Lietuvoje

2019.06.03 14:30

Karbauskis apie koalicijos formavimą: išrinktasis prezidentas neturi, ką pakomentuoti

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.06.03 14:30

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis po susitikimo su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda tvirtino, kad valdančiosios koalicijos formavimas greičiausiai užtruks ilgiau, negu jis tikėjosi, tačiau, jo manymu, daugumą pavyks suformuoti ir Saulius Skvernelis toliau vadovaus Vyriausybei.

„Mes šnekėjome apie stabilumą valstybėje ir tai, kad labai svarbu, jog koalicinės derybos pavyktų ir būtų Seime suformuota stabili dauguma. Nuo to priklauso, ar bus stabili Vyriausybė, ar mes galėsime tuos įsipareigojimus, kuriuos žmonėms davėme, įvykdyti“, – pirmadienį žurnalistams po susitikimo su G. Nausėda sakė R. Karbauskis.

Anot jo, sprendimas dėl S. Skvernelio likimo premjero kėdėje priklauso besiformuojančiai valdančiajai koalicijai. R. Karbauskio teigimu, kalbų su G. Nausėda apie tai, kad jis nepritartų tam, jog S. Skvernelis toliau vadovautų Vyriausybei, nebuvo. „Bus liepos 12 dieną, po inauguracijos, bet čia jau yra koalicijos sprendimas“, – teigė R. Karbauskis.

Pasak LVŽS lyderio, su G. Nausėda apie postų dalijimąsi, formuojant valdančiąją koaliciją, nebuvo kalbama. Apie Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, kuris nenori būti pakeistas savo pareigose, likimą susitikimo metu taip pat nebuvo kalbėta.

„Išrinktasis prezidentas šitoje vietoje nelabai ką turi komentuoti, nes tai yra susitarimas tarp koalicijos partnerių. Bet kokiu atveju svarbiausia, kad koalicija pavyktų, ji būtų stipri, užtikrintų darnų darbą“, – komentavo R. Karbauskis.

Praėjusią savaitę „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ nutarė pasirašyti memorandumą dėl valdančiosios koalicijos subūrimo. Į koaliciją taip pat kviečiama Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS). R. Karbauskis žurnalistams sakė besitikintis, kad LLRA-KŠS prisidės prie koalicijos. Jis sakė nežinantis, ko reikalauja LLRA-KŠS.

R. Karbauskis teigė, kad su minėtu memorandumu dėl koalicijos subūrimo G. Nausėdą supažindino premjeras S. Skvernelis.

Tiki, kad „valstiečiai“ supras

R. Karbauskis, paklaustas apie V. Pranckiečio likimą, pažymėjo, kad „socialdarbiečiai“, kaip buvo sutarta, gaus Seimo pirmininko postą, tad politikui teks trauktis. Jis teigė tikintis, kad tai supras ir „valstiečių“ frakcijos nariai.

„Jokie asmeniniai požiūriai, jokie „mėgstu–nemėgstu“ šioje vietoje nieko nereiškia. Yra koalicinė sutartis ir Socialdemokratų darbo partija, kuri kelia tą klausimą, jie norėtų, kad jų būtų Seimo pirmininkas. Ji turi tam visus pagrindus. Mūsų proporcijos koalicijoje visiškai pasikeitė. Mes, kaip politikai, neturėtumėme savęs ieškoti vienoje ar kitoje kėdėje. Tiesiog yra susitarimas tarp partijų. Aš manau, kad mūsų frakcijos nariai tą supras, kitų frakcijų nariai – taip pat“, – aiškino R. Karbauskis.

Jis teigė, kad V. Pranckiečiui, kaip Seimo pirmininkui, niekas neturėjo priekaištų. Jam, pasak R. Karbauskio, teks trauktis, nes keičiasi valdančioji koalicija ir proporcijos tarp koalicijos partnerių. Anot jo, Seimo pirmininko posto reikalauja „socialdarbiečiai“, o juos palaiko ir „tvarkiečiai“, ir, kaip pažymėjo tikintis R. Karbauskis, palaikys LLRA-KŠS.

„Tai yra mažųjų frakcijų įtaka valdančiojoje daugumoje“, – aiškino R. Karbauskis.

Anot jo, jei nebūtų keliami reikalavimai, V. Pranckietis liktų dirbti Seimo pirmininku.

„Aš neturiu jokių pretenzijų V. Pranckiečiui ir niekada neturėjau“, – akcentavo R. Karbauskis.

Pripažino, kad koaliciją suformuos ne taip greitai

R. Karbauskis sutiko, kad derybų dėl koalicijos nepavyks baigti per savaitę.

„Galutinai valdančioji koalicija turi būti suformuota iki liepos 12 dienos. Tai yra galutinė diena, kai norėtųsi, kad koalicija būtų suformuota ir mes galėtume prezidentui pasakyti, kad esame pasiruošę tęsti darbą“, – kalbėjo LVŽS lyderis.

R. Karbauskis teigia manantis, kad jam derėtis dėl koalicijos sekasi, o, jei kas iš „valstiečių“ galvoja kitaip, tai galėtų jį pakeisti.

„Jeigu kas nors gali susiderėti kaip nors kitaip, tai aš kviečiu tą žmogų derėtis. Aš tai pasakysiu dar sykį ir frakcijoje, jeigu yra tokių, kurie mano, kad aš galėčiau daryti kitaip, jeigu taip galvoja, tai tegul daro vietoje manęs. Šitoje vietoje yra sąlyga ir aš, sakyčiau, žiūrint į visų buvusių Seimų praktiką, kai frakcijos, kurios turėjo 30 Seimo narių, lyginant su mūsų 50, jos visada turėdavo Seimo pirmininką. [...] Manau, kad sekasi gerai“, – aiškino „valstiečių“ lyderis.

R. Karbauskis tvirtina, kad koalicija bus stipresnė negu anksčiau net ir tada, jei prie jos neprisidės LLRA-KŠS.

„Bus ne dviejų, o trijų partijų koalicija. [...] Priminsiu, kad buvome dviejų partijų koalicija ir turėjome susitarimą su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija. Tai buvo nepilnavertis tos frakcijos dalyvavimas valdančiojoje daugumoje, o dabar dalyvavimas bus pilnavertis. Akivaizdu, kad tos trys partijos susitars“, – aiškino R. Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis po susitikimo su Gitanu Nausėda: šnekėjome apie stabilumą valstybėje