Lietuvoje

2015.10.20 15:30

Seimui pateiktas kitų metų valstybės biudžeto projektas

ELTA2015.10.20 15:30

Po diskusijų ir klausimų finansų ministrui Rimantui Šadžiui Seimas bendru sutarimu priėmė svarstyti 2016 metų valstybės biudžeto projektą.

Po pateikimo valstybės biudžeto projektas Seimo komitetuose ir frakcijose bus svarstomas ne mažiau kaip 15 dienų, tuo metu eiliniai parlamento plenariniai posėdžiai nevyks. Valstybės kontrolierius savo išvadą dėl valstybės biudžeto projekto iki lapkričio 15 dienos pateikia Biudžeto ir finansų komitetui ir Audito komitetui.

Komitetai, frakcijos ir pavieniai Seimo nariai visose valstybės biudžeto projekto svarstymo stadijose gali siūlyti didinti projekte numatytas išlaidas tik nurodydami šių išlaidų finansavimo šaltinius.

Iki lapkričio 25 dienos valstybės biudžeto projektas turi būti apsvarstytas Seimo posėdyje. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo valstybės biudžeto projekto pirmojo svarstymo skiriamas antrasis svarstymas, jo metu vyriausybė pateikia pagal gautus pasiūlymus ir pastabas pataisytą projektą.

Po diskusijos balsuojama dėl įstatymo, patvirtinančio valstybės biudžetą, priėmimo paskyrimo viename iš artimiausių Seimo posėdžių.

Kitąmet į valstybės biudžetą kartu su tarptautine parama planuojama surinkti 8,004 mlrd. eurų pajamų – 0,2 proc. daugiau nei 2015 m. Tuo metu planuojamos išlaidos sieks 8,655 mlrd. eurų – 258,6 mln. eurų daugiau nei šiemet. Numatytas biudžeto deficitas kitąmet viršys 651 mln. eurų.

Kartu su savivaldybių biudžetais bendras valstybės iždas kitąmet turėtų siekti 9,394 mlrd. eurų, o bendros išlaidos – 10,045 mlrd. eurų – tai 3,8 proc. daugiau, nei numatyta šiemet.

Daugiausiai asignavimų 2016 m. tradiciškai numatoma skirti socialinei apsaugai – per 1,1 mlrd. eurų. Krašto apsaugos biudžetas kitąmet sieks 574 mln. eurų, 149 mln. eurų daugiau, nei numatyta 2015 m. asignavimuose. 33 mln. eurų daugiau nei 2015 m. papildomai numatyta įmokoms į pensijų kaupimo fondus mokėti, o bendra iš biudžeto mokama tokių įmokų suma kitąmet planuojama beveik dvigubai didesnė nei šiemet ir sieks 70 mln. eurų.

Minimaliajai mėnesio algai (MMA) padidinti dviem etapais nuo 300 iki 350 eurų numatyta beveik 39 mln. eurų. Kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčio didinimui, taip pat pagal darbo sutartis dirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų minimaliems atlyginimams padidinti papildomai numatyta beveik 24 mln. eurų.

Kitais metais vyriausybė planuoja skolintis apie 1,7 mlrd. eurų, arba beveik perpus mažiau nei šiemet. Daugiausiai – apie 1,1 mlrd. eurų – numatoma skolintis vidaus rinkoje leidžiant vyriausybės vertybinius popierius bei gyventojams skirtus taupymo lakštus. Numatoma, kad valstybės skola 2016 metų pabaigoje sudarys 40,8 proc. BVP.

„Tai apytikriai 16 mlrd. eurų. Galbūt Vokietijos, Prancūzijos ar kitos didelės šalies mastais tai nėra daug, bet mums tai yra iš tikrųjų didelis skaičius“, – Seime kalbėjo R. Šadžius.

Tradiciškai daugiausiai įplaukų į biudžetą tikimasi surinkti iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) – 3,054 mlrd. eurų, arba 42 proc. visų biudžeto pajamų. Gyventojų pajamų mokestis (GPM) iždą turėtų papildyti 1,477 mlrd. eurų, akcizai – 1,161 mlrd. eurų, pelno mokestis – 560 mln. eurų. Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšos ir kita tarptautinė parama kitąmet turėtų siekti daugiau kaip 2 mlrd. eurų. Prognozuojama, kad dėl taikomų mokesčių lengvatų 2016 m. biudžetas negaus apie 890,5 mln. eurų: dėl GPM lengvatų – apie 393 mln. eurų, pelno mokesčio – apie 183 mln. eurų, akcizų – apie 162 mln. eurų, PVM lengvatų – apie 152 mln. eurų.

„Biudžeto pajamos yra suplanuotos labai konservatyviai, ir aš tikrai matau galimybių – įvertinus spalio mėnesio įplaukas – šiek tiek peržiūrėti ir kitų metų įvairių mokesčių, ypač pridėtinės vertės mokesčio, įplaukų prognozes“, – teigė ministras.

Lietuvai įsivedus eurą, 2016 metų valstybės biudžeto projektas pirmą kartą yra pateiktas Europos Komisijos (EK) vertinimui. Ji savo pirminę išvadą pateiks iki spalio pabaigos. Jeigu EK pareikalaus patikslinti projektą, atnaujintas jo variantas turi būti pateiktas iki lapkričio 21 dienos, o oficiali galutinė EK išvada paaiškės iki lapkričio 30 dienos.