Lietuvoje

2019.08.06 13:07

Medikų profsąjungos kreipėsi į Nausėdą ir Skvernelį dėl Aurelijaus Verygos

LRT.lt2019.08.06 13:07

Medikus atstovaujančios nepriklausomų profesinių sąjungų organizacija „Lietuvos medikų forumas“ bei Medicinos įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“ kreipiasi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir premjerą Saulių Skvernelį dėl sveikatos apsaugos ministro kandidatūros, sakoma pranešime žiniasklaidai.

Profsąjungos neneigia ir teigiamų dabartinio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos veiklos aspektų: alkoholio kontrolės politika, nuosaikus medikų atlyginimų didinimas. Tačiau profsąjungos teigia, kad pasigenda ministro lyderystės.

„Pasigendame šios kadencijos sveikatos apsaugos ministro lyderystės bei gebėjimų sistemiškai spręsti įsisenėjusias sveikatos sistemos bėdas, dėl kurių sveikatos priežiūros paslaugos neatitinka šalies ekonominio išsivystymo, yra nepakankamos kokybės, medicinos darbuotojų krūviai išlieka nereglamentuoti, o atlyginimai tebėra nepateisinamai maži“, – sakoma atsiųstame kreipimesi.

Profsąjungos pabrėžia, kad Lietuvos viešasis sveikatos sistemos finansavimas išlieka vienas mažiausių tarp Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos narių ir tesudaro vos 4,5 proc. (palyginti Estijos – 4,9 proc., Čekijos – 6,2 proc., Švedijos – 9,3 proc.) šalies bendrojo vidaus produkto.

„Nežiūrint nuolatinių deklaracijų, praėjus beveik trejiems kadencijos metams, ministras visuomenei taip ir nepateikė detalaus ekonomiškai pagrįsto, pacientų interesus bei medikų socialines garantijas užtikrinančio šalies sveikatos tinklo reorganizacijos plano. Iki šiol nesprendžiami gydytojų perteklinio bei nepakankamo kito medicinos personalo rengimo, mokymo kokybės klausimai, stabdomas Seimo įteisintas gydytojų etapinių kompetencijų diegimas“, – pabrėžia profsąjungos.

Abejones dėl darbo kelia ir finansavimo skirstymas.

„Abejones kelia ir ministro paskirtos daugiamilijoninės Europos Sąjungos fondų investicijos abejotinos vertės medicinos prabangos technologijoms, šalies ligoninėms trūkstant būtiniausios bazinės įrangos, o taip pat ir skaldanti bei netvari vaistų kompensavimo politika“, – sako profsąjungos.

Jie taip pat pabrėžia, kad ministras nelinkęs išklausyti skirtingų nuomonių, komunikuoti su visuomene, sveikatos profesionalais, leistis į viešas diskusijas ir įsiklausyti.

„Lietuvos medikų forumas bei Medicinos įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“ ragina, kad sveikatos apsaugos ministru būtų skiriamas asmuo, siekiantis pacientų gerovės, atsižvelgiantis į medikų interesus, vystantis dialogą su įvairią nuomonę turinčiais pacientų bei medikų bendruomenės atstovais, o taip pat vykdantis pagrįstą, sisteminę bei tvarią sveikatos tinklo reformą“, – sakoma gautame pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.