Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.27 12:00

Įrašas apie partiją „Tėvynės labui“ užminė mįslę: naujos jėgos gimimas ar gudri strategija?

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.08.27 12:00

Politikos kuluaruose netylant kalboms apie premjero Sauliaus Skvernelio ketinimą kurti naują partiją, Registrų centre (RC) sušmėžavo partijos „Tėvynės labui“ pavadinimas. Politikos ekspertai įsitikinę, jog tai gali simbolizuoti S. Skvernelio politinės jėgos ištakas. Kita vertus, anot jų, premjeras ir jo aplinka gali imtis ir kitos taktikos – spausti „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį prie sienos, reikalaudami daugiau įtakos ir geresnių pozicijų jo partijos gretose, artėjant rinkimams.

Kaip užfiksavo LRT.lt, RC duomenų bazėje registruotas politinės partijos pavadinimas „Tėvynės labui“. Būtent tokį šūkį S. Skvernelis savo rinkimų kampanijai pasirinko, šiemet dalyvaudamas prezidento rinkimuose. Politinės partijos pavadinimas į Registrų centro duomenų bazę, kaip nurodoma, laikinai įtraukas iki 2019 m. gruodžio 6 d.

LRT.lt šaltinių teigimu, šį politinės partijos pavadinimą galėjo registruoti S. Skvernelio artimiausi politiniai bendražygiai, dirbę su juo ir jam padėję prezidento rinkimų kampanijos metu. Tiesa, anot šaltinių, šiuo metu S. Skvernelio bendražygių gretose verda diskusijos, ar tikrai verta kurti naują partiją. Be to, dabartinio premjero bendražygiai ima abejoti, ar naujos politinės jėgos nori pats S. Skvernelis.

LRT.lt susisiekus su buvusiu S. Skvernelio rinkimų štabui prezidento rinkimų metu vadovavusiu, neseniai „valstiečių“ frakcijos Seime gretas palikusiu parlamentaru Vytautu Baku, šis komentuoti apie naują politinės partijos pavadinimo įrašą atsisakė.

„Negaliu komentuoti šiuo klausimu“, – teigė V. Bakas ir vėliau pridūrė, kad jis pats partijos „Tėvynės labui“ pavadinimo neregistravo.

Premjero S. Skvernelio patarėjas kovos su korupcija, ryšių su Seimu ir strateginės komunikacijos klausimais Skirmantas Malinauskas LRT.lt teigė, kad politinės partijos „Tėvynės labui“ pavadinimo jis taip pat neregistravo. Tiesa, anot jo, teoriškai įmanoma, kad S. Skvernelis imtųsi kurti naują politinę jėgą.

„Šiuo metu nei iš S. Skvernelio, nei iš S. Skvernelio politinės komandos pusės tikrai neatliekami jokie konkretūs veiksmai, kaip pavadinimų rezervavimas, teisiniai veiksmai, kuriant naują partiją arba naują politinį judėjimą. Tai yra tik teorinė galimybė šiuo metu“, – aiškino S. Malinauskas.

Politologas: paaiškėjus, kad kuriama partija, S. Skverneliui tektų trauktis

LRT.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Algis Krupavičius įsitikinęs, kad politinės partijos pavadinimo „Tėvynės labui“ užregistravimas RC – signalas apie S. Skvernelio planus kurti naują politinę jėgą.

„Aišku, kad tai yra pasirengimas galimam išėjimui iš LVŽS (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – LRT.lt) ir savo partijos kūrimui“, – tvirtino politologas.

Vis dėlto, jo manymu, šiuo metu kurti politinę partiją nėra apdairu, kadangi, jei šis faktas – jog premjeras kuria partiją – pasitvirtintų, jam tektų atsistatydinti.

„S. Skvernelis apsisprendė likti ministru pirmininku. Vyriausybė yra patvirtinta ir tęsia savo darbą. Jeigu premjeras ar jo aplinka paskelbtų, kad kuria partiją, tai iškiltų klausimas, ar S. Skvernelis gali toliau eiti ministro pirmininko pareigas. Manau, kad tokiu atveju keistųsi ministras pirmininkas, Vyriausybė ir reikėtų koalicijai ieškoti naujo premjero. Taip pat iškiltų klausimas, ar kai kurie politikai yra pasirengę palikti „valstiečių“ frakciją. Kiltų grėsmė, kad daugumos koalicija galėtų virsti į mažumos koaliciją“, – apie pavojus S. Skverneliui kalbėjo A. Krupavičius.

Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Donatas Puslys įsitikinęs, kad, jei S. Skvernelis su politiniais bendražygiais ir sieks įkurti partiją, jis tai darys labai atsargiai, šaltakraujiškai dėliodamas savo strategiją.

„S. Skvernelis nėra avantiūristas ar oportunistas. Jeigu jis svarstys tą galimybę, jis tikrai to nedarys „va bank“. Man atrodo, kad S. Skvernelis tikrai skaičiuos, bus atliekami rimti sociologiniai tyrimai, stebint, kokią rinkėjų nišą galima patraukti, konsultuojantis su viešųjų ryšių atstovais“, – LRT.lt teigė D. Puslys.

Politikos analitiko manymu, stebint S. Skvernelio ir „valstiečių“ lyderio R. Karbauskio susikirtimus ir kartais į viešumą išlendančius konfliktus, galima būtų spėti, kad premjerui nutarus kurti partiją, jos komunikacinė linija būtų susijusi su Vyriausybės ir Seimo supriešinimu, pabrėžiant, kad „Vyriausybė norėjo daug pasiekti, bet Seimas nepriėmė reikalingų įstatymų“. Be to, D. Puslio įsitikinimu, neatmestina ir asmenybių supriešinimo strategija.

„Galima kalbėti apie tokį pozicionavimą, kad „S. Skvernelis buvo ir tebėra lyderis, kad jis prisiima atsakomybę, vadovauja Vyriausybei“, nors jis kalbėjo, kad trauksis, bet nepasitraukė, o, iš kitos pusės – kaip gali būti siekiama sužaisti – „tikrasis partijos lyderis (R. Karbauskis – LRT.lt) atsakomybės vengia, mes jį visada matome viešumoje, bet tik kaip Kultūros komiteto pirmininką“. Prisimenant prezidento rinkimus, galbūt S. Skvernelis tebepyksta ant R. Karbauskio, galvodamas, kad „valstiečių“ pirmininkas savo radikaliais pareiškimais jam rinkimuose net pakenkė“, – komentavo pašnekovas.

„Valstiečių“ valtį smarkiau gali išsiūbuoti premjeras

D. Puslys, kalbėdamas apie naujos partijos, kurią kurtų S. Skvernelis, scenarijų, atkreipė dėmesį, kad norint suburti populiarią ir galingą politinę jėgą, būtina į ją pritraukti ir tinkamas asmenybes.

„Veikiausiai S. Skverneliui pavyktų pritraukti „valstiečių“ asmenybes ar dalį jų į savo pusę, o su R. Karbauskiu liktų, grubiai sakant, beveidžiai Seimo nariai, kurių mes net ir po ketverių metų neprisiminsime. Kalbu apie žmones, kuriuos R. Karbauskis surinko, bet kurie be R. Karbauskio politikoje būtų visiškai nuliai. Tad, jeigu būtų „valstiečių“ skilimas, tai asmenybės gali pereiti į S. Skvernelio pusę“, – aiškino politikos analitikas.

Anot jo, kuriant naują partiją, būtina suprasti, kad jai reikia ir tinkamo finansavimo. Be to, pasak D. Puslio, privalu atsižvelgti į tai, kokia atmosfera tvyro politiniame lauke, šiuo atveju – įvertinti, kokie yra galimų konkurentų planai.

„Šiuo metu kalbama apie kitų politinių jėgų kūrimą. Rimantas Jonas Dagys užsiminė apie naują partiją, iš jo kažko laukiama. Ką darys Rokas Masiulis? Tai yra svarbu, nes tavo sėkmė priklauso ne tik nuo to, kokį ėjimą pats atlieki, bet ir nuo to, kokius ėjimus atliks kiti potencialūs konkurentai. Manau, kad šiuo atveju, jeigu būtų S. Skvernelio noras kurti savo jėgą, pirma, turi jis eiti kalbėtis su R. Masiuliu, kad būtų veikiama išvien. Jeigu abu imsis veiksmų atskirai, tai nei tam, nei tam gerai nebus“, – atkreipė dėmesį D. Puslys.

Pasak politikos analitiko, dėl minėtų pavojų, nenutylančias kalbas tai, kad S. Skvernelis kurs naują partiją, partijos „Tėvynės labui“ pavadinimo įregistravimą galima būtų labiau sieti su galimu premjero siekiu išsikovoti „valstiečių“ gretose geresnes pozicijas sau ir savo bendražygiams, artėjant parlamento rinkimams.

„Derybose privalai turėti savo ginklus. S. Skvernelis norės tvirtos pozicijos prieš (Seimo rinkimų – LRT.lt) startą, tad tai yra skaičiavimas. Kita vertus, tam tikri, kad ir du žingsniai į priekį niekada nereiškia, kad negali būti žengiami trys žingsniai atgal. O S. Skvernelis, akivaizdu, politikoje norės likti, jis tikrai norės likti ne žemesnėje pozicijoje, negu dabar yra ir, manau, nuo to prasidės visi skaičiavimai, kaip jam patogiausia tai pasiekti – ar su dabartine partija, ar kuriant kažką naujo“, – pažymėjo pašnekovas.

Panašiai svarstė ir politologas A. Krupavičius. Anot jo, jei atmestume S. Skvernelio partijos kūrimo scenarijų, pati politinės jėgos kūrimo idėja gali tapti stipriu spaudimo įrankiu premjero rankose.

„Dabartinėje situacijoje galima naudoti galimos partijos scenarijų ar kortą kaip politinio šantažo instrumentą „valstiečių“ atžvilgiu, to paties R. Karbauskio atžvilgiu.

Manau, kad R. Karbauskis nelabai turi kitų pasirinkimų. R. Karbauskio problemų sąrašas, jei S. Skvernelis kurtų partiją, gerokai prasiplėstų. Juolab, kad spręsti problemas buvo laikas ir vieta, tai yra tvirtinant Vyriausybės įgaliojimus. Tuomet reikėjo pasakyti ir visuomenei, ir sau patiems, kad lyderių keliai išsiskyrė, išeiname, būtų paskirtas naujas premjeras ir, ko gero, nuostoliai R. Karbauskiui būtų mažesni. Vienaip ar kitaip, tokiu atveju „valstiečių“ frakcijos absoliuti dauguma liktų su dauguma, o dabar tą valtį galima siūbuoti gerokai stipriau, šantažuoti R. Karbauskį galima stipriau nei iki šiol“, – dėstė politologas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi