Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.30 14:52

„Alytus – myliu“: alytiškiai norėjo originalių miesto vartų, o liko prie nutriušusio riboženklio

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.08.30 14:52

Alytaus miesto taryba ketvirtadienį atmetė pagal garsių menininkų Algirdo ir Remigijaus Gataveckų sukurtą logotipą parengtą miesto vartų projektą „Alytus – myliu“. Šis ženklas turėjo papuošti įvažiavimą į miestą nuo Kauno pusės, tačiau tarybos nariams projekto kaina pasirodė per didelė, o bendruomenės palaikymas – per mažas. Vienas autorių, A. Gataveckas įtaria, kad balsuodami dalis tarybos narių turėjo kitų užmačių.

Alytaus miesto savivaldybės taryba dar 2018 m. pradžioje patvirtino tvarkos aprašą, leidžiantį patiems miestiečiams nuspręsti, kaip turėtų būti puošiamos viešosios miesto erdvės. Tam miesto valdžia numatė ir finansavimą: dviem mažos vertės projektams skirti ne daugiau kaip po 25 tūkst. eurų ir vienam didelės vertės projektui – iki 150 tūkst. eurų. Alytaus miesto gyventojai šiemet pateikė 14 bendruomenės iniciatyvų. Geriausius jų gyventojai išrinko viešo balsavimo būdu. Už garsių dvynių sukurtus miesto vartus balsavo 500 alytiškių.

Minėti miesto vartai „Alytus – myliu“ išsiskiria originalumu. Miesto pavadinimas užkoduotas žodyje „myliu“, kurį laiko postamentą atstojantys Dzūkijos kraštui būdingi liaudies ornamentai. Tamsiu paros metu ženklas būtų apšviečiamas, o per šventes ar minėjimus nušvistų lietuviškos trispalvės ar kitų šalių vėliavų spalvomis.

Ženklui numatyta vieta ties įvažiavimu į miestą nuo Kauno pusės. Šiuo metu ne tik iš Kauno, bet ir kitose vietose įvažiuojančius į Alytų gyventojus pasitinka tik kelio ženklas su miesto pavadinimu.

„Alytus – myliu“ ženklas dar prieš pora metų tapo Dzūkijos sostinės simboliu. 2018 m. pavasarį Alytaus miesto savivaldybė šį brolių menininkų kūrinį patvirtino oficialiu miesto ženklu ir jį ėmė naudoti kaip Alytaus įvaizdžio dalį. Šiandien užrašas „Alytus – myliu“ plačiai naudojamas miesto vizualinėje komunikacijoje, infrastruktūros elementuose. A. Gataveckas priminė, kad jie su broliu Remigijumi ir kolega Artūru Mažeika sugalvotą Alytaus ženklo idėją miestui padovanojo. Pagal šį logotipą architektas Marius Bliujus sukūrė miesto vartų projektą bei vizualizaciją.

Originalūs vartai pasirodė per brangūs

Ilgą kelią nuėjęs miesto vartų projektas ketvirtadienį buvo atmestas Alytaus miesto tarybos kone vien opozicijoje esančių narių balsų dauguma. Vietoje bendro keturių projektų paketo buvo nuspręsta už kiekvieną projektą balsuoti atskirai. Toks sprendimas papiktino valdančiosios daugumos atstovę Valę Gibienę.

„Balsavimas papunkčiui reiškia, kad kažkuriam projektui bus nepritarta. Bet dėl šių iniciatyvų žmonės nubalsavo, tai, ko gero, mes jau ne labai galime čia priešgyniauti tam reikalui. Viskas nubalsuota, o dabar taryba, susėdę 27 spręs, ar čia gerai, ar negerai. Atidavėm tautai balsuoti ir dabar nuspręsime, mums patinka ar nepatinka“, – kritikos pažėrė tarybos narė, su kuria sutiko ir miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė.

Buvęs Alytaus miesto meras Česlovas Daugėla, kurio visuomeninis rinkimų komitetas atsidūrė opozicijoje, pabrėžė, kad už projektą balsavo tik 500 gyventojų, tuo tarpu Alytaus mieste gyvena apie 50 tūkst. žmonių. Jam pritarė kitos opozicinės frakcijos narys Sigitas Leonavičius.

„Bendruomenės iniciatyvos – viskas tvarkoje, bet sprendžiamąją balso teisę mieste pagal visą tvarką turi miesto taryba. Taip jau sakyti, kad jeigu jau yra iniciatyva, tai turi būti kaip nukirsta – netiesa, nes tarybos nariai atstovauja viso miesto rinkėjams. [...] Jeigu pritaria dauguma, tada tvarkoje, bet jeigu tik grupelė žmonių, tai čia su tomis iniciatyvomis... Žmonės sako, kad su iniciatyva durnius ir iki Seimo nueina“, – posėdyje ironizavo S. Leonavičius.

Pastarojo bendražygis Gediminas Daukšys kartu pasipiktino ir projektui skiriama suma. Tarybos narių nė kiek nenuramino savivaldybės specialistų perspėjimai, kad 150 tūkst. eurų yra didelės vertės projektui skiriamos lubos, o tikroji kaina paaiškės tik po rangos darbams paskelbto konkurso.

Iš posėdyje dalyvavusių 23 tarybos narių už miesto vartų projektą balsavo 11 politikų, prieš – 9 ir susilaikė – 3. Nesurinkęs daugiau nei pusės posėdyje dalyvavusių tarybos narių palaikymo projektas buvo atmestas.

Vienas projekto autorių: jaučiuosi pažemintas

Vienas atmesto projekto autorių menininkas A. Gataveckas neslėpė apmaudo dėl tokio tarybos sprendimo.

„Aš manau, kad tai yra spjūvis žmonėms į veidą. Buvo puiki iniciatyva Lietuvos mastu. Didžiavosi Alytus tuo projektu. Pats projektas įgavo pasitikėjimą, nes buvo įgyvendinti praėjusių metų laimėtojų darbai, ir dabar išrinkti tarybos nariai, jie pagalvojo, kad yra architektai, menininkai, mokslininkai viename. Jie spręs, kaip turi ir kurioje vietoje atrodyti kūriniai. Man apmaudu ir aš galvoju, kad tai yra pažeminimas pačių piliečių. Tam tikra prasme ir aš jaučiuosi pažemintas, kad mano dovana buvo atimta iš žmonių“ – apmaudo neslėpė A. Gataveckas.

Autorius tikina matęs tarybos posėdį, bet jame logiškų ir svarių argumentų, dėl ko vartų projektą reikėjo atmesti, sako neišgirdęs.

„Užsikabino, kad didelė suma. Vartai į mažos vertės projektui skiriamą 25 tūkst. eurų sumą netilpo, tai žmogus, teikęs bendruomenės vertinimui mūsų projektą, privalėjo siūlyti jį didelės vertės projekto kategorijai. Bet po to savivaldybė skelbia konkursą ir pigiausiu būdu įgyvendina tuos projektus. Tai nereiškia, kad tie vartai kainuoja 150 tūkst. eurų. Jie šia suma manipuliavo žiniasklaidoje. Tai – netiesa. Kiek jie galėtų kainuoti – negaliu atsakyti, bet mano nuomone, jeigu protingai darant, už tokią sumą būtų galima pastatyti ketverius tokius vartus ties visais pagrindiniais įvažiavimais į Alytų“, - sakė A. Gataveckas.

Menininkas įsitikinęs, kad egzistuoja povandeninės srovės, noras numatytas lėšas panaudoti kitiems projektams, tačiau nei pavardžių, nei stumiamų projektų autorius kol kas įvardinti nepanoro – neturi tam svarių įrodymų. Tik pabrėžė, kad nors tokių tarybos narių nėra daug, jie Alytaus mieste gana įtakingi.

Nors taryba miesto vartų idėją atmetė, Alytaus miesto valdžia ieško būdų, kaip projektą sugrąžinti į tarybos darbotvarkę. Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis kviečiasi vartų autorius kitą savaitę į pokalbį, kuriame bus ieškoma būdų, kaip gyventojų išrinktą projektą paversti realybe.

Taip pat siekdamas apginti dvi atmestas idėjas Alytaus miesto tarybos narys ir iniciatyvos autorius Valerijus Vencius parengė peticiją, po kuria kviečia pasirašyti alytiškius.

„Nesutinkame su Alytaus miesto tarybos sprendimu atmesti alytiškių iniciatyvas „Bronzinė voverės su riešutu skulptūra“ ir „Alytus-Myliu“ miesto vartai“ bei reikalaujame, kad Alytaus miesto savivaldybės tarybos nariai ir Alytaus miesto meras atsisakytų siekio trukdyti įgyvendinti šias idėjas. Siūlome artimiausiame Alytaus miesto tarybos posėdyje pripažinti netekusiais galios 2019 m. rugpjūčio 28 d. Alytaus miesto tarybos priimtus sprendimus dėl aukščiau minėtų projektų atmetimo“, – teigiama peticijos tekste.

Po peticija pasirašė ir A. Gataveckas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi