Lietuvoje

2020.05.07 17:40

Žengtas paskutinis žingsnis – Seimas palaimino naujos redakcijos LRT įstatymą

atnaujinta 17.50
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2020.05.07 17:40

Seimas galutinai pritarė naujos redakcijos LRT įstatymui. Nors plenarinių posėdžių salėje neapsieita be kandžių replikų, įstatymui pritarė dauguma parlamentarų.

Parlamentas ketvirtadienį balsų dauguma pritarė naujos redakcijos LRT įstatymui. Portalas LRT.lt primena, kad įstatymas buvo ruošiamas darbo grupėje, kurią sudarė tiek Seimo, tiek LRT tarybos nariai.

Be kitų nuostatų, naujuoju įstatymu numatoma, ir tai, kad prie LRT tarybos bus įkurti trys komitetai – Audito ir rizikos valdymo, Pirkimo ir investicijų politikos bei Turinio. Taip pat numatoma įsteigti naują LRT etikos kontrolieriaus pareigybę. Šį pareigūną konkurso būdu penkerių metų kadencijai atrinks taryba.

Taip pat į įstatymą įrašyta šiuo metu veikianti, bet nereglamentuota LRT interneto svetainės veikla.

Anot įstatymo, LRT būtų draudžiama reklama, politinė reklama ir komerciniai audiovizualiniai pranešimai ar kitoks panašaus pobūdžio viešosios informacijos rengimas bei skleidimas, išskyrus rėmimo atvejus. Bet leidžiama ir kultūrinė, socialinė ir šviečiamoji informacija už atlygį.

Už naujosios redakcijos įstatymą balsavo 72 Seimo nariai, du buvo prieš – Aušrinė Armonaitė ir Gintaras Vaičekauskas. 32 parlamentarai susilaikė.

Projekto nepalaikė

„Istorija prasidėjo 2017 metų sausio 12-ąją, kai jūs, dauguma, sudarėte LRT tyrimo komisiją, dėl kurios mes prieštaravome, kreipėmės į Konstitucinį Teismą ir jis nustatė, kad ši komisija buvo neteisėta Konstitucijos požiūriu. Jūsų komisija siūlė dalykus, kurie irgi būtų buvę nekonstituciniai, bet, laimei, Seime šitos išvados negavo palaiminimo. Ir tik tada prasidėjo tai, kas šiandien, turbūt, taps kūnu“, – ketvirtadienio posėdyje kalbėjo liberalas Eugenijus Gentvilas.

Be to, politikas pastebėjo datų sutapimą. Jis priminė, kad LRT tyrimo komisija buvo sudaryta sausio 12-ąją – „minint sausio 12-13 dienų įvykius prie LRT“. E. Gentvilas pastebėjo, kad galutinai įstatymas priiminėjamas spaudos laisvės atgavimo dieną.

Ar čia mistika, ar sutapimas, kad jūs taip paniekinančiai elgdamiesi ilgą laiką su LRT, šiandien priimate tokį simbolinį aktą?

„Ar čia mistika, ar sutapimas, kad jūs taip paniekinančiai elgdamiesi ilgą laiką su LRT, šiandien priimate tokį simbolinį aktą? Dėl turinio. Nesakau, kad jis yra blogas, kad antikonstitucinis, tačiau aš susilaikysiu. Negalima taip elgtis su savo nacionalinės televizijos ir radijo institucija“, – teigė E. Gentvilas.

Projekto nepalaikysianti sakė ir Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, nes, pasak jos, jis gimė žiniasklaidos stūmimo į kampą sąlygomis: „Kada buvo sudaryta politiškai motyvuota tyrimo komisija, ji buvo sudaryta iš politikų, kuriems vis lapsus linguae prasprūsdavo, kad „norim geresnio turinio LRT“. Kažkam pasirodė, kad LRT turi tapti vos ne Seimo TV, kur rodo, kaip Seimo nariai gražiai dirba, gražiai šneka ir kokie jie yra puikūs.“

Pasak A. Armonaitės, visa aura, kuri supo įstatymo gimimą, demokratinėje valstybėje yra apnuodyta.

Konservatorius Mantas Adomėnas kalbėjo, kad šis įstatymas gimė iš pastangų įvesti politinę kontrolę LRT. Anot jo, laimei, darbo grupėje pavyko tokių iniciatyvų bei norų įvesti naujas valdymo institucijas ir t.t. atsisakyti.

„Pavyko išrauti geluonį, kuris buvo to pirminio užvaldymo tikslas ir pavyko kai kuriuos dalykus aptvarkyti, pagerinti ir pritaikyti šiuolaikiniam darbui. Galutinis rezultatas yra geras, bet jis gimsta iš paskatų, kurios, deja, liudija visą šią kadenciją besitęsusias pastangas užvaldyti LRT“, – kalbėjo M. Adomėnas.

Galutinis rezultatas yra geras, bet jis gimsta iš paskatų, kurios, deja, liudija visą šią kadenciją besitęsusias pastangas užvaldyti LRT

Ragino balsuoti „už“

Buvęs valdančiųjų atstovas, dabar dirbantis Mišrioje Seimo narių grupėje, Mindaugas Puidokas kalbėjo, kad visos pusės buvo išklausytos, bet apgailestavo, kad kai kurių svarbių sprendimų nepavyko paimti ir Seimo salėje.

„Bet aš manau, kad tai yra tam tikras konsensusas ir pačio siūlymo šiandieninis turinys yra tas, kuris leis užtikrinti gerą visuomeninio transliuotojo darbą ir veiklą“, – sakė M. Puidokas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Robertas Šarknickas kalbėjo, kad Lietuvoje yra žmonių, kurie skeptiškai vertina LRT darbą, bet sakė pats nuo to nusišalinęs ir teigė, kad reikia žiūrėti į bendrą LRT sistemą.

Bet aš manau, kad tai yra tam tikras konsensusas ir pačio siūlymo šiandieninis turinys yra tas, kuris leis užtikrinti gerą visuomeninio transliuotojo darbą ir veiklą.

„Noriu padėkoti, kad LRT tikrai vienos geriausių TV produkcijos siūlomų laidų, dirba profesionalūs žurnalistai, redaktoriai, prodiuseriai. Linkiu jiems sėkmės. Yra akivaizdu, ypač karantino metu, jie sugeba užimti žmones, kurie yra šeimose, jie per savo programas užima puikiai žmones, jaunimą, vaikus.

Yra maišomos sąvokos, prie ko čia tie politiniai viražai, Konstitucija, dar kažkas? Taip, išsiaiškinome, kad kažkur buvo strigimas. Tvarkoje, sutikome, sutvarkėme. Darbo grupė rado konsensusą. <...> Galime rasti bendrą sutarimą“, – kalbėjo R. Šarknickas.

Taip pat buvęs „valstietis“ Virgilijus Poderys teigė, kad naujasis įstatymas yra žymiai geresnis už LRT įstatymą, galiojusį iki šiol ir atspindi pagrindinius dalykus, kurių reikalaujama tarptautiniais standartais:

„Visų pirma, politinė nepriklausomybė, patikimas finansavimas, valdysena žymiai pagerinta. Balsuodamas už, noriu atkreipti dėmesį, kad kai kurie dalykai, lyginant su tarptautiniais standartais, nebuvo išlaikyta. <...> Manau ir pati LRT vadovybė į savo ataskaitą dės atsiskaitymą, kaip vykdoma misija, kaip vykdomi reikalavimai, kaip paisoma politinio neutralumo, tų dalykų turime reikalauti.“

Įstatymas sulaukė kritikos

Naujos redakcijos įstatymas pradės veikti 2021 metais.

Nauja LRT įstatymo redakcija pradėta rengti atlikus parlamentinį tyrimą dėl nacionalinio transliuotojo ūkinės, finansinės veiklos. Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, kad sprendimas sudaryti Seimo tyrimo komisiją prieštaravo Konstitucijos straipsniui, ginančiam žodžio laisvę ir LRT nepriklausomumą nuo politikų.

Pirminės „valstiečių“ pataisos siūlė, kad naujai steigiama LRT valdyba būtų atsakinga už visos institucijos valdymą, struktūros planavimą, ūkinę veiklą, sutarčių, jei sandorio suma yra didesnė kaip 29 tūkst. eurų, sudarymą. Valdyba taip pat turėjo prižiūrėti LRT generalinio direktoriaus veiklą, siūlyti atšaukti jo sprendimus, jei šie prieštarautų įstatymams, LRT tarybos sprendimams. Buvo numatyta, kad tarybos ir valdybos sprendimai LRT būtų privalomi.

Pirmoji įstatymo redakcija sulaukė daug kritinių pastabų ir Seime, ir Vyriausybėje, ir žurnalistų bendruomenėje. Tuomet buvo sudaryta darbo grupė, ji parengė antrą įstatymo variantą.

Populiariausi

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje skiepijami medikai antrąja vakcina nuo COVID-19

Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00

31