Lietuvoje

2020.04.09 13:48

Epidemiologė – apie tai, kokias klaidas darome dėvėdami kaukes ir kaip tai daryti teisingai

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.04.09 13:48

Nuo penktadienio įsigalioja tvarka, pagal kurią viešose erdvėse privaloma naudoti kaukes. Kokios kaukės yra tinkamos, kaip jas teisingai dėvėti ir utilizuoti pataria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Epidemiologė teigia, kad nuo penktadienio lankytis viešose vietose bus galima ne tik su medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais. Tinka ir namie pasiūtos savadarbės kaukės ar šalikai, skarelės. Svarbiausia, kad priemonė tinkamai uždengtų burną bei nosį.

„Kaukė pirmiausia turėtų uždengti burną ir nosį, nes ji yra tas barjeras, kuris apsaugo nuo skysčių, sekretų tiek iš nosies, tiek iš burnos, skleidžiamų į išorę. Lygiai taip pat ji apsaugo nuo kito asmens, kuris yra arčiau negu 2 metrai, skysčių, išskiriamų sekretų iš nosies ir burnos patekimo. Tai yra barjeras“, – sako D. Razmuvienė.

Tiesa, kiek kaukė yra veiksminga apsauga nuo koronaviruso – nežinia. Mat kaukė tiek arti prie veido kaip respiratorius nepriglunda, lieka tarpai, per kuriuos gali patekti virusas. Taip pat aišku, kad koronavirusui daugintis reikia gleivinės, todėl dengti nosį ir burną neužtenka, būtina ir akių apsauga. Esant tiesioginiame kontakte su kitu asmenimi paprasti, regėjimą koreguojantys ar nuo saulės saugantys akiniai taip pat gali sukurti tam tikrą barjerą, tačiau teigti, kad tokiu būdu bus visiškai pasisaugoma nuo koronaviruso – irgi negalima.

„Nuomonių dabar yra labai įvairių, lyginama su sausio mėnesį pateikta informacija. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad sausio mėnesį turimos žinios apie koronavirusą buvo visiškai kitokios, negu šiandien, o ir šiandien mes dar labai daug nežinome elementarių dalykų, pavyzdžiui viruso plitimo kelio. Yra kalbama apie plitimo kelią oro lašeliniu būdu, yra kalbama apie aerozolinį kelią. Mokslininkai dar kol kas negali atsakyti, ar tikrai abu teiginiai yra teisingi, ar plinta per abu kelius, todėl pasakyti, kad kaukė iš tikrųjų nuo viruso apsaugo – kol kas negalima“, – tikina D. Razmuvienė.

Tačiau atmesti kaukės kaip apsaugos priemonės nevalia. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. Saulius Čaplinskas asmeninėje ‚Facebook“ paskyroje pasidalino MEDSCAPE svetainėje paviešinta informacija apie galimą trečiąjį koronaviruso kelią.

„Galbūt koronavirusą platiname tiesiog kvėpuodami, – skelbiama naujame pranešime. Iki šiol buvo tvirtinama, kad pagrindinis SARS-CoV-2, sukeliančio COVID-19 ligą, perdavimo būdas yra oro lašinis ir plinta jis didesniais (1 ml.) lašeliais iš kvėpavimo takų kosint ar čiaudint. Dėl sunkio jėgos šie lašeliai nusileidžia ant žemės 1-2 m. atstumu, taip pat nusėda ant įvairių paviršių, nuo kurių jie gali patekti ant žmogaus rankų ir jį užkrėsti jam liečiant burną, nosį ar akis.

Nustatyta, kad naujasis koronavirusas patenka į aplinką kartu su aerozoliu, susidarančiu kalbant ar iškvepiant, tačiau dar nėra aišku, ar viruso dalelės išlieka gyvybingos ir pasklinda tokiomis dozėmis, kurių pakaktų infekcijai sukelti. Jei taip, apsisaugoti nuo viruso tampa sunkiau“, – rašo S. Čaplinskas.

Jeigu koronaviruso plitimas aerozoliniu būdu pasitvirtintų, kaukė, kaip apsaugos priemonė vaidintų ypač reikšmingą vaidmenį.

Patikimiausiai nuo koronaviruso apsaugo respiratoriai, nes jų filtruose yra sluoksnis, sulaikantis viruso daleles. Visgi respiratorių labiausiai reikia medikams ir kitiems priešakinėse kovos su COVID-19 linijose stovintiems darbuotojams, galų gale, anot epidemiologės, gyventojams išvaikščioti su respiratoriumi dvi valandas būtų gana sudėtinga, sunku kvėpuoti.

Žingsniai, kaip teisingai kaukę užsidėti, nusiimti ir išmesti

Tam, kad kaukės sudarytų tinkamą barjerą oro lašeliniu būdu sklindantiems sekretams, kuriuose gali būti koronaviruso dalelių, jas reikia tinkamai dėvėti. Anot D. Razmuvienės, prieš išeinant iš namų pirmiausia užsimaunamos vienkartinės pirštinės, tik po to užsidedama kaukė. Ji turi uždengti nosį ir burną, jokiu būdu neturi būti laikoma pasmakrėje, paliekant neuždengtą nosį, nekabinama ant vienos ausies. Kaukės visą dėvėjimo laiką negalima liesti rankomis. Kaukę galima dėvėti apie 2 valandas arba kol sudrėksta. Ši taisyklė galioja tiek medicininėms kaukėms, tiek savadarbėms, tiek ir kaukę atstojantiems šalikams.

Nusiimant kaukę jokiu būdu negalima imti jos per vidurį. Kaukė nuo veido nuimama laikant už raištelio ar gumytės dviem pirštais. Panaudota kaukė pirmiausia dedama į sandarų maišelį, užrišama ir tik tuomet išmetama į šiukšlių dėžę.

Po to teisingai nusimaunamos pirštinės: pirma dviem pirštais atsargiai imama už vienos pirštinės krašto ir traukiama žemyn, taip išverčiant panaudotą pirštinę. Po to imama už išverstos pirštinės švarios pusės ir su ja imama už kitos pirštinės krašto, pati pirštinė taip pat išverčiama į išvirkščią pusę ją traukiant žemyn. Abi pirštinės taip pat turi būti pirmiausia metamos į sandarų maišelį, šis užrišamas ir tik tuomet metamas į šiukšlių dėžę.

Nusiėmus kaukę ir nusimovus pirštines, būtina tinkamai nusiplauti rankas. Jos plaunamos vandeniu ir muilu mažiausiai 40 sekundžių, po to dezinfekuojamos.

Jeigu buvo naudojama savadarbė daugkartinio naudojimo kaukė, ji turi būti po kiekvieno naudojimo skalbiama ir lyginama lygintuvu. Skalbti kaukę reikia aukštesnėje temperatūroje su buityje naudojamomis skalbimo priemonėmis ar muilu.

„Šitas koronavirusas yra RNR virusas ir jis yra paveikus bet kokiai buityje naudojamai skalbimo priemonei. Ligoninėse naudojami chloro preparatai. Šis virusas turi riebalinę kapsulę, tokį riebalinį paviršių ir tas riebalas paprastai nusiplauna su muilu. Nereikia ieškoti kažkokių ypatingų skalbimo priemonių. Jeigu mes namie pasiūtą kaukę plausime dažniau su šarmine priemone, dažniau karštu lygintuvu lyginsime, to visiškai pakaks“, – tikino D. Razmuvienė.

Sparčiai plintant koronavirusui gyventojams kyla daug pagrįstų klausimų, kaip siūti kaukes, kiek sluoksnių naudoti, kaip elgtis grįžus iš parduotuvės ar vaistinės į namus, ką daryti su atsineštomis prekėmis.

Anot, I. Razmuvienės, niekas šiandien negali atsakyti, kiek sluoksnių reikia naudoti siuvant apsauginę kaukę. Svarbu, kad kaukė uždengtų patikimai burną ir nosį, sudarytų kuo didesnį barjerą skysčio lašeliams prasiskverbti.

Grįžusiems į namus vyriausia epidemiologė pataria laikytis visų higienos reikalavimų. Taip pat svarbu atsinešto maišelio su prekėmis nedėti ant stalo ar kitų buityje dažnai naudojamų paviršių. Atsineštas prekes: ne tik daržoves ir vaisius, bet ir kitas, esančias pakuotėse, rekomenduojama nuplauti vandeniu ir muilu.

Kūdikiams kaukių naudoti nepataria

Jeigu suaugusiems dėvėti kaukes nuo penktadienio yra privaloma, vaikus iki dvejų metų auginantys tėvai mažiesiems apsaugoti turėtų paieškoti kitokių būdų. Mat vaikų ligų gydytojas Benediktas Jonuška asmeninėje „Facebook“ paskyroje teigia, kad vaikams iki dvejų metų kaukių dėvėti negalima.

„Vaikų plaučiai mažesni už suaugusiųjų ir jie dažniau kvėpuoja. Kūdikiai kvėpuoja tik per nosį, nemoka kvėpuoti per burną, o su kauke kvėpuoti daug sunkiau ir didesnė tikimybė uždusti, iškvėptas CO2 yra įkvepiamas iš naujo ir pradeda trūkti deguonies. Be to, maži vaikai negali nusiimti kaukės ir padėti sau, todėl negalime kauke ar bet kuo kitu uždengti nosies ir burnos. Dedant kaukes COVID-19 plitimas sumažėja, gal ir apsaugosit savo vaikus, bet nuo hipoksijos vaikai gali mirti daug greičiau“, – teigia vaikų ligų gydytojas.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja kaukes visiems vyresniems nei 2 metų vaikams dėvėti viešumoje, taip stabdant viruso plitimą. Skirtumas tarp dvimečio ir trimečio toks, kad pastarasis jau gali kaukę nusiimti pats.

Tačiau B. Jonuška įspėja, kad vaikai dažnai į bet kokį trikdį reaguoja priešiškai, stengiasi jo atsikratyti. O tai reiškia, kad plėšdamas kaukę nuo veido jis tikrai nesilaikys saugumo reikalavimų ir nebandys kaukės nusiimti dviem pirštais laikydamas už raištelio. Greičiausiai vaikas griebs kaukę ties burna ar nosimi, kur gali būti nusėdę lašeliai su viruso užkratu. Kaukę trimečiui gydytojas rekomenduoja tik tuomet, kai jis iš tiesų gali tinkamai ją dėvėti, gali pakentėti ir neliesti veido rankomis.

„Geriausia likti namuose ir laikytis visų karantino sąlygų“, – pataria vaikų ligų gydytojas.

Jeigu visgi išeinama su vaiku iš namų, kūdikius rekomenduojama nešti kuo arčiau savęs nešyklėje, idealiausiu atveju – pridengus nešyklės, vežimėlio ar kėdutės atviras vietas.

Gėdingų pavyzdžių apstu ir Seime

Deja, visuomenėje dažnai tenka matyti asmenų, netinkamai dėvinčių medicinines kaukes. Blogų pavyzdžių galima išvysti ir Seime per plenarinius ar komitetų posėdžius.

Vieni parlamentarai kaukes laiko po smakru ir nedengia nosies. Kiti, stoję prie mikrofono, visais penkiais pirštais griebia už kaukės vidurio, ją nusismaukę žeria nepridengtu veidu kritiką į mikrofoną, kuriuo netrukus naudosis kitas kolega, o po kalbos kaukę vėl grąžina į vietą.

Aukštas pareigas visuomenėje užimantys asmenys, užuot rodę gyventojams tinkamą pavyzdį, tokiu elgesiu tarsi patys skatina likusius nesilaikyti kaukių dėvėjimo taisyklių. Tokiam poelgiui, anot D. Razmuvienės net prigijo konkretus terminas – lietuviški kaukių dėvėjimo ypatumai.

„Kaukės nusmaukiamos nuo burnos, neuždengiama nosis, ant vienos ausies pakabinamos – griežtai taip elgtis negalima. Tokiu atveju geriau tos kaukės apskritai negadinti, atiduoti medikams ar kitiems, kuriems jų reikia ir kurie žino, kaip su jomis elgtis. Dėvėti kaukę ir kas dvi minutes ją nusiiminėti – tai visiškai neleistina. Kaukė dėvima ir rankomis neliečiama visą laiką, kiek ją galima dėvėti: apie dvi valandas arba kol sudrėksta ir tada ji keičiama laikantis taisyklių. Jeigu šių taisyklių nėra laikomasi, tokiems asmenims geriau tada dėvėti šaliką, gal jis pajaustų, kad šalikas sudrėko nuo kvėpavimo ir jį pakeistų“, – piktinosi vyriausia epidemiologė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.