Lietuvoje

2019.09.02 10:11

Lietuva įteikė notą Kinijai dėl incidento per mitingą Honkongui palaikyti

atnaujinta 11.23

Rugsėjo 2 dieną į Užsienio reikalų ministeriją iškviestas Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Zhifei Shen, kuriam įteikta nota dėl šių metų rugpjūčio 23 dieną Katedros aikštėje Vilniuje įvykusio incidento, nukreipto prieš pilietinės akcijos dalyvius, praneša Užsienio reikalų ministerija.

Notoje pabrėžiama, kad Kinijos ambasados atstovų veiksmai, nukreipti prieš Lietuvos Konstitucijos garantuojamas demokratines laisves ir pažeidžiantys viešąją tvarką, nėra priimtini ir nebus toleruojami.

Susitikime Kinijos pusė paraginta imtis visų būtinų priemonių, kad ateityje tokie incidentai nepasikartotų.

Ministras L. Linkevičius BNS sakė, kad Kinijos diplomatai peržengė deramas ribas – jo teigimu, diplomatai gali stebėti demonstracijas, bet turėtų susilaikyti nuo aktyvių veiksmų.

„Kai kurių diplomatų elgesys, pagal mūsų turimą informaciją, peržengė tas ribas, kurias turėtų sau leisti diplomatai. Dėl to išreiškėme apgailestavimą ir reikalavimą, kad ateityje panašūs veiksmai nesikartotų“, – BNS sakė ministras.

„Mūsų vertinimu, tai prasilenkia su diplomato statusu. Dalyvavimas veiksmuose buvo aktyvesnis negu derėtų. Lietuva yra laisva šalis, čia galima laisvai reikšti mintis ir nuomones, bet tą reikia daryti nepažeidžiant viešosios tvarkos. Tai pasakytina pirmiausia apie piliečius, bet diplomatinis korpusas turi būti neutralus. Stebėti galima, bet jie neturėtų aktyviau dalyvauti demonstracijose ar piketuose“, – pridūrė L. Linkevičius.

Ministras sakė tikįs, kad šis incidentas neatsilieps dvišaliams Lietuvos ir Kinijos santykiams.

„Tikiuosi, kad neatsilieps. Apskritai mūsų santykiai vystosi pragmatiškai, gerbiant vieniems kitų interesus, tikiuosi, taip bus ir ateity“, – sakė ministras.

LRT.lt primena, kad keli šimtai žmonių rugpjūčio 23 dienos popietę demonstracijoje Vilniuje išreiškė paramą Honkongo aktyvistams, kurie minėdami Baltijos kelio trisdešimtmetį susikibo į gyvą grandinę protestuoti prieš Kinijos kišimąsi.

Protesto metu Kinijos vėliavas rankose laikę apie 20 žmonių turėjo priešingą nuomonę, o atsinešti plakatai skelbė – Tibetas ir Honkongas Kinijai priklauso amžiams. Abi pusės net pasikeitė replikomis ir apsižodžiavo.