueiti pasižiūrėti, kokiomis sąlygomis ėminiai imami mobiliuosiuose punktuose.

„Lygiai tokiomis pačiomis sąlygomis tai turėtų būti atliekama ir tose globos įstaigose. Tai dar kartą kviesčiau savivaldybę baigti politikuoti ir svaidytis kaltinimais, o užsiimti realiu darbu. Jeigu nežinote kaip, pasiklausti, kaip tą padaryti. Tikrai bus, kas pasako“, – sakė A. Veryga.

Tuo tarpu A. Poderskis teigia, jog NVSC kelis kartus keitė nurodymus, kol galiausiai liepė padaryti tai, kas buvo siūloma jau anksčiau.

„Iš pradžių mums sakė tirti dalį darbuotojų, mes sakėme, kad reikia tirti visus. Tada nurodė, kad reikia tirti dalį darbuotojų, dalį pacientų – mes vėl sakėme, kad reikia tirti visus, bet ištyrėme tiek, kiek nurodė. Dar sykį, jau kai patys ėmė pranešimais spaudai spręsti situaciją, aiškinti, kad kažkas nesusitvarko, tada nurodė mums jau tirti visus skubiai, ir kodėl mes netiriame visų. Tai kas šioje vietoje politikuoja?“ – į ministro kritiką reagavo P. Poderskis.

R. Lingienė: masinis tyrimas – paskutinė priemonė

NVSC Vilniaus departamento vadovė R. Lingienė pabrėžia, jog sprendimus dėl to, kuriuos kontaktus izoliuoti, o kuriuos tirti, atlieka infektologai, įvertinę situaciją.

„Niekada nieko nedraudžiame, bet tiesiog bendradarbiaudami nurodome, ką reikia padaryti, konsultuojamės. (...) Šis bendradarbiavimas vyksta gana gerai, bet norėčiau priminti, kad sprendimus dėl tyrimo, testavimo tokių įstaigų priimame konsultuodamiesi su visais Lietuvoje pripažintais profesionalais“, – kalbėjo ji.

Pasak jos, tiek Lietuvos Santaros klinikų, tiek tarptautinių organizacijų ekspertai nurodo, jog socialinės globos įstaigų gyventojų, kurie neturi simptomų, testavimas turėtų būti „paskutinė pasirinkimo priemonė“.

„Nežiūrint šito, jau buvo ištestuoti du kartus visi šio pensionato gyventojai, kurie turėjo bent kokį sąlytį“, – pabrėžė ji.

Pasak R. Lingienės, dukart testuota 90 pensionato gyventojų.

Sprendimas tirti visus gyventojus, jos teigimu, priimtas paaiškėjus, jog infekcija įstaigoje ir toliau plinta, esama pažeidimų.

„Noriu dar kartą pakartoti, kad ne gyventojai užkrečia darbuotojus, bet darbuotojai gyventojus, nes tie gyventojai niekur neišeina ir, deja, dauguma jų nevaikšto. Taip kad nesilaikoma elementarių saugumo priemonių. Pamačius, kad vis tik liga plinta ir ne visi NVSC nurodymai yra tinkamai vykdomi, savivaldybei nurodyta atlikti visų šio pensionato gyventojų tyrimą, tai yra, pasinaudota paskutinio pasirinkimo galimybe“, – sakė ji.

NVSC atstovės teigimu, be informacijos, jog tie patys darbuotojai dirba ir infekcijos židiniu tapusiame, ir kituose korpusuose, taip pat gauta pranešimų iš globos namų gyventojų apie asmens apsaugos priemonių naudojimo pažeidimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.