Lietuvoje

2019.06.29 18:18

Ugniagesiai: Traksėdžių durpyne gaisro gesinimą komplikuoja stiprus vėjas, atsiranda nauji ugnies židiniai

atnaujinta 22.03
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2019.06.29 18:18

Penktadienio popietę Traksėdžių durpyne kilęs gaisras vis dar gesinamas, dūmai ir degėsių tvaikas pavakare pasiekė Šilutę. Anot ugniagesių atstovų, kol kas neaišku, kada gaisrą pavyks lokalizuoti, nes stiprus vėjas įžiebia naujus ugnies židinius.

„Kol kas situacija nesikeičia, dirbame pilnu pajėgumo. Vėjas šiuo metu yra ganėtinai stiprus, jis nuolat įpučia naujus pavienius židinius“, – BNS sakė Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pajėgų valdymo skyriaus viršininkas Vaidas Masiliauskas.

Vakare LRT RADIJUI ugnegiasiai teigė, kad jų darbą sunkina stiprus vėjas, kuris įžiebia naujus gaisro židnius, todėl jie nežino, kada pavyks gaisrą visiškai suvaldyti.

Atvykęs į įvykio vietą Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigė, kad nesusipratimas dėl pasieniečių sraigtasparnio bus ištaisytas. Jis pasakojo, kad tarp pasieniečių nebeliko pilotų, kurie turėtų reikiamas licencijas, kurios leistų skraidyti su sraigtasparniu su gesinimo įranga.

Dabar ministras kalba apie vienmatorio sraigtasparnio pirkimą pasieniečiams, tačiau teigiama, kad toks sraigtasparnis gali būti nepakankamai galingas, kad padėtų gesinti tokius gaisrus kaip Šilutės rajone.

Šeštadienį ryte buvo tikimasi, kad iki vakaro gaisrą pavyks lokalizuoti, tačiau dabar, anot V. Masiliausko, apie tai kalbėti per anksti.

„Tikriausiai dirbsime visą naktį ir, manau, sekmadienį. Viskas priklauso nuo vėjo, tikimės, kad vakarop jis pradės mažėti, o jei sulauktume lietaus, būtų iš viso labai gerai“, – teigė V. Masiliauskas.

Šeštadienio pavakarę Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigė, kad pagrindinius gaisro židinius ugniagesiams pavyko užgesinti, tačiau dėl stiprėjančio vėjo baiminamasi, kad situacija gali pasikeisti.

„Situacija stabilizuota. Pagrindiniai gaisro židiniai užgesinti, dabar girdėjau, kad pakilo vėjas ir gali atsirasti nauji židiniai, tačiau žinau, kad Lietuvos sraigtasparnis dar Šilutės rajone, jei reikės pagalbos. Latvių kolegos jau išskrido. Iš principo situacija sukontroliuota“, – LRT RADIJUI sako ministras.

Nuvykęs į durpyną ministras LRT RADIJUI pasakojo, kad dūmų jau nebematyti, bet gaisrą užgesinti pabykst tikriausiai tik kitą savaitę ar dar vėliau.

Pranešama, kad gaisras nuniokojo 20 hektarų plotą.

Durpyne visą naktį dirbo gausios pajėgos iš Lietuvos ir Latvijos.

Kaip LRT RADIJUI šeštadienio rytą patvirtino ugniagesių budėtoja, dabar vėjas aprimęs, oras palankus gesinimo darbams.

Į gaisro vietą šeštadienį vyksta vidaus reikalų ministras bei mobiliosios priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pajėgos. Bus sprendžiama, ką daryti toliau. 

Susidūrė su problema: pilotai neturėjo reikalingų licencijų

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas penktadienį atskleidė, kad po pokalbio su valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadu paaiškėjo, kad Lietuvos pasieniečiai pilotai negali gesinti gaisro sraigtasparniu, nes neturi tam reikalingų licencijų.

„Kalbėjau su VSAT. Dar senais laikais buvo nupirkta gesinimo įranga sraigtasparniui, tačiau dabar pasikeitė sraigtasparnių pilotai ir jie neturi licencijų (skraidyti sraigtasparniais su gesinimo įranga – LRT.lt). Tai tikrai keista situacija. Aš pasiklausiau, ar yra planuose tas licencijas įsigyti, tai tikrai yra planuose, tačiau dabar yra taip, kad pasieniečių sraigtasparnis negali pakilti, nes neturi pilotai licencijos skraidyti su vandens kaušu“, – tikina ministras.

Degantis durpynas yra eksploatuojamoji unikalios Nemuno deltos regioniniam parkui priklausančios Aukštumalos pelkės dalis. Ši aukštapelkė yra viena didžiausių Lietuvoje.

Gaisras čia buvo kilęs 2011 metais. Tuo metu buvo sunaikinta Aukštumalos pelkės ekosistema. Buvo nuniokotas kelių šimtų hektarų plotas.