Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.17 13:10

Mitingo „Vėžys – ne sloga“ dalyviai: pacientai negauna pagalbos ir tarsi atsimuša į sieną

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2019.10.17 13:10

Ketvirtadienį prie Seimo vyksta mitingas „Vėžys – ne sloga“, raginantis didinti onkologinių ligų gydymo ir vaistų prieinamumą. Anot mitingo dalyvių, onkologiniai ligoniai susiduria ne tik su paslaugų trūkumu, bet ir su diskriminacija darbo rinkoje, informacijos trūkumu.

Mitingo dalyviai puošėsi baltomis kepuraitėmis, tai daryti kvietė ir praeivius. Anot organizatorių – kepurėlės jau tapo onkologinių ligonių simboliu ir, nors kai kurie mano, kad plaukų netekimas neturėtų būti didelė problema, pacientams tai labai skaudu.

Mitingo organizatorė Vaiva Mickuvienė, pati sirgusi vėžiu, tvirtina, kad neretai Lietuvoje vėžį diagnozuojame jau tik trečioje ar ketvirtoje stadijoje. Ji kelia klausimą, kodėl to nepavyksta padaryti greičiau.

„Ar pas mus Lietuvoje tokia įranga pasenusi, ar per didelis gydytojų užimtumas?“ – piktinasi ji.

V. Mickuvienė išskiria, kad dauguma prevencinių programų yra skirtos tik vyresniems žmonės, tačiau, sako ji, serga ir jauni, darbingo amžiaus žmonės, kuriems trūksta tokių programų. Kaip didžiausią problemą mitingo organizatorė išskiria inovatyvių vaistų prieinamumą. Anot jos, vaistų trūksta ir po gydymo, kai atsiranda ir gretutinių ligų: „Mums skauda ir širdį, ir sąnarius, mums skauda viską, visus organus. Siekdami pagerinti šią savijautą vaistus turime pirkti patys, o tai yra brangu.“

V. Mickuvienė kalba, kad Lietuvoje neturime savo statistikos, kiek žmonių serga vėžiu, kokio tipo vėžys labiausiai paplitęs ar kokiose amžiaus grupėse. Jos teigimu, dabar remiamės Europos statistika, todėl net negalime kalbėti apie vaistų pirkimą – nežinome, kokių jų reikia, kaip jie skirstomi. Vienas mitingo organizatorių reikalavimas – darbo grupės sukūrimas. Tokia grupė turėtų surinkti statistiką ir tada teikti prašymus įstatymų pakeitimams.

Mitingo dalyviai reikalauja sukurti vieno langelio principą, kad psichologo, socialinio darbuotojo ir gydymo paslaugas pacientai gautų „iš vienų rankų“.

„Tikrai tenka laukti ir keturis mėnesius. Tokie kraštutinumai požiūrių – arba kad mirsi, arba kad tai lėtinė liga, todėl nėra ko skubėti. O procesai organizme vyksta, kiekvienas norime gyventi“, – kalba V. Mickuvienė.

Kai kurie pacientai atleidžiami iš darbo

Prie mitingo prisijungė ir šiuo metu remisiją pasiekusi Seimo narė Dovilė Šakalienė. Anot jos, ji pati bei jos šeima praėjo tą kelią, kurį praeina onkologine liga sergantys žmonės, todėl žino problemas, su kuriomis susiduria pacientai ir jų artimieji.

„Pamatėme, kad dar labai daug yra biomedicininio požiūrio – matoma tik diagnozė „vėžys“ ir gydymo problemos. Tačiau šalia šios diagnozės yra didžiulis spektras pagalbos ir paslaugų, jis yra reikalingas. Pradedant nuo socialinių ir psichologinių paslaugų, materialinės paramos“, – sako D. Šakalienė.

Parlamentarė dalijasi, kad šioje srityje yra labai daug diskriminacijos – iš keturių jos draugių, susirgusių vėžiu, trys buvo atleistos iš darbo. Kita problema, teigia D. Šakalienė, – kai kurios paslaugos prieinamos tik tam tikroms amžiaus grupėms.

„Vėžys tampa vis jaunesnių žmonių liga, amžiaus grupėje iki 70 metų – pagrindinė mirties priežastis. <...> Patys medikai sako, kad Lietuvoje yra daug lėtesnis atėjimas naujų, inovatyvių gydymo metodų nei kitose Europos šalyse“, – piktinasi D. Šakalienė.

Parlamentarė taip pat palaiko vieno langelio sistemos sukūrimą, kai visos reikalingos paslaugos suteikiamos paprasčiau ir greičiau.

„Trūksta į pacientą orientuotos programos. Pacientas dažniausiai neturi jėgų važinėti po dvylika įstaigų, ne visi turi artimųjų, todėl susirgusiam žmogui reikalinga informacija apie jo ligą turi būti suteikta vienoje vietoje“, – teigia D. Šakalienė.

Ragina tikrintis sveikatą ir užkirsti ligai kelią

Kartu su broliene į mitingą atvykusi Aurinta sako, kad siekia palaikyti sergančiuosius onkologinėmis ligomis, kadangi su šia liga susidūrė ir jos artimieji. Anot jos, gydymo paslaugos prieinamos, tačiau būdavo ir tokių situacijų, kai ligoninės koridoriuose tekdavo laukti ilgai.

„Labai užjaučiu šiuo žmones – juk kiekvienas galime atsidurti jų vietoje. <...> Tikiuosi, kad viskas gerės“, – viliasi ji.

Remisiją pasiekusi Edita ragina žmones nebijoti ir pasitikrinti nuo vėžio, tai – puiki prevencija, galinti užkirsti ligai kelią, sako ji.

„Mylėkime save ir tikrinkimės“, – ragina Edita.

Į mitingą Edita atvyko kartu su vyru Vytu. Jis pasakoja, kad susidūrus su šia liga tenka permąstyti visus savo įsitikinimus. Nėra taip, kad ligonis lieka tik pats su savimi, sako jis, – artimieji taip pat į tai įsitraukia.

„Kartais atrodo, kad pacientai negauna pagalbos ir atsimuša į tokią sieną“, – apgailestauja Vytas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi