Lietuvoje

2019.09.15 18:58

Nauja Verygos greitosios pagalbos tvarka: ar iš vieno automobilio į kitą pernešamas žmogus skubiau gaus pagalbą?

Loreta Mačiulienė, Aina Mizgirdė, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.15 18:58

Jau dvi savaites veikia sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintos naujovės teikiant greitosios medicinos pagalbos paslaugas. Siekiant, kad nesvarbu kur – didmiestyje ar atokiame kaime – gyvenantys žmonės turėtų vienodas galimybes kuo skubiau gauti kvalifikuotą pagalbą, buvo įsteigta 20 papildomų vadinamųjų klasterinių brigadų. Rajonų greitųjų darbuotojai sako, kad naują tvarką reikėtų kuo skubiau peržiūrėti – ypač kritikuoja ligonių perėmimą pusiaukelėje sutartose vietose.

Greitosios medicinos pagalbos dispečerinė Kaune – viena iš 5 tokių veikiančių Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Pagalbos prašymai iš jų perduodami arčiausiai pacientų esančioms greitosios pagalbos brigadoms.

Nuo rugsėjo tokiuose centruose dirba 20 naujų vadinamųjų klasterinių brigadų. Jos skuba pagelbėti rajonų kolegoms, kai pacientai patiria infarktą, insultą ar daugybines traumas ir juos reikia kuo skubiau nugabenti į didmiesčius.

„Turi būti tinkamai koordinuota visa veikla, tai reiškia, kad dispečerinė turi ne tik nuspręst,i kaip bus transportuojamas pacientas, bet ir informuoti atitinkamą centrą, į kurį bus tas pacientas vežamas“, – LRT TELEVIZIJAI sako Sveikatos apsaugos ministerijos skyriaus vedėja Rasa Biekšienė.

„Kaip ir visada, iš pradžių būna įvairių nesklandumų, tai yra pakankamai nauja tvarka, susiduriama su įvairiais organizaciniais nesklandumais, bet tai yra visiškai normalus procesas“, – mano Kauno miesto GMP stoties direktorius Nerijus Mikelionis.

„Nenormalus“, – sako medicinos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė. Nuotraukoje užfiksuota, kaip kelyje Ukmergė–Vilnius pacientas perduodamas klasterinei brigadai. Abejojama, ar iš vieno automobilio į kitą pernešamas žmogus skubiau gaus pagalbą. Medikai sako, kai laikas gyvybiškai svarbus, pernešant pacientą užtrunkama iki 15 minučių.

„Pacientus turime perkelti pirmiausia lauke ir tokiu būdu jie neapsaugoti, mūsų pats perdavimas vyksta prie viadukų, greitkelyje, kur iš viso joks sustojimas yra negalimas“, – dėsto medicinos darbuotojų profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė.

„Tie perkėlimai ant neštuvų – laiko gaišimas ir mums patiems nesaugu, aš nežinau, ką reikėtų daryti viduryje pūgos ar lietaus atveju“, – svarsto Šiaulių GMP stoties slaugytoja Rita Šaltienė.

Dar netikslingesnis atrodo pacientų perėmimas netoli didmiesčių, pavyzdžiui, Kauno rajone. Greitųjų susitikimo vietos numatytos iki miesto likus važiuoti apie 15 minučių. Už tai, kad rajono greitoji pati į didmiestį atveš pacientą, mokama nebus.

„Iš esmės pasikeitė teisės aktas ir apmokėjimas, nes iki šiol mes gaudavome už klasterinio paciento nugabenimą į skyrių apie 40 eurų, dabar jis nebegalioja“, – teigia Kauno r. GMP stoties direktorė Nelita Gudžiūnaitė-Bybartienė.

„Mes įtariame, kad tos įstaigos, kurios gavo tas brigadas, naudojasi mažųjų rajonų lėšomis, nes tas, kuris pristato į 3 lygmenį pacientą, gauna už klasterinę brigadą už pervežimą“, – mano J. Keburienė.

Svarstoma, kad klasterinės brigados turėtų budėti ne centruose, o rajonuose, tuomet nereikėtų pusiaukelėje perimti pacientų. Pagalbos rajonų įstaigoms reikia, nes čia sumažėjo ir greitosios brigadų. Medikai pastebi, kad nors gyventojų mažėja – visuomenė sensta, tad iškvietimų sumažėjo vos keliais procentais.

Plačiau – nuo 01.46 min.:

Žinios. Ispanija – pasaulio krepšinio čempionė!
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt