Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.18 08:27

Mažeika stebisi, kodėl kiti politikai nepranešė apie dalyvavimą medžioklėje, kurioje nušauta stumbrė

"Tai vienas iš nedaugelio atvejų, kuomet politikas prisiima atsakomybę. Daugelis išsisukinėjo ir išsisukinėja. Tų pačių liberalų skandaluose bandoma išsisukti, nors akivaizdžiai įrodyta kaltė. Šiuo atveju žmogus pasielgė labai sąžiningai, prisiėmė atsakomybė. Mano žiniomis iš karto buvo iškviesti aplinkosaugininkai, kiti medžiotojai“, - LRT RADIJUI sako aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Aplinkos ministras K. Mažeika tikina skandalingoje medžioklėje sausio pradžioje nedalyvavęs. Bendrapartietis, „valstietis“ Jonas Slapšinskas tąkart neteisėtai nušovė stumbrę. Ministras stebisi, kad politikai, dalyvavę medžioklėje, nepranešė apie įvykį.

Sausio 2-ąją toje medžioklėje dalyvavo Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius, europarlamentaras Zigmantas Balčytis, buvęs Seimo narys kooperatyvo „Agroaves group“ vadovas Jonas Jagminas, įmonės „Grigeo“ pagrindinis akcininkas Gintautas Pangonis, „Biovelos“ bendraturtis Virginijus Kantauskas. Iš viso 25 asmenys. Aplinkos ministras sako nežinojęs apie tiek daug politikų ir stambių verslininkų subūrusią medžioklę.

Nėra taip blogai, kad žmonės ar tai medžioja, ar tai žvejoja, ar būriuoja, ar žaidžia tenisą, ar golfą, ar valgo kotletą.

„Nei organizavau, nei žinojau, nei žinau, kas su kuo medžioja, bet, turbūt, jei bendrai kalbant, iš tiesų, nėra taip blogai, kad žmonės ar tai medžioja, ar tai žvejoja, ar būriuoja, ar žaidžia tenisą, ar golfą, ar valgo kotletą, nes buvo irgi nemažai skandalų, kas su kuo valgo ar pietauja ir kas kokius dalykus sprendžia, – sako K. Mažeika. – Tai aš manau, kad pirmiausia turi būti išsklaidytos bet kokios abejonės dėl interesų konflikto, o toliau žmonės, turbūt, pasirenka patys kokį hobį propaguoti ir kuo užsiiminėti.“

Ar patys tokio rango politikai, kaip ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius, europarlamentaras Zigmantas Balčytis neturėjo patys pranešti, paaiškėjus, kad toje medžioklėje buvo nušautas gyvūnas, kurio nebuvo galima nušauti? K. Mažeika sako sunkiai galintis vertinti tokius politikų veiksmus.

„To reiktų paklausti jų pačių, tačiau aš asmeniškai tikrai būčiau elgęsis kitaip – tą pačią dieną bent jau savo socialiniame tinkle parašęs, ar kokiam tai žurnalistui pasakęs apie nemalonią situaciją, kurioje teko sudalyvauti, ir bent jau pasakyti savo nuomonę, pasmerkti tą situaciją, kad taip negražiai ir neatsakingai įvyko. Iš aukštų politikų žmonės tikisi kiek aukštesnių moralės ir politinės kokybės standartų“, – tikina aplinkos ministras.

Stumbrę sumedžiojęs J. Slapšinskas labai greitai prisipažino. Jis sustabdė narystę partijoje. Tuo tarpu kiti medžioję asmenys teigė nieko nei matę, nei girdėję.

„Na tai turbūt tie, kas medžioja ir medžiotojai, dabar juokiasi. Iš tiesų medžioklė yra labai subtilus užsiėmimas, – LRT RADIJUI sako K. Mažeika, paklaustas, ar galėjo kiti kolegos nematyti nušauto stumbriuko. – Medžiotojai išdėliojami linijoje kas 50, 100 metrų, kur vienas kito nemato dėl saugumo reikalavimų: šūvio, šūvio krypties, dėl medžių. Galima šūvį nebent girdėti – tai viskas, kas gali įvykti tuo metu, nebent šalia to medžiotojo galėjo būti koks nors kitas žmogus, tačiau tai yra mažai tikėtina, nes vis dėl to tai yra medžioklė ir yra tam tikri saugumo reikalavimai.“

Galima šūvį nebent girdėti – tai viskas, kas gali įvykti tuo metu, nebent šalia to medžiotojo galėjo būti koks nors kitas žmogus, tačiau tai yra mažai tikėtina.

Paklaustas, ar galėjo J. Slapšinskas prisiimti kito įtakingo politiko kaltę, aplinkos ministras sako tuo labai abejojantis. „Tai vienas iš nedaugelio atvejų, kuomet politikas prisiima atsakomybę. Daugelis išsisukinėjo ir išsisukinėja, – sako K. Mažeika. – Tų pačių liberalų skandaluose bandoma išsisukti, nors akivaizdžiai įrodyta kaltė. Šiuo atveju žmogus pasielgė labai sąžiningai, prisiėmė atsakomybė. Mano žiniomis iš karto buvo iškviesti aplinkosaugininkai, kiti medžiotojai.“

Įdomus faktas. „Grigeo“ pagrindinis akcininkas Gintautas Pangonis su įtakingais politikais medžiojo sausio 2 dieną. O sausio 7 d. teisėsauga pranešė, kad „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas. Kilo didžiulis skandalas. K. Mažeika sako, neįžvelgiantis čia sąsajų.

„Dar šiek tiek vėliau buvo „Biovelos“ skandalas dėl salmonelių. Galima paklausti, o kas kitas iš to kolektyvo? Gal paukščių gripas? Juokauju, aišku. Geriau to nebūtų. Tie faktai, manau, nėra susiję. Svarbu išsklaidyti abejones dėl interesų konflikto“, – sako aplinkos ministras.

Kyla kalbų, kad Panevėžio aplinkosaugininkai galėjo netinkamai aiškintis medžioklės aplinkybes – patys aplinkosaugininkai galėjo dangstyti aplinkybes dėl nušautos stumbrės. „Nemanau, kad galėjo dangstyti, bet įvertinkime faktą, kad per metus, kasmet maždaug, beveik pusė pažeidimų, kuriuos apskundžia medžiotojai, arba tie, kurie nesutinka, priimami jų naudai. Tai reiškia, kad aplinkosaugininkai nepakankamai ištiria įvykį. Šiuo atveju galima vertinti, kad jie pasirodė prastai“, – sako K. Mažeika.

Tie faktai, manau, nėra susiję. Svarbu išsklaidyti abejones dėl interesų konflikto.

Aplinkos ministras sako asmeniškai paprašęs Aplinkos apsaugos departamento vadovo įsitraukti į tyrimą. „Tam, kad jisai maksimaliai išsiaiškintų ir ištirtų visas tos medžioklės tyrimo aplinkybes, kad tas tyrimas nepaliktų jokios pilkos dėmės šioje istorijoje, – tikina K. Mažeika. – Artimiausiu metu jis turėtų būti užbaigtas, juolab kad paaiškėjo genetinių tyrimų rezultatai ir visos ekspertizės. Šiandien, manau, jau turėsime rezultatą.“

LRT.lt primena, kad stumbrę su šernu sumaišęs nušovė Utenos tarybos narys „valstietis“ Jonas Slapšinskas. Stumbro patelė sumedžiota Valstybinių miškų urėdijai priklausančiame Krekenavos-Naujamiesčio profesionalios medžioklės ploto vienete varyminės medžioklės metu.

Vėliau Panevėžio rajone nugaišo be motinos likęs stumbriukas. Stumbras yra įtrauktas į Lietuvos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą kaip saugomas žinduolis.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi