Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.23 17:21

Įkvėpti Baltijos kelio: Honkonge tūkstančiai susikibo į gyvą grandinę, sušmėžavo ir Lietuvos trispalvės

BNS, LRT.lt 2019.08.23 17:21

Honkonge penktadienio vakarą tūkstančiai už rankų susikibusių žmonių suformavo įspūdingą neoninių šviesų nutviekstą gyvą grandinę, atkartodami prieš tris dešimtmečius surengtą Baltijos kelio protesto akciją. 

Taikių protestuotojų grandinė nusidriekė dangoraižiais nusmaigstyta pakrante ir keliais judriais miesto prekybos rajonais. Dauguma žmonių, nenorėdami būti atpažinti, slėpė savo veidus po medicininėmis kaukėmis. Jie laikė iškėlę Honkongo vėliavas arba šviečiančius mobiliuosius telefonus.

Kai kurie susibūrimo dalyviai laikė ir plakatus su Baltijos šalių trispalvėmis, ant vieno iš jų užfiksuotas ir toks užrašas lietuvių kalba: „Lietuva, ačiū, kad palaikote laisvę ir demokratiją. Honkongiečiai“.

Ši, anot organizatorių, apie 40 km ilgio žmonių grandinė yra naujausia protesto išraiška per beveik tris mėnesius trunkančius protestus, sukėlusius precedento neturinčią politinę krizę Honkonge.

„Išbandėme tradicines eitynes, išbandėme karingesnius veiksmus – nors aš jiems nepritariu. Šį kartą visi išėjome susikibti rankomis ir parodyti, kad vis tiek visi esame vieningi“, – sakė akcijos dalyvis Wingas, pasakęs tik savo vardą.

Pirmuosius protestus išprovokavo visuomenės nepritarimas planuotam ekstradicijos į žemyninę Kiniją įstatymui, o neilgai trukus mitingai peraugo į platesnį judėjimą dėl demokratinių teisių pusiau autonominiame mieste, spaudžiamame Pekino gniaužtų.

„Tai darydami mes rodome pasaulio žmonėms, kokie puikūs žmonės yra honkongiečiai. Mes taip pat galime padaryti tai, ką padarė žmonės [Baltijos valstybėse] prieš 30 metų“, – sakė maždaug 50 metų Cat Law, dirbantis logistikos srityje.

Baltijos kelias – viena didžiausių visų laikų antisovietinių demonstracijų. Ši akcija vyko 1989 metų rugpjūčio 23-ąją, minint 1939 metais Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos pasirašyto Molotovo–Ribbentropo pakto, lėmusio Baltijos šalių sovietinę okupaciją, metines. Tądien apie 2 mln. žmonių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos susikibę rankomis į daugiau kaip 650 km ilgio grandinę išsakė norą atkurti nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

Praėjus trims dešimtmečiams ši solidarumo akcija vis dar įkvepia aktyvistus visame pasaulyje.

Honkongo kelią organizuoti ėmėsi socialinių tinklų suburti aktyvistai, paskutinėmis dienomis nusprendę ieškoti taikių priemonių, galinčių padėti, kad jų balsas būtų išgirstas.

Protestuotojai – nuo jauno iki seno – skandavo „Laisvas Honkongas“ ir paprastai demonstracijose protestuotojų naudojamą šūkį „Šliūkštelk alyvos, Honkongai“. Kai kurie pedantiškumu garsėjančio miesto gyventojai grandinėje dalinosi rankų dezinfekavimo skysčiu.

Protestuose neišvengta smurto, policijos ir radikalių pažiūrų demonstrantų susidūrimų gatvėse, sukėlusių chaosą paprastai stabilumu ir saugumu garsėjančiame mieste.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi