Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.26 10:44

Po tragedijos Lazdynų ligoninėje medikai degina žvakutes

Po šią savaitę pasirodžiusios žinios apie iš gyvenimo pasitraukusį jauną gydytoją Lietuvos medikų sąjūdis šeštadienį organizuoja akciją, ragindamas atkreipti valdžios dėmesį į medicinos sektoriuje vešintį žeminimą ir psichologinės pagalbos stygių.

Greta Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) paradinio įėjimo apie vidurdienį jau buvo nusidriekusi apie daugiau nei šimto žvakučių eilė. Viena renginio organizatorių, Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkės pavaduotoja Jurgita Sejonienė sakė, kad didžiąją dalį žvakučių sunešė patys medikai, reikšdami solidarumą su kolegomis bei kartu pagerbdami iš gyvenimo pasitraukusį jaunąjį gydytoją.

„Pirmiausia tai yra žinutė medikams, mūsų požiūris į šią problemą, siekis atkreipti valdžios institucijų dėmesį, kad ta problema iš tikrųjų egzistuoja. Jos turėtų skatinti, kad visose ligoninėse būtų galimybė gauti psichologinę pagalbą darbuotojams. Antra, tai yra finansavimo ir krūvių klausimas. Kaip žinia, krūviai reglamentuoti labai menkai Lietuvoje. Yra kelių slaugytojų grupių rekomendacinio pobūdžio normatyvai, gydytojų darbo krūviai nėra reglamentuoti. Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija tokia, kad įstaigos pačios turėtų reguliuotis. O tos įstaigos priklauso nuo menko finansavimo ir vis didėjančio paslaugų poreikio. Matyt, tai ir yra pasekmė tos disreguliacijos“, – sakė J. Sekonienė.

Valdybos pirmininkės pavaduotoja pridūrė, kad pačios ligoninės administracija tarsi akcijai neprieštarauja, tačiau prie jos ir nesijungia. J. Sejonienė sako nepastebėjusi, kad kas iš ligoninės administracijos būtų atvykę su žvakute rankoje.

„Pirmomis dienomis nei įstaigos, nei ministerijos reakcijos nebuvo. Įstaigos apskritai tokia negraži reakcija buvo, kad ne pas mus atsitiko ir mes su tuo nesusiję. Po to, kai jau pasipylė kolegų vertinimai ir žinutės „Facebook“, tada sulaukėme reakcijos. Ir ministras savo profilyje parašė tikrai gražią žinutę, ir įstaiga ėmėsi veiksmų. Kaip žinome, RVUL darbuotojai jau gali gauti psichologinę pagalbą, bet mes tikimės, kad įstaigos administracija aiškinsis priežastis ir galimus sprendimo būdus, kad tie darbo santykiai būtų pagerinti“, – vylėsi J. Sejonienė.

Psichologinis smurtas žlugdo šalies medikus

Lietuvos gydytojai žvakutes šeštadienį dega ne tik prie ligoninės, bet ir prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

„Vaikų amžiuje vis dar klesti patyčios, studijų metu nemaža dalis studentų kenčia psichologinį spaudimą iš dėstytojų. Kai tokiems reiškiniams neužkertamas kelias pačioje pradžioje, iškreipti santykiai ir blogosios bendravimo tradicijos persikelia ir į darbo aplinką.

Psichologinį spaudimą naudoja tam tikra dalis vadovų ir gydymo įstaigose, tačiau jį savo tylėjimu palaiko ir patys darbuotojai. Kyla klausimas – kodėl? Atsakymas – nes taip patogu. Įbaugintą žmogų lengviau valdyti. Tyla aplink – tai prisitaikėliškumas, baimė, kad aukos vietoje galiu atsidurti aš, jei bandysiu užstoti kolegą ar tam pasipriešinti “, – rašoma viešame kvietime visuomenei.

Anot renginio organizatorių, tik aiški valdžios pozicija ir kova su bet kokiomis psichologinio smurto darbe apraiškomis padės jį užgniaužti ankstyvoje stadijoje.

„Valdžios atstovus kviečiame ir tolesnei diskusijai bei priemonių planui parengti“, – teigia organizatoriai.

Akciją organizuojančio Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė sako, kad tokių problemų gydytojų darbe pasitaiko dažnai.

„Vietoje to, kad jie sulauktų pagalbos iš vadovo, juos bara už kiekvieną klaidą. Tos klaidos negražiomis formomis yra viešinamos. Gydytojai yra žeminami kitų gydytojų akivaizdoje. Vadovas pasirenka auką, o galbūt žmogus negali atsakyti atgal griežčiau. Vadovas pradeda jį terorizuoti, neduoda operacijų, jo operacijas nustumia ne jo darbo laiku, o kolegos bijo užstoti, nes bijo atsidurti toje pačioje vietoje“, – sako Ž. Gudlevičienė.

Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad medikų krūvį skirsto įstaigos vadovas. Esą matydami, kad medikas pervargo vadovai turėtų siūlyti pailsėti.

„Visų mūsų bendras reikalas yra pasistengti sudėlioti darbo ir poilsio režimą bei padaryti taip, kad atsirastų bendros sąlygos, sutarimai su profesinėmis sąjungomis ir kad pagalba būtų prieinama“, – komentuoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ligoninėje imta teikti psichologinė pagalba darbuotojams

RVUL direktorė dr. Jelena Kutkauskienė teigia, kad gydytojo netektis yra didelis smūgis visam RVUL kolektyvui. Direktorė pripažino, kad jos vadovaujamoje įstaigoje yra įsisenėjusių santykių problemų ir tikina dedanti pastangas, kad panašūs atvejai ligoninėje nepasikartotų.

„Su ligoninės darbuotojais dirba įstaigos psichologai, taip organizuojama išorinė kvalifikuota pagalba pasitelkiant Krizių įveikimo centro specialistus, kurie jau pradėjo teikti asmenines konsultacijas to pageidaujantiems darbuotojams. Nuo kitos savaitės rengs grupinius užsiėmimus skyriuose. Ligoninės administracija bendrauja su gydytojo artimaisiais, jiems taip pat pasiūlyta psichologinė pagalba, velionio šeimai skirta maksimali pašalpa, numatyta įstatymuose darbuotojo mirties atveju“, – rašoma direktorės atsiųstame rašte LRT.lt redakcijai.

Visgi dr. J. Katkauskienė ir šiandien pabrėžia, kad incidentas įvyko namų aplinkoje, gydytojo nedarbo metu, dėl jo yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Daugiau komentarų šia itin jautria ir diskretiška tema, kurioje neišvengiamai paliečiami asmens privataus gyvenimo klausimai, teikti neturime nei juridinės, nei moralinės teisės. Bet kokios įvykio interpretacijos viešojoje erdvėje dar labiau skaudina mirusio gydytojo artimuosius ir sunkina padėtį emocinę krizę išgyvenančiame skyriaus kolektyve, kuriam net ir tokiomis dramatiškomis aplinkybėmis tenka atlikti savo pareigą – teikti pagalbą pacientams“, – rašo dr. J. Kutkauskienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi