Lietuvoje

2020.03.22 15:51

Iš Belgijos pakilęs kariuomenės „Spartanas“ parskraidina Lietuvai koronaviruso reagentų

Surplys: dėl medicininių priemonių vyksta karas, atnaujinta 17.18

Laukiant medicininių apsaugos priemonių nuo naujojo koronaviruso, Ekstremalių situacijų operacijų centro atstovas Giedrius Surplys sako, kad jų reikia ne tik Lietuvai. Susidariusią situaciją jis pavadino karu. Sekmadienį pavakare iš Belgijos pakilo kariuomenės lektuvas, parskraidinantis Lietuvai 5 tūkst. reagentų.

„Vyksta karas dėl tų priemonių ir mes darome viską, kad jų kuo daugiau ir kuo greičiau pasiektų Lietuvą“, – žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį sekmadienį sakė G. Surplys.

Giedrius Surplys: visame pasaulyje vyksta „karas“ dėl 10 geidžiamiausių prekių – turime užtikrinti, kad jų tektų ir mums

Pasak jo, Lietuva bando įsigyti 600 tūkst. respiratorių, 2 mln. medicininių kaukių, virš 5 mln. pirštinių ir kitų priemonių.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad sekmadienį į Lietuvą bus atgabenti 5 tūkst. testų koronavirusui nustatyti. Anot ministro, to pakaks vėl paleisti visas mobilias tikrinimo stoteles didžiausiuose Lietuvos miestuose.

G. Surplys teigė, jog karas dėl medicinių priemonių vyksta dėl riboto jų kiekio ir to, kad dėl jų varžosi visas su koronaviruso plitimo grėsme susiduriantis pasaulis.

„Tai yra maždaug dešimties (geidžiamiausių – LRT.lt) prekių sąrašas. Mes turime užsitikrinti, kad ir mums tektų jų dalis“, – teigė G. Surplys.

Jis tvirtino, kad medicinines priemones Lietuva turėtų gauti dienų bėgyje. Anot Visuomenės informavimo grupės vadovo, to leidžia tikėtis aplinkybės, kad jog dėl priemonių įsigijimo jau yra pasirašytos sutartys ir sumokėti pinigai, išdėstytos tiekimo grandinės: „Norisi tikėtis, kad tos grandinės ir netrūkinės“.

Lietuvoje oficialiai patvirtinti 105 koronaviruso atvejai, bet Klaipėdos ir Jurbarko merai šeštadienį pranešė apie dar keturis susirgusiuosius.

„Spartanas“ parsraidina reagentus

A. Veryga sakė, kad reagentų tiekimą Lietuva jau priversta organizuotis netradiciniais keliais, nes dabartinės logistinės grandinės trinka visur. Pasak jo, dalis testų keliaus oro transportu, dalis geležinkeliais.

„Ateinančią savaitę bus bent dalis tos didžiosios (reagentų – LRT.lt) siuntos“, – kalbėjo ministras.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad šiuo metu Lietuva yra užsakiusi beveik 200 tūkst. testų. Anksčiau žadėta kitą savaitę į šalį atgabenti 30 tūkstančių.

Premjeras Saulius Skvernelis sekmadienį pavakare pranešė, kad iš Belgijos pakilo Lietuvos kariuomenės orlaivis „Spartan“, parskraidinantis 5 tūkst. reagentų.

„Ką tik iš Lježo oro uosto Belgijoje pakilo mūsų kariuomenės Spartanas. Po trijų valandų 5 tūkstančiai reagentų jau bus Lietuvoje. Šiandien popiet jie buvo atgabenti į Europą iš Kinijos. Parskraidinus jie bus paskirstyti po laboratorijas. Tyrimai vyks daug aktyviau nei pastarosiomis savaitėmis“, – feisbuke parašė ministras pirmininkas.

„Šiandien gaunamas kiekis yra ne tas, kurio mums reikia. Tačiau per kelias artimiausias dienas turime atsigabenti dar keliasdešimt tūkstančių. Iš viso šiai dienai esame užsakę beveik 200 tūkstančių. Tai, žinoma, ne pabaiga. Situacija netenkina, bet darome viską, kas įmanoma“, – pridūrė jis.

Aiškinosi dėl premjero tyrimo

A. Veryga taip pat buvo priverstas aiškintis dėl to, kodėl premjeras Saulius Skvernelis turėjo pasidaryti koronaviruso testą ir kodėl jis nesiizoliavo, nors palaikė kontaktą su galimai infekuotu asmeniu.

„Vėlgi, yra logika, kada reikia izoliuotis, kai yra turėtas kontaktas ir yra nepraėjęs inkubacinis laikotarpis. Tai premjero atveju, kiek aš žinau, tas inkubacinis laikotarpis yra praėjęs“, – sakė politikas

„Aš siūlyčiau ir klausti paties premjero. Aš nelabai galiu tą situaciją pakomentuoti“, – pridūrė jis.

Premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas anksčiau sakė, kad S. Skverneliui testas atliktas dėl to, kad pastarasis lankėsi vietose, kurios įvardintos kaip padidintos rizikos zonos. Be to, premjeras bendravo su asmenimis, kurie yra saviizoliacijoje, nes patys bendravo su kitais žmonėmis, kurie buvo priversti save izoliuoti.