Lietuvoje

2020.03.06 05:30

Istorija kartojasi – Lukšių gyventojai nenori, kad jų kaimynystėje būtų įkurti namai psichikos negalią turintiems asmenims

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.06 05:30

Vykdant globos namų pertvarką, per porą metų planuojama įsteigti apie 90 grupinio gyvenimo namų žmonėms, turintiems proto ir psichikos negalią. Tačiau Šakių rajono, Lukšių, gyventojai sako, kad savivaldybė su jais dėl statybos vietos nesitarė, jiems trūksta informacijos, todėl reikalauja pakeisti sprendimą. Rajono valdžia atkerta, jog apie grupinių namų steigimą informacija buvo skelbta vietos spaudoje.

Lukšių gyventojai piktinasi, kad Šakių savivaldybė, nepasitarusi su bendruomene, jau nusprendė konkrečioje miestelio vietoje statyti asmenims, turintiems proto ir psichikos negalią, grupinio gyvenimo namus. Surinkusi daugiau nei 300 parašų bendruomenė nesutinka su savivaldybės parinkta vieta.

Ginčai dėl globos namų: rajono gyventojai piktinasi savivaldybės komunikacija – su jais dėl statybų nesitarė

Savivaldybės vadovai tikina, kad apie steigiamus grupinio gyvenimo namus ne tik Lukšiuose, bet ir Šakiuose bei Gelgaudiškyje gyventojai informuoti per vietinę spaudą. Ir keisti sprendimo neketina.

„Informavome apie tai spaudoje, rugsėjo 6 dieną abiejuose rajoniniuose laikraščiuose ši informacija buvo paskelbta, bet jokių ženklų negavome, kad bendruomenė priešinasi tam“, – teigia Šakių rajono vicemeras Darius Jakavičius.

Bendruomenė grupinio gyvenimo namus proto ir psichikos negalią turintiems žmonėms iš Didvyžių ir Kalvarijos globos namų siūlo statyti Zyplių dvare, čia jiems bus kuriamos socialinės dirbtuvės.

Šakių savivaldybė siūlymą atmeta. Esą grupinio gyvenimo namai turi būti įkurti miestelyje, taip siekiant neįgaliuosius integruoti į visuomenę. Pavyzdžiui, Marijampolėje įkurtuose savarankiško gyvenimo namuose gyvena 10 žmonių, jiems padeda socialinės darbuotojos.

„Pirmiausia tai čia jie dar mokėsi gyventi tokiomis sąlygomis. Reikėjo ir maistą pasigaminti, aišku, su darbuotojų pagalba, bet jie daug ką patys darė“, – pasakoja Suvalkijos socialinės globos namų padalinio vadovė Vida Labutytė.

Suvalkijos socialinės globos namų direktoriaus pavaduotojas Gintautas Žemaitis tikina, kad šiuose namuose gyvenantys asmenys jau susipažino su miestu, o kai kurie lanko studijas.

„Šiuo metu mums miestas, jo infrastruktūra pažįstami, su transportu (gyventojai – LRT.lt) susipažinę, du lanko studijas, specialybės siekia, kiti lanko dienos centrą“, – pasakoja jis.

Marijampolėje pagal pertvarkos planą bus statomi šeši grupinio gyvenimo namai, vieni jų – vaikams. Juose savarankiškai iš pertvarkomų institucinių globos įstaigų galės apsigyventi 60 neįgaliųjų.

„Turėsime diskusijų su konkrečiomis bendruomenėmis, kai bus aišku ir nuspręsta, kur tie namai bus“, – sako Marijampolės socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė.

Tai jau ne pirmas atvejis Lietuvoje, kai miestelių gyventojai savo kaimynystėje nenori matyti proto ar psichikos negalią turinčių asmenų. Praėjusį rugpjūtį tokią nuomonę išreiškė Kaišiadorių rajono, Žiežmarių miestelio gyventojai.

Lietuvoje veikia 28 grupinio gyvenimo namai, per porą metų šešiuose regionuose – Kauno, Marijampolės, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Vilniaus – planuojama įsteigti apie 90 tokių namų. Tam iš Europos Sąjungos fondų ir valstybės biudžeto numatyta paskirti beveik 28 milijonus eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.