Lietuvoje

2019.12.10 09:10

Kukuraitis apie Klaipėdoje rastą negyvą kūdikį: negalime sakyti, kad sistema neveikia

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.12.10 09:10

Klaipėdos policija vėlyvą sekmadienio vakarą sulaikė bute rasto negyvo dviejų su puse mėnesių kūdikio motiną ir jos sugyventinį. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad šeima buvo nuolat lankoma ir aiškių rizikos ženklų nelaimei įvykti nebuvo.

Kūdikio motina tvirtina vaiką palikusi, kai šis neatsigavo po maitinimo. Šiemet tai trečias atvejis, kai šeimoje, įtariama, dėl nepriežiūros ar tėvų smurto mirė vaikas.

Nors L. Kukuraitis pripažįsta, kad tai vienas skaudžiausių šių metų įvykių, ministras nesutinka, kad sistema, turinti ginti pažeidžiamiausius visuomenės narius – vaikus, neveikia.

„Sakyti, kad sistema neveikia, negalima, nes sistemai veikiant mes nežinome, kiek tokių atvejų išvengiama. Niekada to negalėsime pamatuoti. Net ir šiuo atveju Klaipėdoje sistema veikė ta prasme, kad motina buvo prižiūrima nuo pat nėštumo. Tiek vaikų teisių specialistai, tiek atvejo vadybininkai nuolat keitėsi informacija. Kad ir vaikas buvo surastas po savaitės, per pirmas kelias dienas buvo duoti signalai, kad mes turime apsilankyti, nes šeima buvo priežiūroje“, – teigia L. Kukuraitis.

Negyvą kūdikį irimo stadijoje aptiko jo giminaičiai. „Čia yra daug didesnis klausimas, kas yra nutikę su žmogiškumu, kad vaikas, kuris gimsta iš tavo kūno, paliekamas tokioje būklėje“, – sako L. Kukuraitis.

Ministro teigimu, minėto įvykio tyrimas vis dar atliekamas.

„Nėra aišku, ar tai buvo smurtas, ar tiesiog įvyko nelaimingas atsitikimas. Mes to nežinome, todėl negalima analizuoti. Tačiau bet kokia kontrolės riba, ačiū Dievui, turi ribas, nes mes nenorime visiškos kontrolės sistemos, kuri prižiūrėtų mus ir prižiūrėtų kiekvieną mūsų veiksmą. Šiuo atveju priežiūra, atrodo, buvo intensyvi, buvo reguliariai lankoma ir nebuvo tokių rizikos ženklų, kad galėjo nutikti nelaimė. Įvertinsime, ar galėjo būti intensyvesnė priežiūra.

Net tobuliausiose sistemose mes matome tokius nelaimingus atsitikimus, nes egzistuojame visuomenėje, kur žmogaus laisvas pasirinkti, ar veikti blogai. Mes gyvename tokioje situacijoje, kai, deja, kito likimas priklauso nuo įvairiausių sąlygų“, – kalba ministras.