Lietuvoje

2020.02.04 11:14

VSD vadovas: į Lietuvą siekė atvykti ekstremizmo riziką keliantys asmenys

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.02.04 11:14

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis, antradienį pristatęs grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą, atskleidė, kad žvalgyba yra nustačiusi atvejų, kai į Lietuvą mėgino patekti su ekstremizmo rizika susiję asmenys.

„Nors Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas, visgi tai yra rimta grėsmė Europos saugumui. Ekstremistinių ideologijų rėmėjai naudojasi galimybe laisvai judėti Šengeno erdvės šalyse, nuolat ieško galimybių patekti į Europą per migracijos srautus“, – antradienį Seime surengtos spaudos konferencijos metu apie terorizmo grėsmę kalbėjo VSD vadovas.

D. Jauniškio teigimu, žvalgyba fiksavo atvejus, kai į Lietuvą mėgino atvykti su ekstremizmu ir užsienio valstybių teisėsaugos vykdomais tyrimais siejami asmenys.

„Lietuvoje taip pat esame nustatę atvejų, kai tarp migrantų, siekiančių atvykti į Lietuvą ir prašančių prieglobsčio mūsų šalyje, buvo užsienio piliečių, keliančių ekstremizmo riziką ir susijusių su kitų šalių teisėsaugos vykdomais tyrimais“, – pasakojo VSD direktorius ir pridūrė, kad šias grėsmes pavyko užkardyti, pasitelkiant užsienio šalių kolegas.

Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime teigiama, kad 2019 m. Lietuvoje pastebimai padaugėjo iš Baltarusijos teritorijos atvykstančių prieglobsčio prašytojų, Tadžikistano ir Šiaurės Kaukazo kilmės Rusijos Federacijos piliečių, daugiausia moterų su nepilnamečiais vaikais. Tvirtinama, kad dalis šių migrantų pasinaudojo Lietuva kaip tranzito šalimi: jie nelaukė sprendimų prieglobsčio bylose ir paslapčiomis išvyko iš Užsieniečių registracijos centro į kitas Vakarų Europos šalis.

Žvalgybos duomenimis, migrantų sraute buvo nustatyta užsieniečių, keliančių ekstremizmo riziką arba susijusių su kitų ES šalių teisėsaugos vykdomais tyrimais.

Kaip teigiama grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, 2019 m. Lietuvai tęsiant prieglobsčio prašytojų perkėlimo programą, Lietuvos žvalgyba patikrino iš Italijos ir Maltos perkeliamus 13 kandidatų – Afrikos šalių piliečius. Iš jų vienam prieglobsčio prašytojui atvykti į Lietuvą neleista. Iš patikrintų kandidatų į Lietuvą atvyko septyni prieglobsčio prašytojai, tačiau jiems nebuvo suteiktas pabėgėlio statusas.

D. Jauniškis, paprašytas konkrečiai įvardyti, kodėl vienam prieglobsčio Lietuvoje prašiusiam asmeniui neleista atvykti į šalį, detalių komentarų nepateikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt