Lietuvoje

2019.06.03 16:09

Landsbergis įgėlė Karbauskiui: matau paprastą norą atsikratyti kai kuriais ministrais

atnaujinta 16.18
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.06.03 16:09

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis, parlamentaras Gabrielius Landsbergis teigia, kad išrinktajam prezidentui Gitanui Nausėdai priminė, jog konservatoriai svarstytų, ar paremti mažumos Vyriausybę, jei tokia situacija susiklostytų Lietuvoje. Anot jo, TS-LKD galėtų remti ir technokratų Vyriausybę.

 „Turėjau galimybę išsakyti tą patį, ką esu anksčiau sakęs, – jeigu susidarytų tokia situacija, kad Lietuvoje formuotųsi mažumos Vyriausybė, mes būtume pasirengę svarstyti paramą tai mažumos Vyriausybei.

Taip pat, jei iškiltų galimybė suformuoti technokratų Vyriausybę, irgi taip pat svarstytume ją paremti, palaikyti. Jei valstybė nesuformuotų valdančiosios daugumos, nepasitvirtintų, tų postų nepasidalintų, tai mes pagelbėtume, kad neliktų Lietuva be Vyriausybės“, – pirmadienį žurnalistams po susitikimo su G. Nausėda sakė G. Landsbergis.

TS-LKD lyderis teigė, kad su išrinktuoju prezidentu G. Nausėda jis aptarė politines aktualijas, situaciją Seime, valdančiosios koalicijos formavimo temą. G. Landsbergis teigė pats išreiškęs paramą G. Nausėdos programinėms nuostatoms.

„Užsiminiau, kad, jei būtų ieškoma sutarimo tarp partijų dėl pirmųjų žingsnių iškeltoms gerovės valstybės idėjoms, tai mes esame pasiruošę apie tai kalbėtis“, – aiškino konservatorių lyderis.

G. Landsbergis, paklaustas, kaip vertina situaciją parlamente, kaip vertina valdančiosios koalicijos formavimo kontekstą, pažymėjo matantis „sąskaitų suvedinėjimą“.

„Man atrodo, kad viskas prasidėjo nuo labai paprasto noro atsikratyti kai kuriais ministrais, tarkime, R. Masiuliu po A. Vaitkaus istorijos, R. Karobliu, kitais. Manau, kad tai nėra tinkamas dalykas. Dabar atrodo, kad lyg ir V. Pranckiečiu norima atsikratyti“, – aiškino politikas.

G. Landsbergio manymu, praėjus prezidento rinkimams ir ėmus iš naujo formuoti koaliciją, „valstiečiai“ sulaukė tinkamos progos atsikratyti tam tikrų ministrų.

Jo manymu, net jei ir bus suformuota koalicija, Vyriausybė gali būti dar prastesnė, negu buvo.

„Galbūt, sulipdžius tą koaliciją, naujoji Vyriausybė susiformuotų prastesnė, negu dabar buvo, pritraukiant į ją teisiamą „Tvarkos ir teisingumo“ partiją, su kuria R. Karbauskis žadėjo niekada neiti į koaliciją“, – aiškino G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis teigė nežinantis, kaip Seimo opozicija reaguos, jei parlamentui bus teikiamas nepasitikėjimo Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu klausimas, tačiau pažymėjo pats tokios iniciatyvos nepalaikysiantis.

„Manau, kad jis nėra blogiausias Seimo pirmininkas. Nepritariu kai kuriems jo pasisakymams, stebina mane jis galbūt, bet tebūnie. Manau, kad jis tikrai tą darbą, kurį daro, gali užbaigti iki kitų metų rinkimų“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis, paklaustas, kaip sekėsi bendrauti su G. Nausėda, kurį prezidento rinkimų kampanijos metu jis ne kartą kritikavo, tikino turėjęs konstruktyvų, draugišką pokalbį. Anot jo, toks bendravimas leidžia manyti, kad konservatoriai galės bendradarbiauti su išrinktuoju prezidentu.

G. Landsbergis, paprašytas pakomentuoti dabartinės Vyriausybės veiklą, pažymėjo, kad vis dėlto, jo įsitikinimu, ministrais turėtų būti skiriami politikai.

„Tai yra renkami politikai, kurie prisiima atsakomybę. Jie yra atskaitingi savo rinkėjams už priimamus sprendimus. Technokratiniai ministrai ar Vyriausybės dažniausiai yra krizinės, tai reiškia, jeigu niekas kitas negali, nenori, nesugeba prisiimti atsakomybės, o reikia valstybę išvesti iš susidariusios sudėtingos padėties. Tokių Vyriausybių būna labai retai“, – aiškino G. Landsbergis.

Anot jo, valdantieji pastaruoju metu oficialiai, pagal balsų skaičių, buvo Seimo mažumoje, tačiau balsų priimti įstatymus vis užtekdavo. Tačiau dabar, pasak G. Landsbergio, valdančiųjų priešakyje bus keli svarbūs balsavimai ir nėra aišku, ar jiems balsų pakaks.

„Bet kuriuo atveju, mažų mažiausiai, net jei liktų ta pati nepakeista Vyriausybė, vienas balsavimas Seime turi būti dėl premjero. Jis turės būti dar kartą patvirtintas Seime. Čia jau kiekvienas balsas yra svarbus. Lygiai taip pat ir dėl V. Pranckiečio – ar pakankama slaptame balsavime balsų atleisti V. Pranckietį? Nebūčiau tuo įsitikinęs“, – svarstė G. Landsbergis.

Praėjusią savaitę „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ nutarė pasirašyti memorandumą dėl valdančiosios koalicijos subūrimo. Į koaliciją taip pat kviečiama Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.