Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.14 13:09

Kas kaip nori, tas taip daro: Akmenės pedagogus rajono valdžia stumia imti atostogų, nors ministras ragina dirbti

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.14 13:09

Akmenės rajono pedagogai sunerimę: nors Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, paskelbusi priverstines atostogas mokiniams ir darželinukams, rekomendavo, kad mokytojai tuo metu dirbtų, rajono administracija nurodė, kad vieną iš dviejų savaičių pedagogai turėtų imti mokamų atostogų. Rajono meras tikino, kad tai nėra prievarta, o tik rekomendacija, ir nepasitenkinimą apibūdino kaip vinių ieškojimą ten, kur jų nėra. 

Kaip LRT.lt pasakojo Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Ramūnas Znutas, mokyklų vadovai pareikalavo, kad pedagogai – mokytojai, darželių auklėtojai – parašytų atostogų prašymą.

„Vienos mokyklos vadovė sakė, kad administracijos direktorė, švietimo skyriaus vedėjas davė žodinį nurodymą, kad švietimiečiai vieną savaitę eitų mokamų atostogų vasaros atostogų sąskaita“, – sakė jis.

Anot profesinės sąjungos atstovo, kai kuriose mokyklose ar darželiuose pedagogai penktadienį buvo spaudžiami tai padaryti.

„Viename darželyje iki darbo pabaigos direktorė vertė neturėdama jokio įsakymo darbuotojus parašyti pareiškimus.

Mane labiausiai sukrėtė, kad darbuotojai buvo gąsdinami, kad antraip bus prastova ir bus mokama tik 40 proc. algos, ko negali būti.

Nėra jokio rašto, jokio įsakymo, kuriuo remiantis būtų galima prašyti darbuotojus imti atostogų, juolab darbdavys negali versti darbuotojo imti atostogų“, – pabrėžė R. Znutas.

Jis pabrėžė, kad švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius rekomendavo mokytojams dirbti.

„Ministro rekomendacija buvo, kad visi sėstų ruoštis nuotoliniam mokymui po tų dviejų savaičių. Kadangi pats dvylika metų vedu pamokas nuotoliniu būdu, žinau, kiek laiko tai kainuoja pasiruošti, tos vienos likusios savaitės tikrai nepakaks“, – aiškino R. Znutas.

Jį pasiekė kalbos, kad kai kurie mokyklų vadovai nurodė pedagogams rengtis nuotoliniam mokymui ir per atostogų savaitę.

Meras: tai tik rekomendacija

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas paneigė, kad pedagogai verčiami imti atostogas. Anot jo, toks sprendimas priimtas solidariu susitarimu su švietimo įstaigų vadovais.

„Šiuo atveju buvo tokia rekomendacija. Nėra prievartos. Noriu atkreipti dėmesį: nėra nei mero potvarkio, nei Ekstremalių situacijų komisijos nurodymo. Yra administracijos direktoriaus kaip ir įsakymas, kad rekomenduojame pirmą savaitę, esant galimybei, atostogauti, o kitą savaitę turi būti užtikrinamas darbas.

O jei kurių nors įstaigų vadovai ateina bendrauti ir sako, kaip dažnai būna, mums liepė vadovybė, tai palaukite – parodykite dokumentus“, – kalbėjo savivaldybės vadovas.

Tiesa, vėliau jis persiuntė Administracijos direktorės Aromedos Laucienės įsakymą, pasirašytą kovo 13-ąją.

„Įsakau sustabdyti ugdymo įstaigų (darželių, mokyklų, švietimo centro, neformaliojo ugdymo mokyklų ir neformaliojo ugdymo būrelių) veiklą nuo 2020 m. kovo 13 d. iki 2020 m. kovo 27 d., rekomenduojant nurodytų įstaigų personalui pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis ir pasiruošiant taikyti ugdymo procesą nuotoliniu būdu“, – rašoma jame.

„Kaip gali priversti? Sukvietėme visų švietimo įstaigų vadovus, esant ekstremaliai situacijai, ir norėjome juos išklausyti, kaip jie užtikrins darbą per ateinančias dvi savaites.

Vadovai pasakė nieko nežinantys. Tokią pačią užklausą pateikėme ministerijai. Negali būti švietimas vienoks Akmenėje, o kitoks – Joniškyje, Kuršėnuose.

Jei darželyje yra aštuonios auklėtojos ir per 30 žmonių kitokio personalo – padėjėjų, valytojų, kyla klausimas, kodėl auklėtojoms suteikiama galimybė dirbti namie ir ką jos dirbs namie darželinukų atveju? Įvertinkime logiškai, koks tai bus darbas, kaip jis bus apskaičiuojams“, – kalbėjo meras.

V. Mitrofanovas: nuotolinis ugdymas – fikcija

Savivaldybės vadovas pabrėžė, kad iki šiol ministerija nėra oficialiai nurodžiusi, kaip organizuojamas nuotolinis ugdymas. Tai žadama padaryti iki trečiadienio.

„Šiandien ministerija nėra išleidusi nuotolinio darbo tvarkos. Jei dirbame kaip per atostogas, tai mokytojai ateidavo į įstaigas dirbti tokiu metu. Ruoštis kitam semestrui, rengtis pamokoms. Kaip bus užtikrintas šių mokytojų darbas, ar jie bus aprūpinti kompiuteriais? – svarstė V. Mitrofanovas.

Anot jo, racionaliau uždarius ugdymo įstaigas darbuotojams atostogauti.

„Pavasario atostogos yra viena savaitė, o dabar jos pailgintos iki dviejų savaičių. Tikėtina, kad antra savaitė bus vasaros atostogų sąskaita pratęsta. Galbūt šeštadienio sąskaita.

Dabar ministras nuleido, kad užtikrinkite darbą nuotoliniu būdu. O kaip tai daryti? Vakar mano vaikas antrokas gavo žinutę: paspręskite uždavinėlius kažkokioje programoje. Ką, tai yra ugdymo procesas?

Mes per šitą savaitę su švietimo skyriumi, ministerija, juodai dirbdami, išsiaiškinsime, kaip tai daryti, o nuo kitos savaitės žiūrėsime, kaip užtikrinti nuotolinio mokymo procesą nuo dar kitos savaitės.

Patikėkite manimi, tas nuotolinis mokymas yra fikcija“, – aiškino meras.

„Mokytojai gali bet kada atostogauti“

Pasak V. Mitrofanovo, niekur nėra apibrėžta, kad mokinių atostogų metu mokytojai negali atostogauti.

„Mokytojai gali bet kada atostogauti. Turiu atvejį, kai mokymo proceso metu mokytojai pasiėmė atostogas ir išvažiavo į keliones. Kai paklausi direktoriaus, kaip užtikrinate klasės darbą, tai atsako, kad kitas pavaduoja. Vadinasi, mokytojai gali atostogauti visada. Prievartos nėra, nėra pasakyta, kad jūs privalote eiti atostogų.

Tiesiog reikia solidarizuotis, žiūrėti, kokia situacija, ir gerbiami mokytojai savaitę pailsės. Vis tiek visi sėdės ir lauks“, – darsyk pakartojo meras.

Jis kritikavo profsinės sąjungos pasipiktinimą.

„Bandoma ieškoti sliekų ne ten, kur jie yra.

Profsąjungos visuomet rodo ne ten, kur reikia, savo teises, visada kovoja, sako, neisim. Neikit. Tikrai bus mokytojų, neišėjusių atostogų, tai gerai, neišeikite. Klausimas kils vasarą, kai trūks atostogų“ – aiškino V. Mitrofanovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi