Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.11 09:34

Ursulos von der Leyen patarėja tapusi Miglė Tuskienė: jaučiu didelį pasididžiavimą ir atsakomybę

Pirmą kartą Europos Komisijos (EK) pirmininko kabinete dirbs lietuvė – finansų viceministrė Miglė Tuskienė taps Ursulos von der Leyen patarėja ekonomikai. M. Tuskienės teigimu, jos darbas buvo visada susijęs su Europos Sąjungos (ES) ekonominiais ir finansų klausimais, todėl tai yra vieta, kurioje ji gali atsiskleisti geriausiai.

M. Tuskienė, sėkmingai atstovavusi Lietuvai įvairiose tarptautinėse institucijose, tokiose kaip Europos investicijų bankas (EIB), Pasaulio bankas, Europos stabilumo mechanizmas, apie 20 metų eina įvairias pareigas Finansų ministerijoje.

– Lietuvoje daugybė žmonių iš karto atkreipė dėmesį į Jūsų ir Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko pavardę. Ar Briuselyje kas nors pastebėjo šį panašumą?

– Turbūt Lietuvoje dėl šios pavardžių darybos labiau pašmaikštaujama, tačiau Briuselyje šią sąsają nelabai kas mato ar juokais, ar rimtai.

– Kaip vyko atranka į šias pareigas?

– Finansų ministerijoje dirbu daugiau kaip 20 metų ir didžiąja dalimi mano darbas visada buvo susijęs su ES, ES ekonominiais ir finansų klausimais, finansų institucijomis, EIB. Vertėtų paminėti ir gana teigiamą Finansų ministerijos vaidmenį šiame procese, kuri man padėjo surasti vietą, kurioje galiu geriausiai atsiskleisti ir tapti labiau matoma europinėje erdvėje. Tai buvo pirmas ir pagrindinis žingsnis, kodėl buvau pastebėta.

Kalbant apie procedūras, išrinktoji Komisijos pirmininkė savo nuožiūra formuoja kabinetą. Dalyvavau pokalbiuose tiek su kabineto vadovu, tiek su ja, po kurio buvau pakviesta prisijungti prie komandos.

–Viena iš kalbų, kurią mokate, yra vokiečių. Su U. Von der Leyen kalbėjotės angliškai ar vokiškai?

– Visų kalbų mokėjimo lygis yra skirtingas. Vokiečių kalba buvo pagrindinė mano užsienio kalba mokykloje ir universitete. Vėliau, kai kalbos nevartoji, ji galbūt nebėra pagrindinė, todėl vis dėlto pagrindinė užsienio kalba bendraujant su kolegomis Briuselyje yra anglų.

– Ar jau yra aišku, kada EK pradės darbą?

– Numatyta pradžia buvo lapkričio 1-ą dieną, bet, kaip žinome, kai kurie komisarai netenkino Europos Parlamento (EP) ar nebuvo laiku pateikti, todėl šis procesas šiek tiek vėluoja. Dabar numatyta data yra gruodžio 1-a diena. EP turėtų balsuoti dėl visos Komisijos patvirtinimo lapkričio 27-ą dieną, o šią savaitę turėtų vykti trijų komisarų iš Vengrijos, Rumunijos ir Prancūzijos klausymai. Jei šie žingsniai praeis sėkmingai, tada naujoji komisija startuos gruodžio 1-ąją.

– Kiek laiko Jūs dar būsite finansų viceministre?

– Artimiausiu metu ketinu užbaigti darbus Finansų ministerijoje. Tvirtos datos nesame sutarę, bet orientuojamės į Komisijos darbo pradžią – gruodžio 1-ąją.

– Ar jaučiate pasididžiavimą?

– Aš jaučiu ir pasididžiavimą, ir didžiulę atsakomybę. Pasididžiavimą ne savimi asmeniškai, bet ir Lietuva, todėl ir atsakomybė yra didžiulė.

– Kokia bus Jūsų darbotvarkė?

– Konkreti darbotvarkė turbūt paaiškės jau pradėjus dirbti. Turint omenyje klausimų mąstą, iš pradžių ji turėtų būti labai intensyvi. Mano kuruojamoje srityje bus visi ekonomikos ir finansų klausimai, patarimai, su ekonomikos ir finansų sritimi susijusių komisarų ir sklandaus darbo tarp Komisijos padalinių koordinavimas. Taip pat bus svarbu paruošti klausimus, kurie vėliau ateina į vadinamąjį koledžą ir juos sprendžia komisarai. Manau, kad darbas bus labai įvairiapusis.

– Vienas iš U. vond der Leyen programos teiginių yra „Baigėme krizių valdymo etapą ir dabar galime žvelgti į ateitį“, tačiau ekspertai sako, kad krizė vėl artėja. Kokia Jūsų nuomonė?

– U. von der Leyen ateina su labai ambicinga programa, kurios raktiniai žodžiai yra skaitmeninimas, klimato kaita ir, be abejo, ekonomika, kuri yra pagrindas tvariam tikslų užtikrinimui. Kalbant apie ekonomiką, mes nesakome, kad artėja krizė, tiesiog Europos ekonomika augiau ne taip sparčiai kaip tikėtasi. Ekonomistai prognozavo, kad kitais metais ji augs sparčiau nei šiais, tačiau įvyko kitaip. Kaip bebūtų, ekonomika vis dar auga, todėl svarbiausia prižiūrėti priemones, kurios tai dar labiau paspartintų.

Vienas iš išrinktos pirmininkės prioritetų, kad ekonomika tarnautų žmonėms. Matoma ryški socialinė dimensija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi