Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.24 19:56

Šeimos gydytojas nesiūlo vitamino D tyrimo: tai – nereikalingas pinigų leidimas

Vitamino D tyrimas – dažniausiai nereikalingas pinigų leidimas, sako Vilniaus universiteto Santaros klinikų šeimos gydytojas Valerijus Morozovas. Pasak jo, tirtis reikėtų tik tada, kai tai rekomenduoja gydytojas. O ir be atskirų tyrimų, teigia jis, aišku, kad 95 proc. lietuvių vitamino D stokoja.

– Ar vitaminas D yra svarbus žmogaus organizmui?

– Visi vitaminai yra svarbūs žmogui, jie taip ir vadinasi – vitaminai. Be jų mes mirtume. Mes jų negalime patys gaminti, todėl turime gauti su maistu. Vitaminas D yra svarbus kaip ir visi kiti vitaminai.

– Kas vyksta, kai žmogui trūksta D vitamino?

– Silpnumas, gali būti ir nuovargis ar dėmesio stoka, raumenų skausmas. Iš rimtų nusiskundimų – sumažėjusi raumenų jėga, sumažėjęs raumenų tonusas.

– Ar D vitamino stygius organizme yra lietuviams aktuali problema?

– Dabar tai yra visam pasauliui aktuali problema. Kalbant apie Lietuvą, vitamino D galima gauti iš dviejų pagrindinių šaltinių: maisto ir saulės. Maistas – tam tikri gyvulinės kilmės produktai, kiaušiniai, riebios jūrų žuvys, kurių reikėtų valgyti pakankamai didelį kiekį kasdien, pavyzdžiui, delno dydžio žuvies gabalą, taip pat – jūros gėrybės: krevetės, moliuskai. Tai tikrai nėra mūsų kasdienis maistas ir didžioji dalis lietuvių turbūt sakys: „Šito tai nevalgysiu.“

20 procentų vitamino D turime gauti su maistu, 80 procentų – iš saulės. Tam, kad pagamintumėme pakankamą kiekį vitamino D, turime gana ilgai išbūti saulėje be jokios apsaugos. Vieni nurodo, kad bent jau penktadalis ar ketvirtadalis kūno turėtų būti atidengtas, pavyzdžiui, nuogos rankos ir kojos, kiti nurodo, kad ir visas kūnas turi būti neuždengtas rūbais. Saulėje reikėtų būti bent jau keliolika minučių kasdien.

Tačiau saulėtų dienų nėra tiek daug, lepintis saule mes sau negalime leisti, nes saugome odą, todėl šansų pasigaminti pakankamai vitamino D mūsų sąlygomis iš principo turbūt nėra. Mityba ir gyvenimo būdas pasikeitė ir vitamino D mums trūksta.

– Ar pačiam žmogui reikalingi nuolatiniai D vitamino tyrimai?

– Jų nereikia. Visiems lietuviams, nepabijosiu pasakyti, beveik 95 procentams, trūksta vitamino D, nebent žmogus vartoja papildomai vitamino D arba ką tik grįžo iš Palangos ir buvo saulėta savaitė. Nesakau, kad tyrimų nereikia visai, jie reikalingi dviem atvejais: kai mes kalbame apie labai sunkias būkles arba reikia labai greito gydymo, greito atsako, bet dažniausiai tokiu atveju užsiima specialistai.

Pavyzdys būtų nuovargio sindromas, kai reikia greitai veikti, kad žmogus grįžtų į darbą. Jeigu mes kalbame ne apie specifinius simptomus arba apie lengvas būkles, tai vitaminą D skirti sveikam žmogui, kuris nevartoja jokių kitų papildų, yra visiškai saugu ir papildomas ištyrimas yra tiktai pinigų leidimas ir nerimo skatinimas.

– Ir vasarą vitaminą D reikėtų toliau gerti?

– Nesvarbu, ar vasara, ar ne, nesvarbu, ką mes valgome, – jei mes kalbame apie saugias rekomenduojamas dozes, tai jas galima drąsiai vartoti. Tipinis lietuviškas variantas – kai ateina žmogus, apsirengęs ilgomis rankovėmis, išbalusiu veidu, su kavos puoduku, cigarečių kvapu nuo rūbų, jam silpna ir negera. Klausiu, ar jūs vartojate vitaminą D? Atsako, jog ne, nes dabar vasara. Taip, bet kada jūs buvote lauke? Vaikštant tik iš darbo ir į darbą, viskas, kas gali įdegti, yra ausys.

– Ar įmanoma suvartoti per daug vitamino D ir juo apsinuodyti?

– Įmanoma. Suaugusiam sveikam žmogui tai yra gana sudėtinga, nebent vartojant didelį kiekį ilgą laiką. Mažiems vaikams ir tiems, kuriems vitaminas D yra skiriamas rachito profilaktikai, perdozuoti yra lengviau. Ypač, jeigu vaikas gauna vitamino D iš kelių šaltinių.

– Jeigu žmogus pabus užsienyje, šiltuose kraštuose, kur yra daug saulės, ar organizmas prisikaups vitamino D?

– Neatsakysiu ir niekas, turbūt, neatsakys į šitą klausimą. Tam momentui jūs tikrai pasigaminsite. Dėl vitamino D atsargų yra labai didelis klausimas, todėl ir tiriant kraują ne iki galo aišku, ką mes nustatome. Jeigu žmogus turi viršsvorio arba yra nutukęs, tai nemaža dalis vitamino D yra nusėdusi jo riebaliniame audinyje. Ar jis bus kažkur panaudotas, ar liks tik kaip sankaupa riebale, šiandien nelabai kas gali atsakyti.

– Ar deginantis soliariume taip pat gaminasi vitaminas D?

– Priklauso nuo soliariumo kokybės. Jeigu tai yra tam tikri specialūs ultravioletiniai spinduliai, tai tikrai vitaminas D galėtų gamintis. Ar Lietuvoje yra soliariumų, kuriuose yra tokius spindulius skleidžiančių lempų, ar jie yra tiktai gydymo įstaigose, kurios teikia terapiją, atsakyti negaliu.

Vitaminai yra svarbūs darniai organizmo veiklai, taip pat ir vitaminas D. Tačiau nepamirškite, prieš pradedant vartoti vitaminus ar kitus maisto papildus, patariame jums pasitarti su jus gydančiu gydytoju.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Eugenijus Valatka
15
2023.06.06 17:51

LRT tarybai vėl nepavyko išrinkti generalinio direktoriaus

atnaujinta 18.09
15