Lietuvoje

2019.08.21 22:40

Oželytė ir Laurinkus įsitikinę – blogos oro sąlygos į Baltijos kelią būtų pritraukusios dar daugiau žmonių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.21 22:40

Trečiadienį į Lietuvą užklydo ruduo. Lietus nenoriai pasitiko į Katedros aikštę besirenkančius smalsuolius. Čia įsikūrusi LRT studija, iš kurios iki ketvirtadienio vyks tiesioginės transliacijos, čia pat kuriama ir rekordinė radijo imtuvų instaliacija.

Lietingą trečiadienio vakarą iš Katedros aikštėje sveikinosi LRT TELEVIZIJOS laidų vedėja, žurnalistė Edita Mildažytė, pakalbinusi Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signatarą Mečį Laurinkų ir Sąjūdžio moterų orientacijos pirmininkę Nijolę Oželytę.

N. Oželytė tvirtina, kad joks lietus ar net kruša tuo metu nebūtų baisi – vien leidimas per Baltijos kelią susirinkti daugiau nei keturiems žmonėms buvo ypatingas. Jai pritarė ir M. Laurinkus. Tiesa, anot jo, blogu oru būtų atėję dar daugiau žmonių.

„Visi bijotų, kad niekas neateis ir ateitų dar daugiau“, – antrina N. Oželytė.

Anot jos, jaunuoliams visas žygis buvo pramoga, o štai vyresnio amžiaus žmonės į tai žiūrėjo labai rimtai.

„Aš net pradėjau galvoti, kodėl aš į tai nežiūriu su grauduliu. Bet po to išgirdau vyresnius sakančius, kad reikia viską greitai daryti, kad nenumirtų paskutinis matęs laisvą Lietuvą. Tuomet aš supratau, kodėl taip man yra. (...) Sąžiningai pasakysiu, netikėjau, kad tai įmanoma“, – susigraudino N. Oželytė.

Ne paslaptis, kad tuo metu nebuvo nei kompiuterių, nei telefonų, Sąjūdžio būstinėje veikė tik fakso aparatas. M. Laurinkus buvo Sąjūdžio Seimo narys ir tuo pačiu Sąjūdžio Seimo tarybos sekretorius, todėl jis buvo atsakingas už daugelį techninių dalykų.

„Kitaip sakant, buvau techninio personalo tam tikra dalis. Žinoma, be pakylėto ūpo reikėjo daryti tam tikrus konkrečius dalykus. Pats save pasiskyriau atsakingu už ruožą nuo būstinės iki Gedimino pilies“, – pasakoja jis, pridurdamas, kad prie organizacinių dalykų prisidėjo apie 30 žmonių. Anot jo, susisiekimas vykdavo per radiją.

„Kodėl mes sukūrėme tą moterų sąjūdį? Ogi todėl, kad visos namuose turėjome mažų vaikų, auginom, nedirbom. O sąjūdis kūrėsi darbo vietose. Tai mes sugalvojom gudrybę – susimėtėm ir sukūrėm“, – šypsosi pašnekovė.

N. Oželytė prisimena, kad lietuvių žurnalistai visada klausdavo moterų, ką jos čia veikia, kodėl ne namuose ir neprižiūri vaikų. Visiškai priešingą praktiką taikydavo užsienio žurnalistai. Nenorėdamos jaustis nereikalingomis, anot jos, moterys ėmėsi veikti įžūliai – parašė laišką į Maskvos generalinį štabą ir pasakė, kad moterys gauna vaikų lavonus.

„Kelios mūsų moterys nuvažiavo į generalinį štabą, nes mus tiesiog pakvietė į Maskvą, sakydami, kad jūs sakote netiesą. O mes turėjome nuotraukų“, – sako N. Oželytė.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Tai padaryti galite pasipuošdami socialinių tinklų paskyras arba įsisegdami į drabužius simbolinį gėlės žiedą:

Papuoškite profilio nuotrauką kardelio simbolika

Atnaujinkite „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.