Lietuvoje

2020.03.09 14:41

Nevyriausybininkai ragina nenaikinti Kauno nepilnamečių kolonijos

atnaujinta 16.32
Ramūnas Jakubauskas, BNS2020.03.09 14:41

Nevyriausybinės organizacijos ragina stabdyti Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius-pataisos namų ir Kauno tardymo izoliatoriaus jungimą.

Lietuvos kriminologų asociacija, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lietuvos psichologų sąjungos Teisės psichologijos komitetas, kunigas Arūnas Peškaitis, Pilietinių iniciatyvų centras Koalicija „Galiu gyventi“ ir Lietuvos žmogaus teisių centras teigia, kad tai neapgalvotas, neatsakingas, neperspektyvus ir trumparegiškas sprendimas.

Nevyriausybininkai teigia, kad Kauno nepilnamečių kolonijoje per metus kalinami keli šimtai nepilnamečių ir jaunų suaugusių, kuriems kalinimo metu būtina išskirtinė, specializuota, profesionali ir savarankiškai valdoma priežiūra, socialinė, psichologinė ir kita pagalba.

„Planuojama, kad po įstaigų sujungimo šie asmenys tiesiog bus laikomi tardymo izoliatoriuje kartu su suimtais ir nuteistais suaugusiais, nepilnamečių sektorius taps tik vienu iš bendro tardymo izoliatoriaus padalinių“, – teigia nevyriausybininkai.

Anot jų, tokie planai prieštarauja Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijai, nepilnamečių, kuriems atimta laisvė, apsaugos taisyklėms, Europos Tarybos rekomendacijoms.

Nevyriausybininkai teigia, kad Kauno nepilnamečių kolonija per pastaruosius kelerius metus buvusio ir esamo personalo dėka labai daug nuveikė keičiant įstaigos kultūrą ir darbo metodus, tokiu būdu pakeitė savo veidą, ko kitoms Lietuvos įkalinimo įstaigoms kol kas nėra pavykę padaryti.

„Taigi šios įstaigos naikinimas yra sunkiai suvokiamas ir neabejotinai turės ilgalaikių neigiamų padarinių – bus sugriauta buvusi vadybinė ir organizacinė sistema, personalo struktūra, turėta infrastruktūra. Tai pablogins darbo kokybę ir, tikėtina, skatins iš šios įstaigos paleidžiamų asmenų recidyvą, kuris Lietuvos visuomenei kainuos daug daugiau nei simbolinis sutaupymas apjungiant labai skirtingo pobūdžio įstaigas“, – teigia nevyriausybinės organizacijos.

Nuogąstauja ir darbuotojai

Daugiau nei šimtas Kauno nepilnamečių kolonijos darbuotojų, reikšdami nuogąstavimą dėl reorganizacijos, raštu kreipėsi į Prezidentūrą, Vyriausybę, Teisingumo ministeriją, Kalėjimų departamentą ir kitas institucijas.

„Tai kolektyvui kelia nerimą dėl įstaigos ateities“, – rašoma kovo penktą dieną pasirašytame rašte.

Jame taip pat teigiama, kad sprendimas sujungti įstaigas buvo priimtas vienašališkai, nederinant jo nei su įkalinimo įstaigų vadovais, nei profsąjungomis, nei kitomis institucijomis.

Kauno nepilnamečių kolonijos darbuotojai taip pat ragina Vyriausybę nepritarti įstaigų jungimui ir palikti įkalinimo įstaigą kaip atskirą juridinį vienetą.

Teisingumo ministras apie įstaigų jungimą: iš esmės jos liks atskiros

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigia, kad sujungus Kauno tardymo izoliatorių su Kauno nepilnamečių kolonija, iš esmės, jos liks atskiros.

„Įstaigos iš esmės liks atskiros – vienoje bus laikomi nepilnamečiai, kitoje – pilnamečiai. Pareigūnų skaičiaus nemažinsime – kaip tik ruošiamės stiprinti resocializaciją. Apjungsime tik bendras funkcijas – buhalteriją, viešuosius pirkimus ir kitas“, – BNS pirmadienį sakė ministras.

Abiejų įkalinimo įstaigų jungimą antradienį ketina svarstyti Vyriausybė. Pasak ministro, po reorganizacijos ruošiamasi kelti abiejų įstaigų pareigūnų algas.

„Iškart po reorganizacijos abiejų įstaigų pareigūnų atlyginimai didės“, – tvirtino E. Jankevičius.

E. Jankevičius ramina nevyriausybines organizacijas bei nepilnamečių kolonijos darbuotojus.

„Jie galvoja, kad bus sujungtos įstaigos, nuteistieji mišriai bus laikomi, bet to nebus, įstaigos liks atskiros, bet sutaupysime ant bendrųjų funkcijų, tokia praktika yra ir kitose valstybėse“, – teigė ministras.

Jis taip pat tikino, kad sprendimas dėl reorganizacijos buvo derintas su profsąjungomis ir įstaigos vadovais.

Šiuo metu abiejose Kauno įkalinimo įstaigose dirba 306 darbuotojai, o jas sujungus, būtų galima panaikinti 15 pareigybių ir sutaupyti apie 400 tūkst. eurų per metus, teigia ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt