Lietuvoje

2020.04.21 12:04

Chaosas „Klaipėdos hospise“: darbas keliose darbovietėse „kainavo“ koronaviruso plitimą ir žmonių gyvybes?

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.21 12:04

Tai, kas vyksta koronaviruso apimtuose privačiuose slaugos namuose „Klaipėdos hospisas“, verčia imtis už galvų. Aiškėja, kad hospisas neturėjo higienos leidimų, jo darbuotojai, nepaisant COVID-19 plitimo grėsmės, dirbo keliuose darbuose vienu metu – kai kurie teikė paslaugas pacientams namuose, kiti darbavosi ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL), kurioje pradėtas tyrimas dėl kovos su epidemija taisyklių pažeidimo. Viena tokių – pati „Klaipėdos hospiso“ direktorė Rasa Dagienė.

Praėjusią savaitę pranešta, kad uostamiestyje esančiuose privačiuose slaugos namuose „Klaipėdos hospisas“, kuriuose teikiama pagalba beviltiškiems onkologiniams ligoniams, nustatyti 44 koronaviruso atvejai – po pakartotinių tyrimų paaiškėjo, kad COVID-19 užsikrėtė 11 hospiso darbuotojų ir 33 pacientai. Vėliau pranešta, jog du hospiso pacientai mirė.

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad po „Klaipėdos hospiso“ patikrinimo paaiškėjo, kad ši įstaiga higienos leidimą turėjo tik vienai lovai.

Tuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė atkreipė dėmesį į tai, kad kai kurie „Klaipėdos hospiso“ darbuotojai dirba ir kitose gydymo įstaigose. Anot jos, balandžio 16 d. NVSC gavo informaciją, kad Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos darbuotojui nustatytas koronavirusas, o šis darbuotojas dirba ir minėtame hospise.

„Paaiškėjo, kad šio hospsiso darbuotojai teikia ir sveikatos priežiūros paslaugas ir namuose esantiems pacientams. Taigi, skubos tvarka paprašyta pateikti informaciją, kur jie lankėsi, su kuo bendravo. Neatmestina, kad tiek užsikrėtusiųjų, tiek sąlytį turėjusių asmenų bus daugiau“, – dar daugiau detalių spaudos konferencijos metu atskleidė R. Lingienė.

Hospiso direktorė dirba ir KUL, kur fiksuoti infekcijos kontrolės pažeidimai

Prieš kelias savaites A. Veryga prabilo apie rekomendaciją medikams karantino dėl koronaviruso grėsmės metu laikinai stabdyti medicinos darbuotojų darbą skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose ir numatyti, kad medicinos darbuotojai karantino metu, siekiant išvengti infekcijos plitimo, dirbtų tik vienoje įstaigoje. Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija su trimis medikų organizacijomis pasirašė deklaraciją, kuria buvo įtvirtintos minėtos nuostatos dėl laikino medicinos darbuotojų darbo skirtingose įstaigose sustabdymo karantino metu.

LRT.lt šaltinų teigimu, „Klaipėdos hospise“ yra daugiau darbuotojų, kurie tuo pačiu metu dirbo ir kitose gydymo įstaigose, nepaisant koronaviruso grėsmės. Viena tokių – „Klaipėdos hospiso“ direktorė R. Dagienė. Medikė ne tik vadovauja hospisui, bet dirba ir KUL Onkologijos departamento Radioterapijos ir branduolinės medicinos centro Brachiterapijos skyriaus vedėja. Būtent dėl situacijos KUL šiuo metu prokurorai atlieka ikiteisminį tyrimą, mat Sveikatos apsaugos ministerijos ir NVSC specialistai šioje ligoninėje nustatė infekcijos kontrolės pažeidimus.

R. Dagienė savo privačių interesų deklaracijoje nėra nurodžiusi fakto, kad yra UAB „Klaipėdos hospisas“ direktorė. Registrų centro duomenimis, R. Dagienė taip pat yra yra ir hospiso bendrasavininkė. Tai R. Dagienė privačių interesų deklaracijoje taip pat nėra nurodžiusi.

Oficialiai „Klaipėdos hospisas“ nurodo, kad slaugos namuose dirba trys darbuotojai, tačiau, LRT.lt šaltinių teigimu, įmonėje dirba daugiau negu 10 darbuotojų ir dalis jų, kaip ir hospiso direktorė, vienu metu dirba keliose darbovietėse.

LRT.lt susisiekus su R. Dagienė, ši, neišgirdusi klausimų, nurodė kreiptis į bendrovės atstovą. Atsakymų į pateiktus klausimus LRT.lt redakcija teksto publikavimo metu dar nebuvo sulaukusi. Tikimės tekstą papildyti atsakymais, kai jie bus gauti.

Rūpinosi žmonių sveikata ar savo verslu?

Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijai sprendžiant, kaip organizuoti darbą koronaviruso apimtame „Klaipėdos hospise“, ieškant naujų medicinos darbuotojų, kurie galėtų pakeisti hospise COVID-19 infekcija užsikrėtusius darbuotojus, vienu svarbiausiu žmonių, sprendžiant šią problemą, paskirtas Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vidaus medicinos auditorius Viljaras Reigas.

Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijoje nutarta kreiptis į kitas valstybines regiono ligonines, siekiant, kad šios į hospisą galėtų atsiųsti medicinos darbuotojus, kurie galėtų pakeisti koronavirusu užsikrėtusius hospiso darbuotojus.

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vidaus medicinos auditorius V. Reigas, Registrų centro duomenimis, yra ir „Klaipėdos hospiso“ akcininkas, vienas iš dviejų įstaigos steigėjų. Jis savo privačių interesų deklaracijoje nenurodė, kad yra UAB „Klaipėdos hospisas“ steigėjas ir akcininkas.

LRT.lt kalbintas V. Reigas tikino nematantis interesų konflikto dėl to, kad dirbdamas Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje, rūpinasi ir savo verslu – „Klaipėdos hospisu“.

„Jeigu į mane kreiptųsi bet kuri Klaipėdos regiono slaugos gydymo įstaiga, mano veiksmai būtų tie patys. Aš ne savo noru buvau pasiūlytas būti koordinatoriumi visuomeniniais pagrindais, nes turiu šiokios tokios patirties palaikomojo gydymo ir slaugos srityje. Su bet kuria įstaiga, kurioje būtų ar nebūtų ekstremali situacija, kuriai reikėtų kažkokios metodinės informacija, aš ja mielai pasidalinsiu dieną ar naktį ir nepriklausomai nuo to, ar tai būtų įmonė, kurioje aš esu akcininkas, ar tai būtų Palangos „Energetikas“, ar Skuodo, ar bet kurios kitos įstaigos atstovai“, – tvirtino V. Reigas.

Jis pabrėžė, kad už regiono slaugos koordinatoriaus Klaipėdoje darbą jis negauna jokio piniginio atlygio, tad, V. Reigo teigimu, jis viešų ir privačių interesų nesupainiojo.

„Bet, jeigu visuomenė mato, kad tai yra interesų konfliktas, aš bet kuriuo metu galiu šito atsisakyti“, – pirmadienį LRT.lt kalbėjo V. Reigas.

V. Reigas pripažino, kad savo privačių interesų deklaracijoje nenurodė fakto, kad yra UAB „Klaipėdos hospisas“ akcininkas ir vienas steigėjų.

„Sąžiningai sakau – pamiršau aš tai padaryti. Kaip matote, hospisas sąlyginai ne taip seniai įsteigtas. Tai yra mano vienintelis pažeidimas, ko gero“, – aiškino V. Reigas.

Antradienį Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis spaudos konferencijos metu informavo, kad, savivaldybei gavus informaciją apie V. Reigo ryšius su „Klaipėdos hospisu“, V. Reigas buvo nušalintas nuo regiono slaugos koordinatoriaus Klaipėdoje pareigų.

Kreipėsi į prokuratūrą

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, kalbėdamas apie situaciją „Klaipėdos hospise“, ją įvertino kaip skandalingą ir teigė neatmetantis galimybės kreiptis į teisėsaugą.

Jau antradienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas paskelbė, kad dėl privačių slaugos ir globos namų „Klaipėdos hospisas“ veiklos kreipėsi į prokuratūrą.

„Situacija yra labai rimta. (...) Svarbiausias dalykas yra išsiaiškinti visas aplinkybes, viešų institutų svarbą ir dalyvavimą visuose procesuose nuo pat licencijos išdavimo, akreditavimo – veiklos pradžios iki šių dienų“, – teigė V. Grubliauskas.

Anot mero, reikia išsiaiškinti galimai kaltus asmenis, įvertinti jų atsakomybę.

Kartu V. Grubliauskas teigė neabejojąs, kad prie šio uostamiesčio kreipimosi į prokuratūrą prisidės ir SAM bei NVSC.

„Tikiuosi, kad prokuratūra nedelsiant imsis viešojo intereso gynimo“, – vylėsi V. Grubliauskas.

Seimo Antikorupcijos komisijos narė: vadovė turėjo jausti atsakomybę

LRT.lt kalbinta Seimo Antikorupcijos komisijos narė, konservatorė Agnė Bilotaitė tvirtino mananti, kad UAB „Klaipėdos hospisas“ vadovė R. Dagienė, žinodama, kad KUL yra nustatyti infekcijos kontrolės pažeidimai, turėjo bent laikinai atsisakyti dirbti toje įstaigoje ir likti vadovauti hospisui, išvengdama koronaviruso platinimo rizikos.

„Kalbant apie Klaipėdos universitetinę ligoninę, tai jau kurį laiką kalbama, kad yra rimtų problemų, kad ligoninė tapo koronaviruso židiniu, matėme, kas ten dėjosi – netvarka, medikai neturėjo apsaugos priemonių, chaosas. Ir žmogus, dirbantis tokioje aplinkoje, šiuo atveju – „Klaipėdos hospiso“ vadovė, turėjo prisiimti atsakomybę, turėjo pagalvoti apie pacientų, kurie gydomi jos įstaigoje, tai yra hospise, apsaugą. Tie asmenys juk yra rizikos grupėje. Tai aš čia matau didžiulę atsakomybės stoką“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Jos teigimu, abiem „Klaipėdos hospiso“ akcininkais ir steigėjais – R. Dagienės ir V. Reigo – elgesiu turėtų susidomėti ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, mat šie asmenys nenurodė savo deklaracijose apie savo verslą – UAB „Klaipėdos hospisą“.

Parlamentarė, vertindama R. Dagienės ir V. Reigo veiksmus, kai šie dėl susidariusios kritinės situacijos hospise prašė Klaipėdos miesto savivaldybės pagalbos, pažymėjo, kad šiuo metu svarbiausia gelbėti žmonių gyvybę, saugoti jų sveikatą. Vis dėlto A. Bilotaitė pažymėjo, kad minėtų asmenų veikla kelia abejonių.

„Žinoma, jeigu darai savo verslą, iš to gauni pajamas, uždirbi ir paskui, kai kažkas nepasiseka dėl tavo neatsakingumo ar kitokių dalykų ir tai turi srėbti valstybė ar savivaldybė, tai tokia praktika yra labai blogai. Tai yra labai blogas pavyzdys, taip neturėtų būti“, – komentavo Seimo Antikorupcijos komisijos narė.

A. Bilotaitė neslėpė, kad ją nustebino ir tai, kad „Klaipėdos hospisui“ buvo suteiktas higienos leidimas tik vienai lovai, nors slaugos namuose buvo gydomi apie 40 pacientų.

Anot jos, visomis šiomis aplinkybėmis domėsis ir Seimo Antikorupcijos komisija.

„Tikrai pasidomėsime ir kartu su teisėsaugos institucijomis“, – pažymėjo A. Bilotaitė.