Lietuvoje

2020.02.03 16:51

Koronaviruso baiminasi ir lietuviai – iš vaistinių masiškai šluojamos medicininės kaukės

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.02.03 16:51

Nors Lietuvoje nėra nė vieno patvirtinto koronaviruso atvejo, mūsų tautiečiams nerimą kelia žinios apie šį iš Kinijos po pasaulį sklindantį užkratą. Baimindamiesi, kad patvirtintų atvejų gali netrukus būti ir Lietuvoje, gyventojai plūsta į šalies vaistines ir kaukes perka pakuotėmis po pusšimtį vienetų. 

Kinijoje, Šanchajuje gyvenantis lietuvis architektas Mindaugas Skrupskelis dar prieš savaitę LRT.lt portalą tikino, kad Kinijos vietos valdžia yra nurodžiusi, jog nuo koronaviruso saugantis tinka tik chirurginės žalios kaukės bei specialūs respiratoriai FFP2 ir FFP3. Tokiomis priemonėmis Lietuvos vaistinės neprekiauja, tačiau jų atstovai tikina pastebintys iki dešimt kartų šoktelėjusią prekybą įprastomis medicininėmis kaukėmis.

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ Komunikacijos vadovė Laura Bielskė patikino, kad iš pradžių aktyviausi medicininių kaukių pirkėjai buvo užsieniečiai. Spėjama, kad šias priemones jie siuntė į Kiniją. Pastarosiomis dienomis kaukėmis susidomėjo ir lietuviai.

„Medicininių kaukių dar turime, bet yra vietų, kur jų nelikę. Bandome užtikrinti, kad jų vis dar būtų, jei netyčia epidemija užeitų. Visgi praėjusį ketvirtadienį gavome iš Kinijos tiekėjų oficialų raštą, kad kažkurį laiką medicininių kaukių nebetieks dėl Kinijoje paskelbtos ekstremalios situacijos.

Mūsų tiekėjai parašė oficialų raštą nuo kinų, kad jie tiesiog uždarė savo rinką ir jokiai kitai rinkai kaukių neparduos, o gal ir patiems kinams neparduos, nes jau išpardavė viską, ką turėjo. Tai mes turime užsipirkę didesnį kiekį, bet kiek tai galės gelbėti visus – sunku atsakyti. Juo labiau, kad naują tiekėją greitai rasti nėra taip paprasta“, – tikino L. Bielskė.

Bendrovės „BENU Vaistinė Lietuva“ generalinė direktorė Rasa Marcinkevičienė paantrino, kad ir jų vaistinės plintančią koronaviruso baimę pajuto itin aiškiai.

„Gyventojai medicinines kaukes tiesiog šluoja iš vaistinių. Didžiausią medicininių kaukių pardavimo šuolį stebėjome praėjusią savaitę. Per porą dienų jų pardavimas išaugo dešimt kartų ir kol kas išlieka itin aktyvus. Gyventojai medicinines kaukes perka ne vienetais, o dėžutėmis, kurių vienoje yra 50 vnt. medicininių kaukių. Pastebėjome, kad kaukes aktyviai perka ne tik lietuviai, bet ir į vaistinę užsukę užsieniečiai. Populiariausios medicininės kaukės – trijų sluoksnių ir su gumyte“, – pranešė R. Marcinkevičienė.

Ji patikino, kad medicininių kaukių tiekimas į BENU vaistines nėra sutrikęs, nors pasaulyje importuotojai susiduria su tiekimo problemomis. Stengiantis užtikrinti, kad gyventojams jų nepritrūktų, kai kurioje nors vaistinėje kaukes išperka, iš sandėlio operatyviai organizuojamas jų pristatymas.

Kaukių bumas fiksuojamas ir kitose šalies vaistinėse

Panaši tendencija pastebima ir farmacijos įmonei „Limedika“ priklausančiose „Gintarinės vaistinės“ bei „Norfa vaistinės“ prekybos vietose. Įmonei atstovaujančios komunikacijos bendrovės „Idea prima“ vyriausiasis projektų vadovas Džeraldas Kauneckas sakė, kad prekyba medicininėmis kaukėmis šoktelėjo 6 kartus, pardavimų mastas didesnis nei per gripo epidemiją

„Neseniai domėjomės skaičiais, tai, tarkime, 2018 m. ar 2019 m., kai buvo gripo epidemija, kaukių būdavo parduodama per dieną apie 200. Paskutiniu metu skaičiai siekia 400-600, kai kur pardavimai išaugo beveik 6 kartus ir daugiau. Susidomėjimas yra pakankamai didelis ir žmonės yra labai sunerimę, daug klausinėja būtent dėl koronaviruso, ar kaukės padeda nuo jo apsisaugoti“, – komentavo Dž. Kauneckas.

Iš tiekėjų Europoje įmonė yra gavusi prašymą, kad jei susidarytų medicininių kaukių likutis – jį prašytų grąžinti. Bendrovės atstovas teigia, kad greičiausiai likučių nebus.

„Norime pasilikti sau likučius ir tikrai neplanuojame dalies prekių grąžinti. Jeigu būtų medicininių kaukių trūkumas, ieškosime sprendimų, gal iš kitų šalių atsivešime, kad kiek įmanoma užtikrintume pacientų poreikį. Šiandien matome, kad poreikį jau reikia perplanuoti, reikės turbūt kaukių daugiau“, – komentavo Dž. Kauneckas.

Bendrovės „Nemumo vaistinė“, valdančios „Camelia“ vaistinių tinklą, rinkodaros direktorė Kristina Veštortienė taip pat teigia, kad jų vaistinėse prekyba apsauginės kaukėmis itin suaktyvėjo praėjusią savaitę, kai pasklido žinia apie pirmuosius fiksuotus koronaviruso atvejus Europoje.

„Per paskutinę sausio savaitę apsauginių kaukių pardavėme daugiau nei per tris pirmąsias savaites. Kadangi kaukių atsargos mūsų sandėlyje gerokai sumažėjusios, šią savaitę bus gautas papildymas ir artimiausiomis dienomis visose mūsų tinklo vaistinėse bus galima jų įsigyti“, – tikino K. Veštortienė

Anot bendrovės atstovės, kaukes perka tiek užsieniečiai, tiek Lietuvos gyventojai.

„Kaukes mes užsakome iš tiekėjų Lietuvoje, ne iš Kinijos, tad jokios informacijos apie nutraukiamą kaukių iš Kinijos tiekimą Lietuvai šiuo metu nesame gavę“, – sakė bendrovės „Nemuno vaistinė“ atstovė.

Specialistai sako, kad kaukės nuo virusų neapsaugo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė atkreipia dėmesį, kad kaukės nei nuo koronaviruso, nei nuo sezoninio gripo sveikų asmenų nesaugo. Jos skirtos sergantiems viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamosiomis ligomis.

„Medicininės kaukės apsaugo tik asmenį, kuris serga, kosti, čiaudo ir jos tikslas – sulaikyti su lašeliais viruso paplitimą aplinkoje. Tačiau ta kaukė paties viruso nesulaiko, jeigu asmuo yra artimame kontakte. Jeigu sergantis žmogus nuėjo į gydymo įstaigą ir jis nenori užkrėsti kito asmens, tokiu atveju tas sergantis turėtų užsidėti kaukę, atsisėsti toliau kaip per 1 metrą, nes virusas plinta arčiau nei 1 metras atstumu, ir tada jis apsaugos tą atėjusį, kuris neserga. Bet jeigu tas, kuris neserga bijo, tai kaukė būtų greičiau psichologinė pagalba. Jeigu jį apkosės, apčiaudės arti esantis sergantis asmuo be kaukės, jo ta medicininė kaukė tikrai neapsaugos“, – sakė D. Razmuvienė.

Sergantys asmenys, kurie dėvi kaukę, ją privalo mokėti teisingai užsidėti, nusiimti, kaukę būtina keisti ne rečiau kaip kas 2 val.

Kad medicininę kaukę verta turėti namų vaistinėlėje – sutinka tiek vaistinių atstovai, tiek ir NVSC specialistė. Visgi graibstyti šių kaukių pakuotėmis po 50 vienetų neverta. Šeimai pakanka atsargoje laikyti iki 10 vienetų medicininių kaukių.

Efektyviausia apsauga slypi higienoje

Kinijoje rekomeduojamų resipatorių FFP2 ir FFP3 NVSC atstovė taip pat ragina negraibstyti, nes jie skirti personalui, kuris dirba su galimai arba iš tiesų užsikrėtusiais asmenimis. Juos naudoja medikai, kiti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, galintys turėti kontaktą su infekuotais asmenimis.

Tokiomis priemonėmis aprūpinti oro uoste budintys NVSC specialistai, pasitinkantys galimai iš Kinijos atvykusius asmenis, pasienio ruožuose dirbantys specialistai, stebintys keleivių srautą, su pašto siuntomis dirbantys asmenys.

„Nėra prasmės žmonėms respiratorius nešioti, nebent būtų kokia nors superinė ekstremali situacija“, – tikino D. Razmuvienė.

Siekiantys efektyviai apsisaugoti nuo koronaviruso užkrato, taip pat nuo sezoninio gripo bei kitų užkrečiamų ligų pirmiausia turėtų laikytis higienos reikalavimų.

„Čiaudint kosint, reikia prisidengti alkūne, vienkartines nosines reikia teisingai išmesti. Nekosėti autobusuose ir troleibusuose žmonėms į veidus, į pakaušius ir ne į delną. Jeigu netyčia asmuo nusikosėjo į delną, tada niekur tų delnų nemakaluoti, juos reikėtų plauti 20 sekundžių po tekančiu šiltu vandeniu su muilu. Dar galima rankas dezinfekuoti alkoholio turinčiomis dezinfekcinėmis priemonėmis. Priemones rekomenduojama visada turėti su savimi. Geriausia būtų purškalas ir papurškus dezinfekcine priemone rankas, jas taip pat reikia įtrinti 20 sekundžių“, – ragino NVSC specialistė.

Taip pat rekomenduojama dažnai vėdinti patalpas, paviršius valyti drėgnu būdu su namuose naudojamomis valymo priemonėmis. Taip pat gyventojai raginami nesilankyti masinių susibūrimų vietose, apsiriboti maisto parduotuvėmis. Ypatingai šių rekomendacijų raginami laikytis vyresnio amžiaus, lėtinėmis ligomis ar silpną imuninę sistemą turintys asmenys.

„Ir koronavirusu ypatingai užsikrečia vyresni, lėtinių ligų turintys asmenys, paaugliai šiuo virusu bent kol kas ne labai serga“, – dėmesį atkreipė D. Razmuvienė.

Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis Europoje patvirtinti 25 koronaviruso atvejai. Iš viso šiuo virusu yra užsikrėtę 17 383 asmenys pasaulyje, nuo koronaviruso mirusių skaičius siekia 362 atvejus.

Tuo tarpu NVCS duomenimis, Sergamumas gripu ir peršalimo ligomis praėjusią savaitę augo visoje Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt