Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.21 10:45

Nausėda persigalvojo – į pasaulinį Holokausto forumą Izraelyje nevyks

Izraelio ambasadoriaus komentaras; atnaujinta 19.18
LRT.lt 2020.01.21 10:45

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo ir į sausio 23 d. Jeruzalėje vyksiantį penktąjį Pasaulinio Holokausto forumą nevyks. Vietoje savęs atstovauti Lietuvai siunčia Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, skelbia prezidentūra.

Apie tai, kad nedalyvaus Izraelyje organizuojamame renginyje, pirmasis pranešė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Taip jis reiškia nepasitenkinimą, kad jam nebuvo suteikta teisė pasisakyti šiame forume, o Rusijos ir Vokietijos prezidentų kalbos yra numatytos.

„Negalėsiu vykti į Jeruzalėje rengiamas iškilmes, jeigu negalėsiu pateikti Lenkijos požiūrio. Daugiausia Lenkijos piliečių tapo Holokausto aukomis, o Lenkijos prezidentas negali pasisakyti. Tai istorinės tiesos iškraipymas. Kaip gali būti, kad Rusijos, Vokietijos, Prancūzijos prezidentai gali kalbėti, o Lenkijos, kuri niekada nebendrininkavo su nacistine Vokietija, prezidentas nekalbės?“– sakė Lenkijos prezidentas.

Prezidento atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis LRT RADIJUI sako, kad iš tikrųjų ankščiau buvo planuota, kad prezidentas po vizito Davoso ekonomikos forume skris tiesiai į Jeruzalę, kur dalyvautų pasauliniame Holokausto forume.

„Tačiau konferencija Davose vyksta visą savaitę ir buvo sutarta dėl kelių papildomų susitikimų ketvirtadienį, todėl prezidento prašymu į Jeruzalę trečiadienį išvyks Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Na, o prezidentas šias metines paminės pirmadienį viešėdamas Lenkijoje“, – teigia A. Bubnelis.

Šis sprendimas, anot patarėjo, buvo priimtas dėl to, kad šią savaitę vyksta Pasaulinis ekonomikos forumas Davose, kur vyksta diplomatiniai susitikimai su kitų šalių atstovais.

Dar spalio mėnesį pasaulinį Holokausto forumą rengiantis Izraelis pareiškė, jog tikisi, kad jame apsilankys ir Lietuvos prezidentas G. Nausėda. Kaip tąsyk BNS informavo prezidento G. Nausėdos atstovė spaudai Kristina Karnickaitė, vizito Izraelyje darbotvarkė, programa ir detalės dar derinamos, todėl plačiau vizitas nebuvo komentuojamas.

Aušvico–Birkenau mirties stovyklos išvadavimo 75-osios metinės minimos ir kituose pasaulio miestuose. Minėjimo metu bus pagerbtos Holokausto aukos, padėti vainikai Yad Vashem memorialiniame muziejuje.

Tiesa, kaip skelbia prezidentūra, žydų aukas kitą pirmadienį prezidentas pagerbs Lenkijoje, Aušvico–Birkenau mirties stovyklos išvadavimo 75-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.

Aušvico–Birkenau valstybinio muziejaus renginį, kuriame laukiama 120 valstybių vadovų ir atstovų, globoja Lenkijos prezidentas A. Duda. Ceremonijoje daugiausia dėmesio sulauks Holokausto pragarą Aušvice išgyvenę asmenys – jų liudijimai ir šiandien neleidžia užmiršti vienos didžiausių tragedijų žmonijos istorijoje.

„Vykstu į simbolinę vietą – Aušvico–Birkenau mirties stovyklą – išreikšti pagarbos milijonams žydų, kurių gyvybes Antrojo pasaulinio karo metais nusinešė Holokaustas. Lenkiuosi ir tiems dviem šimtams tūkstančių žydų, kurie buvo mūsų tautiečiai. Privalome pagerbti Holokausto aukų atminimą, siekti istorinio teisingumo ir kartu visomis išgalėmis priešintis bet kokioms neapykantos formoms“, – prieš vizitą sakė šalies vadovas.

Holokausto minėjime numato dalyvauti ir Lietuvos Seimo pirmininkas V. Pranckietis su delegacija.

Izraelio ambasadorius: Lietuva tampa globalaus pareiškimo, raginančio gerbti moralinę ir istorinę pareigą prisiminti praeitį, dalimi

Izraelio valstybės ambasadoriusReuven Rivlin pakvietė pasaulio lyderius į tarptautinį 75-ųjų Aušvico-Birkenau išlaisvinimo metinių minėjimą ir pasidžiaugė, kad renginyje apsilankys Lietuvos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Laisvą pasaulį kaip niekad anksčiau vienija visuotinis moralinis poreikis pažadėti ir užtikrinti, kad tokie žiaurumai kaip Holokaustas nekada daugiau nepasikartotų, taip pat vienija būtinybė prisiminti ir Holokausto (Shoa) siaubą ir pamokas. Mes sveikiname Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio ir jo delegacijos dalyvavimą šiame svarbiame minėjime Jeruzalėje“, – sakoma Izraelio ambasadoriaus komentare.

Anot Izraelio ambasadoriaus, Lietuvos delegacijos dalyvavimas pabrėžia ir parodo Lietuvos moralinį įsipareigojimą sustiprinti Holokausto atminimą ir kartu geriau pažinti abiejų mūsų tautų istoriją.

„Šiuo vizitu Lietuva tampa globalaus pareiškimo, raginančio gerbti moralinę ir istorinę pareigą prisiminti praeitį, dalimi“, – rašoma komentare.

LRT.lt primena, kad Nacistinės Vokietijos okupuotoje Lenkijos teritorijoje įkurtas Aušvicas buvo didžiausia koncentracijos ir naikinimo stovykla. 1940–1945 m. čia buvo nužudyta apie 1,5 mln. įvairių tautybių žmonių. Likę gyvi Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai buvo išlaisvinti 1945 m. sausio 27 dieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16