Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.30 10:32

Kembridžo medikas iš Lietuvos: su pirmąja banga susitvarkėme, bet tikrosios epidemijos dar nematėme

Lietuva gana neblogai susitvarkė su pirmąja koronaviruso banga, tačiau tikrosios epidemijos dar nematė, o tai kelia daug papildomų iššūkių, sako Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas.

„Su pirmąja epidemijos banga Lietuva susitvarkė pakankamai neblogai, lyginant su kitomis, ypač Vakarų Europos šalimis, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje Vyriausybėje sakė medikas. – Mirtingumas yra apie 20 kartų mažesnis milijonui gyventojų nei Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ar Belgijoje“.

Vis dėlto su šia pirmosios epidemijos bangos pabaiga kyla ir daug naujų iššūkių, teigia gydytojas.

Pasak jo, problemų kyla dėl to, jog didžioji dalis lietuvių yra vis dar nepersirgę COVID-19, o pats koronavirusas yra klastingas, plinta tarp besimptomių asmenų, nuo jo dar nėra vakcinos.

Medikas teigė, kad nors Lietuvoje nuo koronaviruso testuojama pakankamai daug, dabartiniai pajėgumai dar nėra nukreipti aiškintis, kiek virusas yra paplitęs visuomenėje.

Dabar tarp testuojamų besimptomių daugiausia yra valstybės tarnautojai globos namuose, sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai, policijos pareigūnai.

„Bet mes testuodami tik šias grupes nežinome visos situacijos, kuri vyksta visoje Lietuvoje“, – teigė T. Beinortas.

Pasak jo, norint nutraukti karantiną reikia galvoti apie pakankamai didelės infrastruktūros sukūrimą, kad būtų atsitiktinai testuojama visa Lietuvos visuomenė ir „gaudomi“ žmonių tarpusavio kontaktai.

„Norint grįžti į normalų gyvenimą mes turime suprasti, kad su virusu gyensime ilgą laiko tarpą. Pirma epidemijos banga baigėsi, bet ji baigėsi dėl to, kad Lietuvoje karantinas prasidėjo tik turint kelis atvejus. Todėl tikrosios epidemijos nematėme, epidemijos rizika išlieka tikrai aukšta, kaip ir visur.

Nieko negąsdinu, bet norint grįžti į įprastą gyvenimą mes turime pasitelkti strategiškai gerus sprendimus, kas susideda iš analitikos, protingo atsitiktinio testavimo ir efektyvaus atvejų išgaudymo“, – kalbėjo medikas.

T. Beinortas prognozavo, kad vakcinos nuo koronaviruso sukūrimas užtruks nuo pusmečio iki metų.

„Tai būtų rekordas pasaulio istorijoje“, – sakė gydytojas.

Lietuvoje iš viso patvirtinti 1385 koronaviruso atvejai, mirė 45 žmonės, 589 pasveiko.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi