Lietuvoje

2020.03.23 11:59

Ministras atsakė, kodėl šauktiniai neišleidžiami savaitgaliais: visa tai dėl jų sveikatos

atnaujinta 12.27

Saugantis ir bandant suvaldyti koronaviruso plitimą pirmadienį Lietuva pradėjo antrą karantino savaitę. Krašto apsaugos ministras sako, kad šauktiniai, esant tokiai situacijai šalyje, dėl jų pačių sveikatos saugumo, nėra išleidžiami savaitgaliais į namus.

Prieš vidurdienį G. Surplys ir krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis surengė trumpąją spaudos konferenciją, kurioje apžvelgė naujausius spredimus dėl karantino, taip pat pasidalino informacija apie laukiančius artimiausius iššūkius ekstremalios situacijos metu.

Pasak G. Surplio, iki pirmadienio ištirta 2361 koronaviruso mėginys, o savo veiklą pradeda veikti mobilūs patikros punktai Kaune.

Krašto apsaugos ministras, kuris pastaruoju metu sulaukė klausimų, kodėl savaitgaliais neišleidžiami šauktiniai, pabrėžė, jog sugriežtintas režimas yra dėl pačių karių sveikatos.

Karoblis: šauktiniai savaitgaliais neišleidžiami namo dėl jų pačių sveikatos

„Visa tai dėl šauktinių sveikatos. Kad būtų kuo mažiau kontakto su plačiąja visuomene imtasi šių priemonių. Kartu profesinės karo tarnybos kariai, kurie budi su šauktiniais, jie jau savaitė dirbą su jais, taipogi imamasi priemonių ryšiu su izoliavimu nuo paslaugų, kurias teikia civiliai kariuomenėje. Šauktiniai atlieka pareigą ginti tėvynę, tačiau turime atsiminti, kad tai galimas mūsų paskutinis rezervas, jeigu situacija eksaluosis“, – sakė ministras, pabrėžęs, kad karių matyvacija šiuo metu nėra sumažėjusi.

Pasak R. Karoblio, šiuo metu izoliuotų asmenų kariuomenėje yra, tačiau procesai yra vykdomi, fiksuoti atvejai apie dėl koronaviruso yra suvaldyti, asmenys, turėję kontaktą – izoliuoti.

Anot ministro, šauktinių motyvacija šiuo metu yra gera.

„Kalbant apie šauktinius, jie atlieka pareigą ginti tėvynę. Atsiminkime, kad atlikdami savo pareigą, ko gero, tai yra mūsų galimas paskutinis rezervas, jei situacija dar labiau eskaluosis. Daliniuose šauktinių motyvacija gera, turime puikius vaikinus ir merginas, kurie motyvuotai ir stipriai tarnauja kariuomenei ir šituo nelengvu laikotarpiu“, – teigė R. Karoblis.

„Konkrečių skaičių kiek yra izoliuota šiuo metu neturiu. Tai yra dėl vieno atvejo, kai susirgo civilis, tos rizikos yra valdomos. Paskutinį kartą tas darbuotojas dirbo kovo 11 dieną, jo kontaktai buvo maži. Susirgo ir Nyderlandų karys, šiuo metu yra izoliuojama prieaškinių pajėgų karių, identifikuojami Lietuvos kariai, kurių yra minimumas, kurie galėjo turėti kontaktą su šiuo kariu“, – sakė ministras.

2,5 proc. nuo BVP krašto gynybai anksčiau ar vėliau turės būti įgyvendinamas

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis teigia, kad atsižvelgiant į koronoviruso situaciją šalyje, šiais bei kitais metais Lietuva stengsis išlaikyti 2 proc. nuo BVP krašto gynybai. Įveikus dėl viruso kilusią krizę, Lietuva turės grįžti prie politinių partijų įsipareigojimo skirti 2,5 proc. nuo BVP gynybai iki 2030 metų.

„Atsižvelgiant į ekonominę situaciją, yra nukrypai nuo didėjimo trajektorijos. Juolab klausimas yra, kaip po krizės įsibėgės gamintojų poreikiai ir panašūs dalykai, kaip galėtume padaryti tuos pirkimus ir objektyvūs dalykai (...) Šie metai ir kiti metai, matyt, yra 2 proc. nuo BVP išlaikymas (...) 2,5 proc. nuo BVP yra ilgalaikis tikslas, kurio, manau, kai krizę suvaldysim turės būti sprendžiamas, kaip tas tikslas turės būti įgyvendintas“, – teigė ministras.

Pasak jo, Lietuva turės grįžti prie politinių partijų įsipareigojimo skirti 2,5 proc. nuo BVP gynybai iki 2030 metų, nes grėsmė iš Rusijos vis dar kyla.

„Tačiau, pirmas dalykas – krašto gynyba niekur nedingsta. Tai yra ilgalaikis klausimas. Su ekstremalia situacija ir šia pandemija Ttkrai situacija nesikeis. Kaimynas bus toks, koks yra, ir neturėkime dėl jo jokių iliuzijų. Taip kad ilgalaikėje perspektyvoje tai turi būti siekis“, – teigia ministras.

Siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą, Lietuvoje iki kovo 30 dienos įvestas karantinas. Šalies piliečiams draudžiama išvykti, uždarytos parduotuvės (išskyrus, maisto ir vaistines) bei kavinės.